Vojenský speciál přiletěl z Afghánistánu s ostatky padlého českého vojáka

  22:31aktualizováno  25. října 0:33
Tělo českého vojáka Tomáše Procházky, který padl v pondělí v Afghánistánu, převezl vojenský letecký speciál ve středu před půlnocí do Prahy. Na letištní ploše na něj čekala rodina, představitelé ministerstva obrany a armády. Přítomen byl i prezident Miloš Zeman. Na palubě speciálu byli i dva čeští vojáci, kteří v Afghánistánu utrpěli zranění tento týden.

Vojenský speciál s ostatky Tomáše Procházky přiletěl na pražské kbelské letiště krátce před 23:45. Na letišti proběhl pietní ceremoniál, který trval přibližně půl hodiny.

Fotogalerie

Čestná stráž rakev zahalenou do české vlajky vynesla z letadla a za doprovodu smuteční hudby položila na černý katafalk. Čestnou jednotku doprovázel jeden ze psů, kteří s Procházkou sloužili v Afghánistánu. Voják před rakví držel fotografii padlého.

U rakve poté krátce promluvil vojenský kaplan Petr Šabaka a zazněla státní hymna. Vojáci následně rakev odnesli do připraveného pohřebního vozidla, u kterého se s Procházkou rozloučili jeho blízcí. Pohřební služba za doprovodu motocyklů zamířila do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.

Kromě rodiny se s padlým přišel rozloučit například prezident Miloš Zeman, kardinál Dominik Duka, ministr obrany Lubomír Metnar, náčelník generálního štábu Aleš Opata nebo americký velvyslanec Stephen King.

Armáda svým speciálem přepravila do Česka i dva české vojáky, kteří byli zraněni při útoku, během kterého Procházka zemřel. Z letadla byli vyneseni ještě před zahájením smutečního aktu. Vrtulníky je následně přepravily do střešovické nemocnice. Podle ředitele speciálních sil Pavla Koláře je jejich stav dobrý, v nemocnici je čeká další vyšetření.

Na palubě byla i část příslušníků 10. strážní roty, kteří v uplynulých měsících hlídali spojeneckou základnu Bagrám. V Afghánistánu je vystřídali kolegové z 11. strážní roty.

Kříž obrany státu

Procházka byl také ve středu posmrtně povýšen do hodnosti štábního praporčíka. Na pražském Vítkově to po udělování resortních vyznamenání a jmenování nových plukovníků novinářům řekl ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). 

24.října 2018 v 14:08, příspěvek archivován: 24.října 2018 v 16:55

Ministr obrany @metnarl dnes Tomáše Procházku, který se stal obětí pondělního útoku v Shindandu, in memoriam povýšil do hodnosti štábního praporčíka a udělil mu Kříž obrany státu. https://t.co/6klCZ21MX7

Metnar novinářům řekl, že Procházku ve středu povýšil do hodnosti štábního praporčíka, tedy nejvyšší praporčické hodnosti. 

Na Twitteru také uvedl, že mu udělil Kříž obrany státu. Ministr obrany toto vyznamenání uděluje mimořádně například za hrdinství v boji nebo těm, kteří se s nasazením svého života zasloužili o obranu ČR.

Tři útoky za tři měsíce

Procházka zemřel na základně Šindánd v afghánské provincii Herát, když afghánský voják zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo. Zraněni zároveň byli dva příslušníci českých speciálních sil. Procházka u jednotky, která má na starosti výcvik afghánských kolegů, sloužil jako kynolog.

Pondělní útok byl třetím od začátku srpna, kdy po útoku sebevražedného atentátníka zemřela trojice českých vojáků. Minulý týden pak bylo zraněno pět Čechů, z toho jeden vážně, když u jejich obrněného automobilu explodoval civilní vůz naplněný výbušninou. 

Zástupce velitele Společného operačního centra Štefan Muránský ve středu uvedl, že zdravotní stav vážně zraněných z minulého i tohoto týdne se lepší. Zpět do ČR by mohli být přepraveni do konce týdne. Rozhodne o tom tým vojenských lékařů, který odletěl do Afghánistánu. Metnar novinářům řekl, že zatím nemá informace, zda by mohl zraněné přepravit vojenský speciál už během středy.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Se Šmardou ve vládě nebudu, řekl Babiš. Není podle něj dobrý kandidát

Andrej Babiš

Andrej Babiš sdílí stejný názor jako prezident Miloš Zeman, tedy že Michal Šmarda není dobrý kandidát na ministra...

Nový fígl. Češi vydávají své psy za asistenční a mohou s nimi kamkoliv

Asistenční psi

Jsou místa, kam běžného psa nepustí. Nemůže na palubu letadla, zákaz vstupu psů také často platí v restauracích či...

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz