Zaorálek by měl za slova o Afghánistánu nést důsledky, shodli se STAN a ODS

  14:32aktualizováno  15:28
Předseda zahraničního výboru Sněmovny Lubomír Zaorálek by měl nést důsledky za své výroky o odchodu českých vojáků z Afghánistánu, uvedli v pořadu Otázky Václava Moravce šéfové opozičních ODS a STAN Petr Fiala a Petr Gazdík. Slova byla nešťastná i podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa, byť KSČM vojenské mise odmítá.

Praha, 25.9.2018 Zasedání mandátového a imunitního výboru poslanecké sněmovny k vydání poslance KSČM Zdeňka Ondráčka Foto MAFRA - František Vlček | foto:  František Vlček, MAFRA

„Mělo by to být na odstoupení z postu předsedy zahraničního výboru, představitel zahraničního výboru by něco takového říkat neměl,“ uvedl Gazdík. Podle Fialy prokázal Zaorálek, byť někdejší ministr zahraničí, „necitlivost a nekvalifikaci“, jeho odchod z čela výboru je na další diskusi (o Zaorálkově vyjádření čtěte v tomto článku).

„Zaorálek neměl právo tohle říkat, neměl v červnu zvednout (pro schválení misí) ruku. Je to nešťastné,“ řekl v pořadu Filip. Českou vojenskou přítomnost v rámci spojeneckých operací v Afghánistánu ale kritizoval, válka v Afghánistánu podle něj „ničemu nepomáhá“.

Na rozdíl od Gazdíka a Fialy ale Filip souhlasil s kázeňským řízením s generálem Karlem Řehkou, který se vůči Zaorálkovým slovům ohradil. „Je to od pana generála nepřijatelné. On tohle nemůže říkat, jenom to zhorší situaci,“ prohlásil.

Řehka na Zaorálkovy úvahy reagoval na svém facebookovém profilu mimo jiné slovy: „Taková nuznost, ubohost, nízkost.“ V závěru poměrně obsáhlého textu, v němž upozornil i na „podkopávání“ obranyschopnosti a bezpečnosti vojáků v misi, spekuloval o sabotáži, minimálně v morální rovině.

„ODS v Senátu nabízí posty ANO a ČSSD“

Dalším z témat pořadu byla i volba předsedy Senátu. Podle Gazdíka občanská demokracie v Senátu nabízí posty členům sociální demokracie a hnutí ANO, které vyjádřilo podporu Jaroslavu Kuberovi, kandidátovi ODS na předsedu horní komory.

Horník ze STAN radí ODS, ať najde do čela Senátu někoho jiného než Kuberu

„Nebudeme se bránit, když někdo vyjádří podporu Jaroslavu Kuberovi. Je to známá postava politické scény. Je to politik, za kterým jsou výsledky. Nechápu, co je divného na tom, že ho někdo chce podporovat,“ uvedl Fiala.

Předseda STAN v pořadu uvedl, že si není jistý, zda by Kubera byl protiváhou Hradu. Toto vyjádření pobouřilo předsedu KSČM: „Jsem zděšen, že má být předseda Senátu v opozici proti prezidentovi. Kde jsme se to ocitli, to přece není možné,“ reagoval.

„Senát má kontrolovat a korigovat prezidenta republiky, je to jeho ústavní úkol,“ oponoval Gazdík. Filip ho následně vyzval, „aby se naučil Ústavu České republiky“ a dodal, že „je důležité, aby v čele Senátu byla osoba, která je schopná reprezentovat nejen Senát, ale i celou zemi“.

Gazdík zároveň uvedl, že věří, že se senátorské kluby ODS a STAN dohodnou. „My preferujeme dohodu, nejenom na předsedovi, ale i celém uspořádání Senátu. Neporušíme poměrný princip. Vylučuji, že bychom někoho zkrátili,“ doplnil Fiala.

Autoři: ,

Nejčtenější

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Důkladně prověření trestanci budou bez nároku na mzdu uklízet část Plzně

Německá soukromá firma MEA postaví u areálu plzeňské věznice novou výrobní halu.

Plzeňskou městskou část Slovany budou nově uklízet vězni z borské káznice. Půjde o maximálně desetičlenné skupiny...

V Krkonoších zmizí kvůli ochraně tetřívka dva kilometry turistických cest

Turisté v Krkonoších (1. 9. 2019)

Rada Krkonošského národní parku schválila vyhrazení 111,3 kilometru turistických cest, které protnou osm klidových...

S vrácením Janouška do vězení soud nespěchá, i když lobbista tolik nestrádá

Roman Janoušek před hlavním líčení u Městského soudu v Praze. (16. července...

Lobbista Roman Janoušek, který na jaře kvůli údajně vážným zdravotním problémům přerušil pobyt ve vězení za úmyslné...

Šéf žalobců ruší jen zlomek rozhodnutí. Podrobně přezkoumá každý desátý spis

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil usnesení o zahájení trestního...

Nejvyšší státní zastupitelství ročně přezkoumá kolem tisíce rozhodnutí. Ta zahrnují jak zastavená trestní stíhání, tak...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Obchodník - kuchyně, nábytek, dřevo, 35 - 40 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz