Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Výbuch za výbuchem v zemi „vojska bez munice“

  19:38
Ještě několik měsíců zpět plnily média zprávy o Rusku a o tom, jak málo má česká armáda munice. Stačil krátký čas a série výbuchů, aby řada lidí došla k představě k prasknutí nacpaných skladů, které nikdo nehlídá. Portál iDNES.cz připravil shrnutí toho, co o dění kolem areálu ve Vrběticích víme a nevíme.

Okolí areálu s muničními sklady u Vrbětic střeží desítky policistů. (8. prosince 2014) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jak rychlá byla reakce bezpečnostních složek a hasičů těsně po prvním výbuchu?

Ministr obrany Martin Stropnický ve čtvrteční odpovědi na interpelaci (celá je zde) uvedl, že požár nahlásil 16. října v 9:45 pracovník firmy Excalibur. V 10:05 na místo dorazily první jednotky hasičů, zhruba ve stejné době vojenská policie dostala od krajského ředitelství Policie ČR ve Zlíně žádost o pomoc se zajištěním činnosti v prostoru Slavičín-Vrbětice. V 11:30 dorazila k areálu šestičlenná skupina vojenské policie a začala spolupracovat s policií státní.

O čtyři dny později se velitelství vojenské policie v Olomouci dotázalo, zda ještě PČR potřebuje asistenci, žádná žádost už nebyla formulována.

Kolik je ve Vrběticích muničních skladů a jaké je množství uskladněné munice a střeliva?

Zprávy o areálu se liší, mluví se ale nanejvýš o 26 budovách, v nichž je skladována munice. V objektu č. 16, který vybuchl v říjnu, přičemž zahynuli dva pracovníci společnosti Imex Group (která si pronajímala vybuchlé sklady), leželo podle Lidových novin, odvolávajících se na záznamy z června 2014, celkem 57 leteckých pum obsahujících dohromady téměř čtyři tuny trhaviny. Dále téměř 7 000 kusů dělostřelecké munice a čtyři miliony nábojů. Množství se jeví velké, nicméně bylo bezpečně pod limitem povolené „obložnosti“ skladu, která činila 150 tun (obložnost byla naplněna asi ze 40 %).

Ve skladu č. 12, který vybuchl začátkem prosince, se nacházelo téměř 700 dělostřeleckých granátů obsahujících dohromady 11 tun trhaviny, dále například tisíce samopalů. Společnost do skladů od léta nastěhovala ještě další munici 
ze třetího skladu, jehož pronájem končí, obložnost však podle právního zástupce Radka Ondruše dodržela.

Celkem měl v červnu Imex Group ve Vrběticích materiál obsahující zhruba 108 tun trhaviny, tedy asi desetinu celkového množství v areálu. (Je třeba rozlišovat množství trhaviny a celkovou hmotnost uskladněné munice a střeliva, která před výbuchy byla zhruba 7 500 tun. Média uváděla i dvojnásobné množství, to ale ve čtvrtek vyvrátil ministr obrany - pozn. red.)

Komu areál patří? Kdo měl za co zodpovědnost?

Zmíněný muniční areál spadá pod Vojenský technický ústav (VTÚ). Přestože by se podle názvu mohlo zdát, že je součástí struktur Ministerstva obrany, není tomu tak. Zmíněný areál totiž není armádním již od roku 2006.

Fotogalerie

„VTÚ je sice státním podnikem zřizovaným Ministerstvem obrany, ovšem jako jiné státní podniky má vlastní právní subjektivitu a pravomocí ministra směrem k Vojenskému technickému ústavu je pouze odvolání a jmenování jeho ředitele,“ vysvětlil vzájemné vazby na webu ministerstva mluvčí Petr Medek.

Podle ministra obrany Martina Stropnického měl VTÚ zabezpečovat obložnost a sledovat stav zabezpečovacích zařízení, tedy například oplocení areálu, jehož kvalita je nyní zpochybňována.

Dobře, armádní sklad to nebyl. Jaké sklady tedy armáda má?

Armáda ČR v současné době aktivně využívá vlastních sedm muničních skladů zabezpečených fyzickou a elektronickou ostrahou. Z bývalých muničních skladů armády, které už resort nevyužívá, ale jsou jeho majetkem, není žádný žádný pronajímán za účelem skladování munice.

Co je konkrétně v jakém skladě, armáda z pochopitelných důvodů tají, některé informace zkrátka nejsou veřejné. Značnou část skladů má vojsko ve východních Čechách, velký je například ten v Týništi nad Orlicí.

Vojáci místní starosty podle možností do skladů čas od času pouštějí. „Byli jsme ujištěni, že žádné nebezpečí nehrozí. Nemám důvod tomu nevěřit,“ řekla například po návštěvě skladu týnišťská starostka Jana Galbičková. Ne vždy nicméně starostové mají informaci o množství a charakteru uskladněné armádní munice.

Kolik firem areál ve Vrběticích využívá? Budou chtít odškodné?

Žalobu na stát zvažuje například firma Bochemie, potenciální škodu odhaduje až do výše miliardy korun. V bývalé kotelně ve Vrběticích má unikátní linku na recyklaci prošlého raketového paliva NATO. Linka nyní stojí.

Poškozena se cítí i společnost Excalibur Group podnikatele Jaroslava Strnada, které se kvůli uzavření areálu zdržel export munice k dodání zákazníkům. Firmě dle mluvčího Andreje Čírtka hrozí škody v řádu desítek milionů korun.

Poškozený se cítí i Imex Group, jehož právník Radek Ondruš už oznámil, že firma bude chtít „miliony dolarů za škody způsobené vlastním výbuchem a zfušovaným zásahem státu“. Na škodu v řádu desítek milionů dolarů Ondruš odhaduje „zničení dobrého jména firmy“, která podle něj zanikne.

Čtvrtá firma působící v areálu - STV Group - se zatím poškozena necítí. Společnost s téměř půlmiliardovými ročními tržbami je největším obchodníkem se střelivem a výbušninami v České republice.

Důležité ovšem je, že odškodné je třeba nárokovat u viníka - a ten dosud není znám.

Jak je nyní areál hlídán?

Vláda rozhodla o posílení původní stovky vojáků na celkem 450, působit na místě budou do 30. června 2015. Jsou vybaveni přístroji pro noční vidění či termovizí, vyčleněné jsou i bezpilotní prostředky a mobilní velení, vojáci si na místě staví dočasnou základnu (více čtěte zde). Příslušníci armády plní úkoly pod vedením policie, jejich počet u areálu se bude postupně snižovat podle toho, jak bude oblast zabezpečována technickými opatřeními. Politici uvádějí, že areál je nyní pro civilisty hermeticky uzavřen a zástupci firem se dovnitř dostanou jen v doprovodu policie.

Co bude s areálem dál? A kam se přesune munice?

Vláda nadále počítá s tím, že z areálu bude odvezena většina uskladněné munice. „V okamžiku, kdy se podaří munici odvézt, bude areál celkově sanován. Po dobu sanace zůstane ve vlastnictví státu a teprve poté, až bude sanace ukončena, v dialogu s obcemi a s krajem bude řešen další osud tohoto areálu,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Munici z Vrbětic, která dosud nebyla prodána nebo nebude zničena, vláda nařídila přesunout do obnoveného skladu v Květné u Poličky na Svitavsku (podle odhadů by se to mohlo týkat asi 2 800 z 7 500 tun munice ve Vrběticích).

Převoz se podle ministra vnitra Milana Chovance uskuteční v řádu týdnů. Na obnově skladu v Květné už se pracuje, má být připraven do konce tohoto týdne. Provoz obnoveného areálu v Květné bude podle odhadů stát asi sto milionů korun ročně. Nelze zatím říci, jak bude financován. Lze ale předpokládat, že za uskladnění budou nějaké peníze platit i soukromí obchodníci.

Hovoří se o tom, že množství vojenského materiálu ve skladu Imexu už bylo prodané, proč si ho už nikdo neodvezl?

Část munice ve skladu Imexu skutečně byla prodána a připravena k prodeji pro zahraničního zákazníka. Odpověď, proč tedy ještě vojenský materiál byl ve skladu, ovšem není složitá: nákup a převzetí vojenského materiálu není výlet do samoobsluhy, expedice zboží nějakou dobu trvá. Zda hrála transakce nějakou roli v tom, že došlo k výbuchům, zatím není známo.

Dělají vůbec úřady pro lidi něco?

Podobných případů, jako je výbuch muničního skladu, je naprosté minimum a prakticky nikdo je z vlastní zkušenosti nepamatuje, takže nelze porovnávat, zda se odpovědní lidé činí dostatečně.

Úhel pohledu

Je to sugestivní otázka a pro stovky lidí, kteří se museli evakuovat, to nezní jako příliš velké uklidnění, ale úřady - alespoň podle dostupných informací - se založenýma rukama nestojí. Je jistě legitimní ptát se, zda mohou udělat více - a co by to mělo být.

Otázku si lze položit trochu jinak - co by měly či mohly udělat více. Prezident vyzval k lepší kontrole zbrojních licencí, policie vyšetřuje úmyslný trestný čin, místo začaly hlídat stovky vojáků, chystá se odvoz munice, kauzou se bude zabývat Sněmovna, zasedala Bezpečnostní rada státu.

Do jaké míry se podaří identifikovat konkrétní či obecné nedostatky v oblasti bezpečnosti skladů, je nyní těžké předjímat.

Vláda připravuje převoz či likvidaci zbývající munice z Vrbětic a obnovuje sklad v Květné. Prosincový i říjnový výbuch policisté vyšetřují jako úmyslný trestný čin obecného ohrožení, kde pachateli hrozí osm až patnáct let vězení. Říjnovou explozi původně vyšetřovali jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Prezident Miloš Zeman se zase nechal slyšet, že by stát měl být důkladnější v udělování patřičných povolení a licencí na obchod s vojenským materiálem. Kvůli výbuchu avizoval rezignaci Zbyněk Eiselt, ředitel slavičínského závodu VTÚ, který pronajímá sklady i terén. Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení Ministerstva obrany ČTK ve čtvrtek řekla, že Eiselt funkci opustí v řádu dnů a jeho nástupce by mohl být znám příští týden.

Vzhledem k občasným nekontrolovaným výbuchům se do areálu nejde dostat, což brzdí vyšetřování (což je také odpovědí na otázku, proč prostě stát rizikový sklad rychle nevyklidí - mohlo by dojít k řadě dalších výbuchů). Je také otázkou, co půjde zjistit na místě, až tam vyšetřovatelé proniknou.

Je podezřelé, že byl den před výbuchem v budově č. 16 šéf Imexu? A co je to za člověka?

S informací o ředitelově návštěvě přišel ministr financí Andrej Babiš. „Pro mě je nestandardní, pokud je pravda, že majitel večer před výbuchem jde do skladu,“ řekl novinářům (více čtěte zde).

Právník Imexu Ondruš uvedl, že majitel společnosti Petr Bernatík chodil do skladů běžně. Ten den si ale vyzvedával klíče na vrátnici osobně, neudělali to jeho podřízení, takže se jeho jméno objevilo v návštěvní knize. Firma Imex Group navíc měla veškerá formální povolení (více o tom, co je třeba k mezinárodnímu obchodu se zbraněmi a municí, čtěte v tomto článku).

Dřívější společnost Bernatíkova otce - rovněž Petra - Arms Moravia chtěla v roce 2000 vyvézt zbraně do Konga, země, na niž bylo tehdy uvalené zbrojní embargo. S obchodem souhlasili i tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan a jeho náměstek Hynek Kmoníček, nyní šéf zahraničního odboru Pražského hradu. Zbraně nakonec pro zabránění mezinárodní aféře skončily v Zimbabwe, na které se embargo nevztahovalo, ale které s Kongem spolupracovalo (více zde, původní článek na webu Lidovky.cz zde).

I o Kongu ministr financí Babiš mluvil, když líčil Imex Group jako problémovou firmu. Řekl také, že firma vyvážela munici i do Bulharska, kde „to také bouchlo“. Právník Ondruš k tomu podle Práva uvedl, že v daném roce 2011 vybuchl v Bulharsku sklad, kde měly materiál tři firmy, a Bulhaři Imex nikdy nežalovali. Imex se s Babišem chce soudit, pokud se ministr neomluví.

11. prosince 2014

Autor:

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První země hlásí 100 % očkovaných. Dávku mají všichni od 3 let věku

Spojené arabské emiráty oznámily, že v zemi dostalo první dávku vakcíny proti covidu-19 už sto procent z těch, kdo...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Byla jsem v prázdné třídě a nevěděla, co dělat. Učitelé líčí těžké začátky

Teoreticky jsou po pětiletém vysokoškolském studiu pedagogiky připraveni. Jenže nedostatečná praxe a malá pomoc...

Na svah jen s očkováním. Opatření komplikují školám lyžařské výcviky

Premium Lyžařská sezona začíná a s ní přichází i covidová pravidla, která nemile překvapila především školní lyžařské kurzy. Ty...

Covid mi přinesl novou kariérní příležitost, vzpomíná právník žijící v Dubaji

Mladý právník Antonín Sobek, původem z Brna, žije už více jak deset let v zahraničí a mluví pěti jazyky. Vystudoval...

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...