Zástupce hlavní hygieničky Matyáš Fošum uvedl, že hygienická služba vytrasovala 26 lidí, na které by se nákaza mohla přenést, byli mezi nimi třeba zdravotníci, kteří pracovali s krví pacienta. „Máme vyloučenou malárii,“ řekl Fošum k výsledkům dosavadních testů.
Před přesunem do pražské Bulovky pobýval pacient v táborské nemocnici. Nemocnice uvedla, že přestože zásah probíhal především na infekčním oddělení a na oddělení interního urgentního příjmu, nikdo jiný z pacientů ohrožen nebyl. „Nemocnice se k běžnému provozu vrátila již v pátek před půlnocí,“ stojí v prohlášení na sociální síti Facebook.
Hlavní hygienička Barbora Macková oznámila, že případ v tuto chvíli nevyžaduje svolání krizového štábu. „V pátek odpoledne byl aktivován protokol postupů pro případ výskytu takové nákazy. Všechny složky IZS, orgánů ochrany veřejného zdraví i FN Bulovka zafungovaly velmi dobře,“ uvedla Macková.
Současně sdělila, že muž kromě Konga pobýval také ve Rwandě. Tedy v místech, kde je možné se nakazit například některou z hemoragických neboli krvácivých horeček.
„K přenosu virů jako ebola a marburg je nutný přímý kontakt s infikovaným, například s tělními tekutinami, krví, potem, či slzami. Je však nutné uvažovat i nákazu jinou hemoragickou horečkou, kterou přenáší komáři nebo hlodavci,“ doplnila hlavní hygienička.
Současně uvedla, že suspektní infekce se nešíří vzduchem. „Ale jen a pouze přímým kontaktem, případně přes přenašeče infekce, tedy například komáry či hlodavce v tropické oblasti,“ podotkla.
Zároveň uklidnila, že veřejnost je v bezpečí. „Že by se infekce mohla rozšířit mezi veřejnost, je nepravděpodobné. Personál nemocnice i kontakty pacienta jsou nyní v karanténě,“ dodala Macková.
Hermeticky uzavřený prostor
Mluvčí nemocnice na Bulovce Eva Stolejda Libigerová už v sobotu ráno zdůraznila, že informace médií o nákaze ebolou nebo horečkou marburg, jsou jen spekulace. „V tuto chvíli není známo, o jaký konkrétní druh nákazy se jedná,“ uvedla.
Muž, kterého na Bulovku zdravotníci převezli z nemocnice Tábor, je v pražské nemocnici umístěn v bioboxu. Hermeticky uzavřený prostor má vlastní vzduchotechniku a zařízení na sterilizaci odpadních vod, zdravotníci do něj vstupují v ochranném obleku a při odchodu se dezinfikují v dekontaminační komoře.
Jediné civilní zařízení v Česku
Fakultní nemocnice Bulovka přijala pacienta s podezřením na nebezpečnou nákazu v pátek večer. V táborské nemocnici, odkud ho v ochranném vaku převezla sanitka, večer hasiči a zdravotníci provedli dezinfekci.
Infekční klinika Bulovky je jediným civilním zařízením v Česku, které může o pacienty s vysoce nakažlivými infekcemi pečovat, uvedla před měsícem při nácviku příjmu takových pacientů primářka Hana Roháčová. Zatím tam ale pobývali jen lidé s podezřením na takovou infekci.
V Táboře přijali pacienta s podezřením na nakažlivou ebolu, převezli ho na Bulovku![]() |
Mluvčí pražské záchranky Karel Kirs v pátek večer potvrdil, že pražští záchranáři přijali nejpřísnější možná opatření. Podle informací iDNES.cz v táborské nemocnici zasahovali hasiči a lékaři v neprodyšných oblecích a dezinfikovali oddělení, kde byl hospitalizován.
Server Novinky.cz v pátek napsal, že Američan předtím pobýval v Kongu. Odkazují se na zdroj, podle kterého muž ve věku kolem 40 let přišel sám do nemocnice.
Nemoc se projevuje krvácením
Ebola se šíří kontaktem s nakaženou osobou nebo kontaminovaným materiálem. Projevuje se krvácením a k symptomům patří horečka, zvracení, průjem či bolesti svalů.
Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) v lednu varoval, že kvůli bojům v Kongu hrozí únik viru eboly z laboratoře v Gomě. Organizace vyzvala k „ochránění vzorků, které by mohly být zasaženy střety“.
Virus byl objeven poblíž řeky Ebola v roce 1976. Šíří se snadno v podmínkách konžského pralesa.