Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

  7:51aktualizováno  12:16
Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech bádání objasněn. „Naši podezřelí jsou dva, dlouhodobě známý rotmistr Josef Pěkný a prostitutka Antonie Koklesová. Nikdy po 90 letech nemůžete říct, že jste si na sto procent jistí. Jsme si jistí na osmdesát procent,“ uvedl ve čtvrtek ředitel policejního muzea Radek Galaš.

„Otýlie nebyla obětí sexuálního devianta. Nikdy nebylo zadokumentováno přiznání se k vraždě či doznání na smrtelné posteli. Poznatky pochází z archivních fondů, tisku a především spisů. Celý spis je dochovaný z velké většiny. Jsme na 80 procent přesvědčeni o tom, na vraždě se přímo a významnou měrou podílel rotmistr Josef Pěkný a přímou účastnicí, ne-li spolupachatelkou byla Antonie Koklesová,“ vypočítal ve čtvrtek Galaš závěry letité práce kriminalistů.

Pěkný a Koklesová podle závěrů šetření vraždili pod tíhou situace a v afektu kvůli existenční situaci Pěkného, mohl v tom hrát roli i alkohol. „Nikdy po 90 letech nemůžete říct, že jste si na sto procent jistí. Jsme si jistí na osmdesát procent,“ řekl Galaš.

„Případ Vranské už není pomníkem v pravém slova smyslu a můžeme ho považovat za objasněný,“ dodal Galaš. Podotkl však, že se stále neví, kde přesně byla Vranská pohřbena, i když znají konkrétní čas uložení těla. Ani po její rodině nezůstal nikde hrob, rodina podle Galaše vymřela.

Podřízli ji zaživa, od ucha k uchu

„Příčinou smrti nebyly rány do hlavy, s čímž pracovala původní teorie, Vranská byla podřezána zaživa. Podřezali ji se zakloněnou hlavou, řez byl vedený doslova od ucha k uchu, dokonce jí částečně vyhřezl jazyk. Pak sečné rány do hlavy, nejspíš sekáčkem či šavlí, pak následovaly bodné rány do hrudníku. Teprv pak bylo její tělo rozčtvrceno,“ přiblížil Galaš.

Rotmistr Pěkný šavli nejspíše vlastnil, protože byl legionář a účastník bitev v Rusku a na Sibiři. Galaš ale upozornil, že se nikdy přesně nezjistí, jak to tenkrát bylo a kdo z dvojice prováděl jakou část vraždy.

Podle Galaše je pravděpodobné, že Pěkný měl co ztratit, protože se výpověď mezi jím a Koklesovou hodně lišily a následně měnil svou výpověď po domluvě s milenkou. Nikdy se nepřihlásil na policii, ačkoli Vranskou znal. Důkazy jsou ovšem nepřímé.

Jeden kufr našli v Bratislavě, druhý v Košicích

Slovenská „příležitostná“ prostitutka Vranská byla zavražděna v Praze v noci z 31. srpna na 1. září 1933. Pachatel či pachatelé její vykrvené tělo rozřezali, části uložili do dvou kufrů a zavazadla poslali ve dvou různých vlacích na Slovensko.

První kufr s uříznutou hlavou a nohama dojel 2. září do Bratislavy. Druhý, v němž byl uložen trup a ruce, doputoval ve stejný den na košické nádraží. Za nehty oběti tehdy kriminalisté nalezli něčí vlasy a uložili je mezi důkazy.

Testy DNA v případu Vranská jsou hotové, na výsledek se čeká druhý rok

„Kriminalisty vedl vrchní policejní rada Josef Vaňásek. Detektivů bylo málo, neměli úplně jednoduché podmínky pro práci. Je tam několik pochybení, která kdyby se nestala, tak nejspíše by případ byl vyřešen rychleji,“ uvedl historik Miloš Vaněček.

Policie například špatně sejmula otisky Vranské, kdyby do provedla správně, mohlo to pomoci identifikovat ženu dříve. Policisté tenkrát celkem objasnili 93 procent vražd, podle Galaše to vypadá, že Vranská byla jediný nevyřešený případ v roce 1933.

Kriminalisty zmátly i anonymní dopisy od údajného Fantoma ulice, ve kterých se anonym přiznává k vraždám Vranské a další prostitutky Jany Janotové.

Pro vzorek DNA šli „na drzáka“

Sestra Vranské na policii vypověděla, že nějaký rotmistr sliboval Otýlii manželství. Jenže pak Pěkný na jednu schůzku s Vranskou přivedl právě Koklesovou. Ta spolu s Pěkným na policii uvedla, že se s Vranskou toho večera rozešli v dobrém. Oni prý jeli do Nuslí, ona pokračovala na další tah do centra města.

Odborník na genetiku Daniel Vaněk provedl nové testy DNA z důkazů, které se v případu dochovaly. Podezřelá dvojice je už po smrti. Badatelé však získali vzorky DNA od jejich příbuzných. Genetik je tak mohl v laboratoři porovnat s DNA z uchovaných vlasů. Vaněk upozornil, že analýza DNA ještě tenkrát nebyla na takové úrovni jak dnes.

„V roce 2021 jsme vyprodukovali první výsledky. Zkoumali jsme vlasy z obálek v případu Otýlie Vranské a muže narozeného v roce 1964, který byl v příbuzenské linii,“ řekl Vaněk.

Záhadnou vraždu Otýlie Vranské řeší genetik, policie získala vzorky DNA

Vzorek DNA získali kriminalisté od vnuka Koklesové. „Na drzáka jsme tam přišli, zazvonili a řekli, my si myslíme, že vaše babička Vranskou zabila, mohl byste nám dát DNA?“ popsal Galaš.

Vlasy se neshodly ani s DNA Vranské, ani vnuka Koklesové. Podle Vaňka to mohla být kontaminace z kufru, případně při manipulaci s tělem. „Byla to práce hlavně s archivními dokumenty, nespočívalo to v kopání v zemi, ale hledání milionu písmen. Chtěli jsme, aby Otylka měla vlastní hrob a vrazi měli jméno,“ řekl Galaš.

Přednáška, kterou Muzeum Policie České republiky pořádalo, je k 90. výročí vraždy. Již v roce 2017 začalo vyhodnocování stop DNA.

Podle něj se dále budou historii policejního muzea zaměřovat na pomníčky. Chtějí se věnovat například případu strážmistra Jiřího Velíška, jehož vražda by mohla být napojená na někdejšího šéfa podsvětí Antonína Bělu.

Případ Vranská

  • 2. září 1933 objevil pracovník drah v železniční stanici Bratislava v kupé ve vlaku z Prahy starší hnědý kufr ovázaný provazem. Zavazadlo obsahovalo ženskou hlavu a dolní končetiny zabalené do ložního prádla.
  • Ve stejný den byl nalezen podobný kufr s ženským trupem na nádraží v Košicích. Přicestoval také vlakem z Prahy.
  • Kufry byly do vlaků naloženy 1. září 1933 večer. Jeden zamířil na Slovensko z Wilsonova (hlavního) nádraží, druhý z Masarykova.
  • Policii se ozvalo několik svědků, kteří si všimli muže, jenž měl kufry na pražská nádraží donést. Na jeho popisu se ale neshodli. Totožnost tohoto muže policisté nikdy nezjistili.
  • Kufry obsahovaly kromě částí lidského těla také několik novinových výtisků různého data, pánské spodní prádlo, dámské kombiné, mycí houbu a netradiční prostěradla s vyšitým písmenem „K“ resp. „K 1“.
  • Policisté na kufrech a věcech, které byly uvnitř, bohužel nezajistili otisky prstů. Zavazadla vážila v součtu přes 70 kilogramů, pachatel je musel na nádraží dovézt například na vozíku.
Autor:

Den protestů

Rada ČMKOS vyhlásila 27. listopad 2023 jako den protestů za lepší budoucnost České republiky. Celodenní výstražnou stávku vyhlásily i školské odbory.

  • Nejčtenější

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Nevyvolat poplach v lidském oku. Proč Izraelci nosí na helmách ty divné hadry

Premium Micnefet rozbíjí siluety přilby, která svou kulatostí vyvolává v lidském oku poplach. Podivnou pokrývku hlavy dostali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na kecy o genocidě nejsem zvědav, vpálil Vondra Davidovi. Chtěl odejít ze studia

Europoslanec Ivan David v televizní debatě na CNN Prima NEWS rozčílil europoslance Alexandra Vondru tvrzením, že Izrael...

Nepotřebuji přímluvy od Čaputové, řekl Fico. Musela za něj orodovat u Pavla

Slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda tento týden získala důvěru, si vybral Prahu jako cíl první zahraniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Hledáme kompromisy, řekl Bek. Ministr nám naslouchal, pochvalovali si studenti

V pondělí přes sedm tisíc škol stávkovalo kvůli úsporám v oboru. Nyní den poté se se zástupci studentů nad situací v...

Učitelů je až moc, hájí škrty úvazků ve školství ministr Bek. Chce kompromis

Premium V pondělí proti škrtům ve školství stávkovaly tři čtvrtiny mateřských, základních a středních škol. Bojí se snížení...

Rusko zůstává hrozbou pro Evropu, řekl Pavel. S Itálií slibuje pomoc Ukrajině

Itálie zastává stejný názor na podporu Ukrajiny jako Česko, řekl prezident Petr Pavel v Římě po dnešním jednání se svým...

Česko sevřel mráz. Množí se nehody, některá místa jsou bez proudu

Česko se propadá do mrazivé noci, teploty klesly večer k minus dvěma až minus čtyřem stupňům Celsia. Sníh a vznikající...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...