Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

  7:51aktualizováno  12:16
Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech bádání objasněn. „Naši podezřelí jsou dva, dlouhodobě známý rotmistr Josef Pěkný a prostitutka Antonie Koklesová. Nikdy po 90 letech nemůžete říct, že jste si na sto procent jistí. Jsme si jistí na osmdesát procent,“ uvedl ve čtvrtek ředitel policejního muzea Radek Galaš.

„Otýlie nebyla obětí sexuálního devianta. Nikdy nebylo zadokumentováno přiznání se k vraždě či doznání na smrtelné posteli. Poznatky pochází z archivních fondů, tisku a především spisů. Celý spis je dochovaný z velké většiny. Jsme na 80 procent přesvědčeni o tom, na vraždě se přímo a významnou měrou podílel rotmistr Josef Pěkný a přímou účastnicí, ne-li spolupachatelkou byla Antonie Koklesová,“ vypočítal ve čtvrtek Galaš závěry letité práce kriminalistů.

Pěkný a Koklesová podle závěrů šetření vraždili pod tíhou situace a v afektu kvůli existenční situaci Pěkného, mohl v tom hrát roli i alkohol. „Nikdy po 90 letech nemůžete říct, že jste si na sto procent jistí. Jsme si jistí na osmdesát procent,“ řekl Galaš.

„Případ Vranské už není pomníkem v pravém slova smyslu a můžeme ho považovat za objasněný,“ dodal Galaš. Podotkl však, že se stále neví, kde přesně byla Vranská pohřbena, i když znají konkrétní čas uložení těla. Ani po její rodině nezůstal nikde hrob, rodina podle Galaše vymřela.

Podřízli ji zaživa, od ucha k uchu

„Příčinou smrti nebyly rány do hlavy, s čímž pracovala původní teorie, Vranská byla podřezána zaživa. Podřezali ji se zakloněnou hlavou, řez byl vedený doslova od ucha k uchu, dokonce jí částečně vyhřezl jazyk. Pak sečné rány do hlavy, nejspíš sekáčkem či šavlí, pak následovaly bodné rány do hrudníku. Teprv pak bylo její tělo rozčtvrceno,“ přiblížil Galaš.

Rotmistr Pěkný šavli nejspíše vlastnil, protože byl legionář a účastník bitev v Rusku a na Sibiři. Galaš ale upozornil, že se nikdy přesně nezjistí, jak to tenkrát bylo a kdo z dvojice prováděl jakou část vraždy.

Podle Galaše je pravděpodobné, že Pěkný měl co ztratit, protože se výpověď mezi jím a Koklesovou hodně lišily a následně měnil svou výpověď po domluvě s milenkou. Nikdy se nepřihlásil na policii, ačkoli Vranskou znal. Důkazy jsou ovšem nepřímé.

Jeden kufr našli v Bratislavě, druhý v Košicích

Slovenská „příležitostná“ prostitutka Vranská byla zavražděna v Praze v noci z 31. srpna na 1. září 1933. Pachatel či pachatelé její vykrvené tělo rozřezali, části uložili do dvou kufrů a zavazadla poslali ve dvou různých vlacích na Slovensko.

První kufr s uříznutou hlavou a nohama dojel 2. září do Bratislavy. Druhý, v němž byl uložen trup a ruce, doputoval ve stejný den na košické nádraží. Za nehty oběti tehdy kriminalisté nalezli něčí vlasy a uložili je mezi důkazy.

Testy DNA v případu Vranská jsou hotové, na výsledek se čeká druhý rok

„Kriminalisty vedl vrchní policejní rada Josef Vaňásek. Detektivů bylo málo, neměli úplně jednoduché podmínky pro práci. Je tam několik pochybení, která kdyby se nestala, tak nejspíše by případ byl vyřešen rychleji,“ uvedl historik Miloš Vaněček.

Policie například špatně sejmula otisky Vranské, kdyby do provedla správně, mohlo to pomoci identifikovat ženu dříve. Policisté tenkrát celkem objasnili 93 procent vražd, podle Galaše to vypadá, že Vranská byla jediný nevyřešený případ v roce 1933.

Kriminalisty zmátly i anonymní dopisy od údajného Fantoma ulice, ve kterých se anonym přiznává k vraždám Vranské a další prostitutky Jany Janotové.

Pro vzorek DNA šli „na drzáka“

Sestra Vranské na policii vypověděla, že nějaký rotmistr sliboval Otýlii manželství. Jenže pak Pěkný na jednu schůzku s Vranskou přivedl právě Koklesovou. Ta spolu s Pěkným na policii uvedla, že se s Vranskou toho večera rozešli v dobrém. Oni prý jeli do Nuslí, ona pokračovala na další tah do centra města.

Odborník na genetiku Daniel Vaněk provedl nové testy DNA z důkazů, které se v případu dochovaly. Podezřelá dvojice je už po smrti. Badatelé však získali vzorky DNA od jejich příbuzných. Genetik je tak mohl v laboratoři porovnat s DNA z uchovaných vlasů. Vaněk upozornil, že analýza DNA ještě tenkrát nebyla na takové úrovni jak dnes.

„V roce 2021 jsme vyprodukovali první výsledky. Zkoumali jsme vlasy z obálek v případu Otýlie Vranské a muže narozeného v roce 1964, který byl v příbuzenské linii,“ řekl Vaněk.

Záhadnou vraždu Otýlie Vranské řeší genetik, policie získala vzorky DNA

Vzorek DNA získali kriminalisté od vnuka Koklesové. „Na drzáka jsme tam přišli, zazvonili a řekli, my si myslíme, že vaše babička Vranskou zabila, mohl byste nám dát DNA?“ popsal Galaš.

Vlasy se neshodly ani s DNA Vranské, ani vnuka Koklesové. Podle Vaňka to mohla být kontaminace z kufru, případně při manipulaci s tělem. „Byla to práce hlavně s archivními dokumenty, nespočívalo to v kopání v zemi, ale hledání milionu písmen. Chtěli jsme, aby Otylka měla vlastní hrob a vrazi měli jméno,“ řekl Galaš.

Přednáška, kterou Muzeum Policie České republiky pořádalo, je k 90. výročí vraždy. Již v roce 2017 začalo vyhodnocování stop DNA.

Podle něj se dále budou historii policejního muzea zaměřovat na pomníčky. Chtějí se věnovat například případu strážmistra Jiřího Velíška, jehož vražda by mohla být napojená na někdejšího šéfa podsvětí Antonína Bělu.

Případ Vranská

  • 2. září 1933 objevil pracovník drah v železniční stanici Bratislava v kupé ve vlaku z Prahy starší hnědý kufr ovázaný provazem. Zavazadlo obsahovalo ženskou hlavu a dolní končetiny zabalené do ložního prádla.
  • Ve stejný den byl nalezen podobný kufr s ženským trupem na nádraží v Košicích. Přicestoval také vlakem z Prahy.
  • Kufry byly do vlaků naloženy 1. září 1933 večer. Jeden zamířil na Slovensko z Wilsonova (hlavního) nádraží, druhý z Masarykova.
  • Policii se ozvalo několik svědků, kteří si všimli muže, jenž měl kufry na pražská nádraží donést. Na jeho popisu se ale neshodli. Totožnost tohoto muže policisté nikdy nezjistili.
  • Kufry obsahovaly kromě částí lidského těla také několik novinových výtisků různého data, pánské spodní prádlo, dámské kombiné, mycí houbu a netradiční prostěradla s vyšitým písmenem „K“ resp. „K 1“.
  • Policisté na kufrech a věcech, které byly uvnitř, bohužel nezajistili otisky prstů. Zavazadla vážila v součtu přes 70 kilogramů, pachatel je musel na nádraží dovézt například na vozíku.
Autor:

Vánoce a advent

Adventní čas začal v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde je druhá půlka? Britové jsou v rozpacích z vánočního stromu z Norska

Norské Oslo do Londýna každoročně posílá vánoční strom jako poděkování Británii za její pomoc během druhé světové...

Přechytračil by Vševěd i Messnera? Ví o krutém přeměřování horských vrcholů

Premium Guinnessova kniha letos odebrala jeden ze známých rekordů Reinholdu Messnerovi. Slavný horolezec už není považován za...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

„Neostříhám vás, jste Židovka.“ Noví antisemité: migranti a jejich malý džihád

Premium Yaël v jedenatřiceti zjistila, že jít teď ke kadeřníkovi, kam chodila roky, není jen tak, protože je Židovka. Když se...

Česká podpora snů o Evropě. Gruzínskou prezidentku uvítala Pekarová Adamová

Prezident Petr Pavel v pondělí přivítal na Pražském hradě gruzínskou hlavu státu Salome Zurabišviliovou. Jednali o...

Děti z romských rodin vystěhovaných ze Vsetína dostanou vyšší odškodné

Nejvyšší soud dvěma rozsudky zvýšil odškodnění pro děti z romských rodin, které se v roce 2006 musely vystěhovat ze...

Změna na Hradě překopala vánoční projevy. Pavlovi ustoupili Fiala i Vystrčil

Vánoční a novoroční projevy vrcholných politiků zazní tentokrát v jiném pořadí než v předchozích letech. Nejen premiér...

Miliardář Bakala vzácně na veřejnosti. Na pohřeb dorazil v čepici a tmavých brýlích

Po dlouhé době byl na veřejnosti zachycen Zdeněk Bakala. Český podnikatel se totiž zúčastnil sobotního pohřbu knížete...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...