Nepodepisujte penzijní reformu, žádá ČSSD spolu se seniory Klause

  11:22aktualizováno  11:22
Otevřeným dopisem apelují sociální demokraté na prezidenta Václava Klause, ať nepodepisuje zákony, které podle nich zhorší postavení seniorů v zemi, tedy nižší tempo valorizace penzí a důchodovou reformu. "Máme vážné obavy z narušení důstojného života seniorů," píše se v dopise, který podpořil místopředseda strany Jiří Dienstbier.

Sociální demokraté žádají prezidenta Václava Klause, aby nepodepisoval a vrátil zákony, k nimž má výhrady. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Máme vážné obavy z takzvané důchodové reformy a zvedení druhého pilíře, který slouží jen pro vyvedení peněz důchodců do privátních penzijních fondů. Tyto chybné návrhy, které budou zásadně decimovat životy seniorů v naší zemi, schválili v Poslanecké sněmovně navzdory nesouhlasu většiny občanů i proti názoru opozice těsnou většinou poslanci vlády Petra Nečase," píše se v dopise seniorů, členů ČSSD (více o schválení penzijní reformy najdete zde).

Místopředseda sociální demokracie Jiří Dienstbier označil za nemravný zákon, který také prošel parlamentem a podle nějž budou penze růst od příštího roku pomaleji, o třetinu růstu průměrné mzdy a o třetinu inflace. Prezident Klaus ho právě ve středu podepsal (více o zákonu zde).

"Vláda se chová k důchodcům nesolidně," řekl Dienstbier. Připomněl, že součástí balíčku s vyššími daněmi, který zatím parlamentem neprošel, protože se proti němu postavila i šestice poslanců ODS, je zrušení možnosti slevy na dani pro pracující důchodce.

Senioři ČSSD apelují na Klause také kvůli chystanému zvyšování DPH, které vláda prosazuje. "Jsme přesvědčeni o tom, že dopady tohoto záměru, tedy zvýšení cen potravin, léků a zdravotnických pomůcek i knih, bude mít na životy občanů i seniorů především ještě katastrofálnější dopad," píší v dopise.

Klaus vládní záměr zvyšovat daně označil za ekonomicky nesmyslný a škodlivý krok, zatímco premiér Nečas označil možnost ústupu od vládních záměrů zvýšit daně za něco, co by bylo na hranici politické a ekonomické "debility". Následně Klausovi poslal za tato slova omluvný dopis, který měl zůstat soukromý, ale unikl na veřejnost (více o tomto dopise najdete zde).

Za zhoubný považují senioři ČSSD i záměr vládní koalice schválit církevní restituce, v nichž jde o vydání majetku a finanční kompenzace ve výši 134 miliard korun. "Máme vážné obavy z toho, že tento záměr, který vyvolá řadu vážných otazníků a je spojen s reálným rizikem prolomení restituční hranice února 1948, je mimořádně nebezpečný pro veřejné rozpočty a budoucnost České republiky," napsali Klausovi členové sociální demokracie.

Možnost prolomení hranice 25. února 1948 vadí i Klausovi, který požádal premiéra i šéfy ostatních vládních stran o záruku, že se tak nestane. Nečas mu nakonec takový dopis napsal. "To je pečlivě a pozorně napsaný dopis, nicméně mé pochybnosti zůstávají," reagoval na něj Klaus v České televizi. Schvalování církevních restitucí je ale nyní "u ledu", podle koalice proto, že se čeká na to, až parlament napodruhé schválí vládní balíček s vyššími daněmi.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Babiš naléhal na ČSSD, aby zůstala ve vládě. Vše je nyní na Hamáčkovi

Premiér Andrej Babiš vstupuje do Lidového domu k jednání s vedením ČSSD o...

Premiér Andrej Babiš pochopil, že jde do tuhého. Dorazil do Lidového domu, kde se ČSSD rozhodovala o tom, zda její...

Prahu po dešti zaplavil čpící zápach, mohly za to zapařené louky

Ilustrační snímek

Na většině území Prahy si lidé od rána stěžovali na nepříjemný sirný zápach. Někteří měli strach, že jde o nebezpečný...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Najdete na iDNES.cz