Práce na jablonecké čarodějnici jí zabraly celé dva dny. „Nejtěžší byla hlava, zbytek už šel od ruky,“ přiblížila jablonecká malířka a šperkařka. Přestože její dílo by se vyjímalo v kdejaké galerii, na výrobu použila zbytky materiálů, ve kterých jí chodí zboží do obchodu. „Většinou jde o různě tvarovaný karton a krabice. Je mi líto to jen tak vyhodit, tak to schovávám v jedné z místností v domě. Spolubydlící mě musí milovat,“ smála se Vokál a popsala, co se skrývá pod kartonovými díly.
„Čarodějnice stojí na hranici, uvnitř je kovová trubka a zhruba uprostřed znak pivovaru. Až čarodějnice shoří, na místě, kde měla původně hrudník, se objeví rozžhavený název pivovaru. Do klobouku jsem vetkla dlouhé prskavky, tak doufám, že čarodějnice bude pěkně prskat!“ svěřila se umělkyně ještě před samotným zapálením hranice.
A její slova se záhy potvrdila, plameny se nejprve vyšplhaly na hlavu, rozblikaly prskavky a následně pohltily trup. Poté se celá čarodějnice sesypala k zemi.
Není to přitom poprvé, co si jablonecký pivovar vybral pro tvorbu čarodějnice úspěšnou domácí umělkyni. „Linda nám dělala čarodějnici už před dvěma lety. V té době se venku nemohlo shromažďovat moc lidí, tak jsme udělali aspoň online pálení, aby si to lidé mohli pustit doma. Čarodějnice se tehdy moc líbila, ale na novou jsme si museli kvůli covidu počkat až do letošního roku. A je ještě hezčí, snad dvakrát větší než ta předloňská,“ potěšilo Martina Filouse z pivovaru Volt.
Oslavu posledního dubnového dne si nenechali ujít ani sociální demokraté a strana se letos vrátila k lidové tradici. Součástí odpoledního a večerního programu v areálu lesní restaurace Na tý louce zelený v Praze 4 byl táborák s opékáním špekáčků i soutěže pro děti s klauny a písničkami. Zapálení hranice s čarodějnicí se zúčastní předseda ČSSD Michal Šmarda.
V pardubických Polabinách upálili čarodějnici už v pátek v podvečer. Akce byla určená především pro děti, kterých se u Wonkova mostu na místě Letního kina sešlo několik stovek.
Také oslavy filipojakubské noci ve Žďáře nad Sázavou přilákaly několik stovek lidí, kteří zamířili do volnočasového areálu na okraji sídliště Libušín. V parku u řeky Sázavy byly už od odpoledních hodin připraveny dětské hry a soutěže, podvečer pak pokračoval kulturním programem, kde se představily například děti z kroužků žďárského střediska volného času Active. Příchozí v maskách mohli také soutěžit o titul „nejkrásnější“ čarodějnice. Kolem osmé hodiny večerní vzplála mohutná vatra a akce po setmění vyvrcholila ohňovou show v podání skupiny Novus Origo.
Hasiči opět varují
Každoročně musejí hasiči poslední dubnový den vyjíždět vícekrát, než je obvyklé v jiné dny. Navíc po dvou letech covidových restrikcí se letos vrátí pálení čarodějnic i na veřejná prostranství.
Plánované rozdělávání ohně by lidé či pořadatelé akcí měli nahlásit hasičům prostřednictvím aplikace https://paleni.izscr.cz a tím mimo jiné zamezit jejich zbytečnému výjezdu k domnělým požárům. Organizátoři také mohou při pálení hlavně velkých vater požádat o spolupráci místní dobrovolné hasiče.
Hasiči mají při pálení čarodějnic každoročně více práce. Před rokem vyjížděli v celé republice k 91 požárům, to bylo proti předchozí filipojakubské noci o 20 výjezdů víc. Dlouhodobý průměr je zhruba 50 požárů denně.
Za uplynulých deset let zaznamenali hasiči nejvíce požárů poslední dubnový den v roce 2012, a to 154. Následovaly 30. duben 2018 a 2016 se 136 a 120 požáry.
Největší roli v nárůstu požárů při oslavách hraje počasí. Pokud je před 30. dubnem dlouho sucho a teplo, je riziko požáru mnohem vyšší, než když je půda prosáklá vodou. Nebezpečný je také silný vítr, který žhavé uhlíky rozfouká po okolí.
Pálení čarodějnice |
Letos v březnu podle nedávných informací meteorologů spadlo v Česku v průměru o dvě třetiny méně srážek než obvykle. Sucho panuje na řadě míst republiky. Meteorologové na sobotu předpovídají většinou slunečné počasí s teplotami až 20 stupňů, během dne se začne obloha od západu postupně zatahovat. Večer se mohou v Čechách ojediněle objevit přeháňky, vítr má foukat jen slabě.
Pálení čarodějnic bude s teplotami kolem dvacítky, na Prvního máje zaprší |
Podle dávné tradice se noci z 30. dubna na 1. května připisuje magická moc. Svátek se původně slavil zřejmě o úplňku, který byl nejblíže dnu přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně.
Do dnešní doby se většinou uchovalo jen rozdělávání ohňů, při kterých se hoduje či zpívá. Někde se navíc pálí figurína čarodějnice či košťata, oblíbené bývá opékání špekáčků, soutěže o nejlepší masku, klání v čarodějnických dovednostech nebo slet čarodějnic. Na stejné datum připadá keltský svátek jara Beltine, v severní Evropě se poslední dubnová noc nazývá Valpuržina.