„Prezident Pavel se nemohl zúčastnit s ohledem na dlouhodobě plánovanou cestu do NYC, kde byl kromě jiných pracovních povinností také na vystoupení České filharmonie v Carnegie Hall,“ řekl pro iDNES.cz mluvčí prezidenta Vojtěch Šeliga.
Současně doplnil, že obě záležitosti nebylo možné zvládnout. „Přitom cesta do USA byla potvrzena mnohem dříve, než dorazila pozvánka do Paříže,“ dodal Šeliga. Na události chyběl i český premiér Petr Fiala. „Pozvání dostal prezident republiky, premiér účast na této slavnostní akci neplánoval,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí premiéra Václav Smolka.
Na akci však zavítal český kardinál Dominik Duka. „Být zde je pro mě splněný sen – přál jsem si po požáru katedrály navštívit ji po obnově. Stojí za to připomenout, že katolická církev v Česku přispěla na její rekonstrukci částkou 1,8 milionu korun. Milion darovala litoměřická diecéze pod vedením biskupa Jana Baxanta a zbytek pocházel ze sbírek dalších diecézí a jednotlivců,“ uvedl pro Katolické noviny.
„Místem modlitby, pokoje a naděje“
Duka současně uvedl, že k Notre-Dame má hluboký vztah. „Lásku ke katedrále jsem získal po přečtení knihy Victora Huga „Chrám Matky Boží v Paříži“ a viděl jsem i několik filmů o tomto gotickém symbolu Paříže. Poprvé jsem katedrálu navštívil někdy v roce 1991, kdy se konalo setkání dominikánů v Toulouse. Později jsem měl možnost zde několikrát koncelebrovat a jednou jsem byl i hlavním celebrantem,“ uvedl dále kardinál.
„Přál bych si, aby byla katedrála i nadále místem modlitby, pokoje a naděje. Aby sem lidé přicházeli nejen obdivovat krásu architektury, ale také hledat duchovní útěchu a sílu. A hlavně aby se nikdy neopakovala tragédie, jako byl požár v roce 2019. Obnova katedrály je důkazem, že když se lidé spojí pro dobrou věc, dokážou veliké věci,“ dodal Duka.
Papež žádal, aby vstup zůstal bezplatný
Slavnostního otevření katedrály se zúčastnilo kolem 1500 hostů. Mimo zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa se zúčastnil i třeba ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Do Francie přiletěl také miliardář a Trumpův blízký spolupracovník Elon Musk, který byl rovněž mezi hosty na slavnostním znovuotevření katedrály Notre-Dame.
Na slavnostní otevření dorazila také například první dáma Spojených států Jill Bidenová. Nechyběli ani bývalí francouzští prezidenti François Hollande a Nicolas Sarkozy či britský princ William.
Papež František se slavnostního otevření katedrály nezúčastnil. V poselství, které bylo přečteno, nicméně sobotu označil za radostný den a vyzval, aby vstup do katedrály zůstal bezplatný. Na poslední chvíli svou účast zrušila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Příčina dosud nebyla zcela objasněna
Katedrálu Notre-Dame zachvátily plameny večer 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části katedrály považované za jedno z nejlepších děl francouzské gotické architektury. Požár hasilo na 600 lidí asi 15 hodin. Většinu uměleckých a liturgických předmětů se podařilo zachránit.
Požár památky ze seznamu UNESCO, kterou proslavil i román Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži, vyvolal po celém světě vlnu solidarity. Do měsíce přislíbili jednotlivci i organizace na její rekonstrukci téměř miliardu eur (asi 25 miliard korun). Několik sbírek a benefičních koncertů se uskutečnilo také v Česku.
Notre-Dame se po pěti letech znovu otevírá. Na slavnosti se sešli světoví lídři |
Příčina požáru dosud nebyla zcela objasněna, oheň mohla způsobit závada v elektroinstalaci či nedopalek cigarety. Na centrální věžičce se tehdy dlouhodobě prováděly restaurátorské práce. Podle vyšetřovatelů chrám nikdo nezapálil úmyslně.
Katedrála Notre-Dame, známá také jako Chrám Matky Boží, patří k symbolům Paříže a před požárem ji navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně. Nyní se očekává, že by památku mohlo ročně navštívit i 15 milionů lidí. Vstup je zatím zdarma, ale vedou se debaty, zda by neměl být zpoplatněn.
Základní kámen Notre-Dame slavnostně položili na ostrově Île de la Cité na řece Seině na jaře roku 1163 a stavba byla dokončena v roce 1345.
Pro veřejnost se katedrála otevřela v neděli.