Do muzea a galerie zdarma? Ministr Staněk chce přilákat víc návštěvníků

  11:21aktualizováno  14:52
Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD si vytkl ambiciozní cíl. Aby lidé místo do obchodních center či do kin v multiplexech chodili do galerií nebo muzeí. „Nechci nikomu nic direktivně nakazovat, ale z mého pohledu například považuji za správné, aby děti a studenti do 26 let a senioři nad 65 let měli vstup do státních expozic zdarma,“ míní Staněk.

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD | foto:  Petr Topič, MAFRA

Na tiskové konferenci zmínil projekt národní seniorské karty, která by galerie a muzea otevřela starší generaci za výrazně zvýhodněnou cenu. Tak aby babička či dědeček mohli jít do muzea i se svými vnoučaty. Začít fungovat by to podle něj mohlo od příští sezóny. Fungovala by na podobném principu jako turistické karty v regionech.

„Mým cílem je otevřít kulturní instituce veřejnosti a zvýšit zájem o jejich produkci. Je smutné, že se nám nedaří dostat do galerií mladou generaci,“ řekl ministr kultury ze sociální demokracie.

„Požádal jsem všechny ředitele, aby si probrali svou marketingovou strategii a navrhli řešení,“ uvedl ministr kultury. Jednou z možností může být podle Staňka i vstupné zdarma v určitých dnech nebo pro stálé expozice. 

O možnostech volného vstupu do státních galeriích se mluví dlouho, většinou ale jejich vedení upozorňuje na to, že při jejich rozpočtech by jim peníze ze vstupného chyběly. Ředitel Národní galerie Praha Jiří Fajt získal na to, aby mohl do stálých expozic pouštět zdarma mladé lidi, sponzora. 

Za velmi rizikové Staněk označil, kdybychom se dostatečně nevěnovali vzdělávání mladých lidí. „Lidé, kteří nemají vztah ke kultuře, nemají vztah ani k demokracii,“ uzavřel ministr kultury Staněk. Ředitelé jednotlivých institucí nyní podle něj zpracovávají své návrhy, které mu předloží.

Do Státního fondu kultury peníze ze zdanění hazardu?

Pro rok 2020 bude ministerstvo kultury žádat navýšení rozpočtu o 2,4 miliardy korun proti rozpočtu schválenému na letošní rok, který činí 14,8 miliardy korun. V příštím roce by chtělo ministerstvo částku přes 17 miliard korun. 

Staněk uvedl, že letos ministerstvo připraví věcný záměr zákona o Státním fondu kultury. Ministr zmínil, že do fondu by mohly směřovat peníze z vyššího zdanění hazardu.

Vyplácení finanční náhrady a příspěvku na podporu činnosti církví by podle ministra mělo zůstat v gesci jeho úřadu. S nápadem převést agendu církví pod ministerstvo financí přišel premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Změna by podle Staňka nikomu nic nepřinesla. „Nemá to žádný efekt, ani nevím, proč ta myšlenka vznikla,“ řekl ministr kultury.

Na opravy kulturních památek by mohly jít peníze ze zdanění finančních náhrad církvím. Sněmovna schválila komunistický návrh na jejich zdanění, což byla podmínka komunistů pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Návrh nyní posoudí Senát a čeká se, že zákon skončí u Ústavního soudu. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

Dvanáctiletá Hana se „gymnastice na koni“ věnuje od sedmi let.

Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve...

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

Pomohl jsem zachránit mostecké doly, říká odsouzený uhlobaron Kraus

Bývalý uhlobaron Petr Kraus čeká, až mu Švýcaři oznámí, že má nastoupit do...

Petr Kraus má život jako na houpačce. Jednu chvíli vlastnil podíl ve firmě, který má dnes cenu nejméně čtyř miliard...

Najdete na iDNES.cz