Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. září 2023 Darina

Otrav léky s paracetamolem přibývá, prodávají se i na pumpách. Omezení neprošlo

  15:37
Lze je koupit na benzince nebo v drogerii, přitom po nich často sahají i sebevrazi. Nemocnice evidují ročně stovky případů otravy některým z léků založených na látce paracetamol. Nad omezením jejich prodeje se zamýšlelo ministerstvo zdravotnictví, nakonec k němu však nedošlo.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Jsou to asi tři týdny, co na Slovensku vzbudila rozruch zpráva o několika dětech, které se předávkovaly paracetamolem a musely být proto hospitalizované. Předávkování bylo podle lékařů úmyslné, bez včasného zásahu mohlo být smrtelné.

„Úmyslné intoxikace léky, případně jejich kombinacemi s jinými léky, mají všeobecně stoupající tendenci a lékaři je sledují už u dětí od dvanácti let, které je užívají s úmyslem ublížit si. S úmyslnými otravami paracetamolem se lékaři střetávali už v minulosti, bylo to ale jedno dítě měsíčně,“ uvedla tehdy nemocnice, ve které otrávené děti přijali.

Počty otrávených paracetamolem každým rokem stoupají, vzhledem k tomu, že se nevedou statistiky počtu otrávení konkrétním lékem, však nelze zjistit přesné číslo.

Třikrát se pokusila o sebevraždu, musí být pod dozorem. Lékaře hledali měsíce

O trend ale nejde jen u našich sousedů. Že jsou otravy paracetamolem - mnohdy úmyslné s cílem spáchat sebevraždu - velmi časté, upozorňují i čeští lékaři.

Třeba Toxikologické informační středisko, které spadá pod Všeobecnou fakultní nemocnici v Praze, řešilo loni 658 dotazů v souvislosti s otravou tímto lékem, 336 z nich tvořily sebevraždy. Oproti předchozímu roku jich tak bylo téměř o třetinu víc. Ve skutečnosti bude přitom případů ještě víc.

„Paracetamol poškozuje játra, závažné případy, hlavně ty, kdy pacient nedostal včas antidotum N-acetylcystein, mohou končit letálně (smrtelně, pozn. red.), v lepším případě transplantací jater,“ popsala Kateřina Kotíková, vedoucí lékařka Toxikologického informačního střediska.

Podle Michaely Bažantové, mluvčí České lékárnické komory, přitom dochází i k otravám z neznalosti. „Většinu otrav způsobí to, že pacient neví, že si může ublížit tím, že paracetamolu užije víc, v kombinaci více přípravků, nebo že ho užije s alkoholem či po jeho konzumaci,“ řekla.

O omezení prodeje se uvažovalo

Že jde o problém, uznalo v roce 2020 i ministerstvo zdravotnictví. V Národním akčním plánu prevence sebevražd na roky 2020 až 2030 uvedlo, že by regulace léčiv obsahujících paracetamol a způsobu jejich výdeje vedla ke snížení počtu sebevražd jejich předávkováním. „To je důležité zjištění i s ohledem na situaci v ČR, kdy Toxikologická informační služba v roce 2018 evidovala více než 300 konzultací pro záměrnou otravu léčivem obsahujícím paracetamol,“ stojí ve strategii.

Psychedelika fungují v léčbě depresí. Je to až neuvěřitelné, říká psychiatr

Mezi preventivními opatřeními tak byla také analýza situace v České republice a následný návrh regulačního opatření ke způsobu jejich výdaje – v praxi tak mělo dojít k zavedení prodeje léčiva na předpis.

Nyní, pod vedením nového ministra, však resort zdravotnictví uvádí, že obdobná opatření v plánu nejsou. „Ministerstvo zdravotnictví ani Státní ústav pro kontrolu léčiv nemá ze své činnosti jakékoliv signály, na jejichž základě by bylo možné dovodit skutečnosti o tom, že léčivé přípravky s obsahem paracetamolu v režimu vyhrazených léčivých přípravků vykazují zvýšené bezpečnostní riziko,“ uvedl mluvčí Ondřej Jakob.

Česká lékárnická komora opakovaně požaduje, aby byly tyto léky vyřazeny z kategorie takzvaných vyhrazených léčiv, tedy léků, které mohou být prodávány i mimo lékárny, třeba na benzinových pumpách nebo v drogeriích. „Tyto návrhy nebyly do zákona o léčivech ministerstvem zdravotnictví v rámci připomínkového řízení přijaty,“ uvedla mluvčí komory Michaela Bažantová.

V sebevraždách jsme nad průměrem Evropy. Deprese umí rozpustit nosní sprej

To je podle ní problém. „Bezpečná denní dávka paracetamolu jsou čtyři gramy, tedy osm tablet. Vyšší dávka s sebou už nese riziko předávkování,“ popsala. Zároveň je podle ní nebezpečná kombinace několika přípravků s obsahem této účinné látky, jejich kombinace s alkoholem nebo nedodržení dávkovacího schématu.

„Někteří pacienti paracetamol užívat vůbec nesmí. Nejen z těchto důvodů patří paracetamol pouze do lékáren, do rukou zdravotníků. Ze seznamu vyhrazených léčiv, díky čemuž může být prodáván v drogeriích nebo benzinkách, by měl být vyřazen,“ dodala.

Jen v lékárně

V naprosté většině evropských zemí jsou léčiva s obsahem paracetamolu dostupná pouze v lékárnách. A tam kde ne, pomalu přistupují ke změně. „Právě zkušenosti s nárůstem otrav – vědomých, ale především těch nevědomých, vedlo například Švédsko ke kroku, kdy byla možnost prodeje paracetamolu mimo lékárny zrušena a paracetamol je opět dostupný pouze v lékárnách, ve kterých je zdravotnickým personálem zajištěno odborné poradenství,“ popsala Bažantová.

Jakob upozorňuje, že i prodavači drogerií či benzinových pump, které léky nabízejí, musí absolvovat školení a získat osvědčení o odborné způsobilosti prodejce vyhrazených léčiv. „Obsahem tohoto školení je zejména informování o účelu a způsobu použití, nežádoucích účincích, aplikačních formách, dávkách a dávkování,“ řekl. Kromě toho léky obsahují příbalové informace.

Autor:

Je to kulturní válka, řekl Benda ke sňatkům stejnopohlavních párů v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Demisi, táhněte, bouřily v Praze proti vládě tisíce lidí. Skončili na Letné

Odhadem až deset tisíc lidí se v sobotu odpoledne sešlo na Václavském náměstí v Praze na protestu proti vládě, který...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tramvaj přivřela seniorce nohu a rozjela se, žena po pádu pod ni zemřela

V tragickou nehodu vyústilo odpoledne v jedné z olomouckých ulic zastavení tramvaje. Řidič totiž zřejmě přehlédl...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Neplní zadání vlády, kritizoval Jurečka Vobořila. Urážlivé, reagoval koordinátor

Šéf vládních lidovců Marian Jurečka míní, že národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil svými návrhy na zavedení...

Po „ženě ve žlutém“ povede provoz Lán bývalá ředitelka děčínského zámku

Provoz zámku Lány, známým jako letní sídlo českých prezidentů, povede bývalá ředitelka děčínského zámku Iveta...

„Aby hnidy nemohly v klidu spát“. Kreml pronásleduje ruské novinářky i v Česku

Mezinárodní Výbor na ochranu novinářů (CPJ) vyzývá české úřady, aby konaly, poté, co dvě ruské opoziční novinářky...

Digitalizaci stavebního řízení zablokoval ÚOHS. Brání ministerstvu uzavřít smlouvu

Ministerstvo pro místní rozvoj několik měsíců hledalo společnost, která za stovky milionů korun zajistí informační...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Herec Hugh Jackman se rozvádí. S manželkou byli spolu 27 let

Patřili k nejstabilnějším hollywoodským párům a na řeči o věkovém rozdílu nebrali ohled. Nyní ovšem Hugh Jackman (54) a...