Strahovský stadion v Praze.

Strahovský stadion v Praze. | foto: Dan Materna, MAFRA

Oživit Strahov potrvá léta, ale zbourání mnozí považují za hloupost

  • 245
Je to zajímavá lokalita, kterou hyzdí chátrající stadion. Pozemky na pražském Strahově lákají developery, jenže ještě nejméně pět let mají smůlu. Město bourat zatím nechce. Hříšný chvilkový nápad, jak vydělat na pomoc českému sportu, má i mnohé kritiky.

"Nevím, jestli bych našel nějaké slušné slovo, kterým bych mohl komentovat myšlenku Strahov zbourat. Je to blbost, protože ten stadion je veledílo!" rozohnil se pražský městský statik Petr Macháň, který se podílel na projektu strahovské východní tribuny.

Zbourat, aby sport přežil

Myšlenku zbourat stadion a následně prodat pozemky vyslovil začátkem srpna předseda Českého svazu tělesné výchovy Pavel Kořan. Zdůraznil, že se jedná o zatím neprojednaný návrh, jak se vypořádat s nedostatkem peněz pro český sport. (více zde)

"Je tam vyřešená doprava, zázemí, k tomu připočtěte ohromné kapacity tribun... Problémem je, že s tím prostorem dnes nikdo neumí zacházet," zlobí se Macháň. Sám však neví, co se stadionem udělat. "Já řeším budovy, které se už zřítily. Dodnes se mě nikdo neptal, co má se stadionem dělat. Jde to mimo mě."

Pokud by se bouralo, nápady by byly; třeba bytová zástavba. "Mohly by zde stát trochu vyšší bytové domy, vzhledem k okolním budovám," načrtl výkonný ředitel Central Group Aleš Novotný.

Podle developerů potrvá nejméně pět let, než by se mohlo začít stavět. "Nestačí jen zbourat stadion, ale město by muselo také rozhodnout, zda bude pozemek opravdu určen k výstavbě bytů. Již teď se připravuje nový územní plán," podotkl Novotný.

Důležité slovo budou mít památkáři, protože ministerstvo kultury v roce 2003 vyhlásilo stadion národní kulturní památkou. "Strahovský stadion je architektonicky i funkčně unikátní stavbou a monumentálním dílem významných architektů z meziválečného i poválečného období," zdůraznil před opravami fasády severní a jižní tribuny v letech 2007 a 2009 ředitel pražského odboru Národního památkového ústavu Michael Zachař.

"Vlastníci by museli žádat ministerstvo kultury o upuštění od památkové ochrany," připomněl nyní Zachař. Podle jeho zkušeností trvá tento proces řadu měsíců.

"Nejprve se musí prokázat, že objekt ztratil tu kulturní hodnotu, kvůli které získal památkovou ochranu," naznačila první krok mluvčí Národního památkového ústavu Zdeňka Kalová.

Pro zachování stadionu je i předseda výboru ochrany památek a cestovního ruchu pražského magistrátu František Stádník. Zároveň si je vědom, že údržba takového kolosu není jednoduchá. "Bez nějaké širší diskuse s veřejností je těžké o něčem rozhodnout," podotkl. S kolegy z výboru bude řešit problém Strahova na zářijovém zasedání.

STRAHOV STOJÍ MILIONY

Praha od roku 2000 investovala do oprav strahovského stadionu takřka 31,5 milionu korun. Například opravy severní a jižní tribuny stály za posledních deset let přes 20 milionů. Další více než čtyři miliony vydal pražský magistrát na běžné opravy a údržbu.

Posledním hráčem na strahovském stadionu je fotbalová Sparta Praha. Ta vybudovala na ploše tréninkové centrum, do něhož investovala takřka čtvrt miliardy. "Plochu stadionu máme pronajatou na třicet let s dvacetiletou opcí," řekl ředitel sparťanského areálu Oldřich Rott.

Kdyby se stadion přece jen boural, stálo by to spoustu peněz. "Velmi hrubý odhad je osmdesát milionů za demolici," řekl Roman Vašek, generální ředitel demoliční firmy Ptáček.

ČSTV už nechce bourat, ale prodávat by chtěl

"My konkrétní představu o využití areálu nemáme. Nicméně úvahy o prodeji jsou tady stále, na podzim se bude jednat," řekl generální sekretář ČSTV Jan Boháč a dodal, že nedávné spekulace o bourání bývalého spartakiádního stadionu vnímá svaz jako startovací impulz.

"ČSTV chce prodat majetek, který mu nepatří, ale vzít si peníze pro sebe," komentoval situaci zdroj obeznámený s celou záležitostí.

"Ani jeden z majitelů není se současným stavem spokojen," kontroval Boháč. Zároveň připomněl, že českému sportu patří zhruba jen desetina majetku na Strahově. "Je otázkou, zda jde o majetek zbytný, či nezbytný," naznačil. Případná částka z prodeje by ale podle Boháče český sport z dlouhodobějšího hlediska nespasila.

ČSTV vlastní nástavbu západní tribuny a celou východní tribunu, kromě toho také například vedlejší atleticko-fotbalový Stadion Evžena Rošického.

Další varianta: přestavba. Nebo vůbec nic

S návrhem, jak stadion zachránit před buldozery, přišla před několika lety radnice Prahy 6, na jejímž území sportoviště stojí. Prvním nápadem byla přestavba na olympijský stadion, pokud by Praha opět vstoupila do boje o olympijské hry a pořádání olympiády vyhrála.

Druhou možností je podle starosty Prahy 6 Tomáše Chalupy nedělat nic. "Nájemníci stadion nijak nezachrání. Náklady na jeho provoz a na opravy jsou až příliš vysoké," řekl koncem roku 2007 starosta.

S dalším plánem přišel nedávno pražský primátor Pavel Bém. Ten by chtěl areál strahovského stadionu revitalizovat a vytvořit tak multifunkční sportovní a rehabilitační centrum. "To by mohlo sloužit nejen pro potřeby případné olympiády, ale pro všechny velké sportovní akce," doplnil Bém na začátku letošního srpna. Podle něj však Praha teď nemá na takový projekt peníze.

"Strahovský stadion je národní kulturní památkou. Pokud by ho chtěl někdo zbourat, musel by nejprve zažádat ministerstvo kultury o vyjmutí z památkové péče. Celou situaci by poté musela řešit také Praha jako majitel části objektu. Komentovat jakékoliv v tuto chvíli čistě hypotetické plány ČSTV není možné, protože Praze ČSTV nic podobného nepředložil," řekl k tématu náměstek primátora Pavel Klega.

Podle něj je celý proces otázkou několika let. V tuto chvíli Praha podle Klegy neuvažuje o zbourání, prodeji ani o rekonstrukci sportoviště. Hlavní město bude řešit pouze nezbytnou údržbu.

Že se nechystají žádné velké opravy, potvrdili i památkáři. "Loni se na Strahově řešilo provizorní zajištění fasády, letos jsme dostali ke schválení projekt úpravy šaten. Žádné další žádosti ani projekty ke schválení na stole nemáme," řekla za Národní památkový ústav mluvčí Kalová.

Jak byste naložili s bývalým spartakiádním stadionem na pražském Strahově?

celkem hlasů: 8171

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 15. září 2010. Anketa je uzavřena.

opravili ho 5851
zbourali ho 2062
nechali ho dál chátrat 258