Oulického firma, která buduje silnice, spojuje vlivné členy ODS

  8:07aktualizováno  8:07
Ve firmě Energetické a dopravní stavby, která získala v Ústeckém kraji od Ředitelství silnic a dálnic zakázky za 2,5 miliardy korun, figurují vedle ústeckého podnikatele Patrika Oulického i další vlivní muži z ODS.

Podnikatel Patrik Oulický. | foto: MF DNES

Akcie drží také Daniel Ježek a exsenátor a bývalý starosta Chomutova Alexandr Novák, jenž byl nedávno odsouzen za braní úplatků.

Spolu s Oulickým byli všichni tři po posledních krajských volbách v oficiálním vyjednávacím týmu ODS, který domlouval s ČSSD vládu kraje, přestože ani jeden z nich ve volbách nekandidoval.

Oulického spojuje s Novákem a Ježkem ještě jedna věc. Všichni tři stavěli načerno. Novák s Ježkem benzinku v Jiříkově na Děčínsku, Oulický část sídla v Moravanech na Ústecku.

O firmě se začalo mluvit kvůli tomu, že Oulický původně jakékoliv vazby na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) popíral, aby vyvrátil tvrzení ministra dopravy Víta Bárty, že tento státní podnik v Ústeckém kraji fakticky ovládá. V obchodním rejstříku jsou ale volně k nahlédnutí listiny, podle nichž Oulický vlastní třetinu firmy Energetické a dopravní stavby (EDS), která pro ŘSD pracuje.

"My jsme připravovali pouze technické podklady tenkrát s Viamontem. Já jsem nebyl v té době akcionářem, společnost EDS jsem koupil až následně," tvrdí Oulický.

Ve sbírce listin firmy EDS se jako akcionář skutečně objevil až loni v srpnu, kdy už byly obě stavby v běhu. Zápisy za rok 2009 a první polovinu roku 2010 ale chybí.

Firma oblíbená politiky

Ve firmě EDS se angažovali další ústečtí politici. Zastupitelé Bronislav Špičák a František Nesvadba, a od září 2006 do června 2007 i současný primátor za ČSSD Vít Mandík.

Firma EDS má na severu Čech bohaté kontakty. Kromě ŘSD jí peníze přináší třeba Regionální rada regionu soudržnosti Severozápad, která rozděluje peníze z evropských fondů.

Oulický, Novák a Ježek totiž pronajímají radě kanceláře ve svém novém domě u divadla na Lidickém náměstí v centru Ústí nad Labem. Rada jim platí roční nájem zhruba deset milionů korun, předtím přitom vystačila s prostory, kde platila jen čtyři miliony. Peníze garantuje vlivným mužům z ODS smlouva až do 30. června 2015.


  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Část Pirátů chce sesadit Michálka. Nerezignuje. Jsem tvrdý, přiznal

Mezi Piráty to vře. Část členů strany chce odvolání místopředsedy a šéfa poslanců Jakuba Michálka. Vadí jim jeho...

Vyznamenání budou bez Kalouska, Fialy nebo Pirátů. Chybět bude i Petříček

Politická sestava nebude kompletní na předávání státních vyznamenání ani letos. Chybět budou zejména zástupci pravice,...

Premium

Jak obrat stát na těžbě kamení. Muž v Kojeticích to dokázal

V Kojeticích u Prahy se už několik let bez povolení těží kámen. Vědí to místní obyvatelé i starostka, stát ale nekoná....

Barista i záchranář u kanónu. Armádní záložáci poprvé pálili ostrými

Na kopci stojí rozmístěná baterie samohybných houfnic DANA. Ve stínu mezi nimi posedávají hloučky mužů. Svačí,...

Najdete na iDNES.cz