Kauza, která měla údajně stát za koncem Foltýna ve funkci, byla před pár dny oficiálně uzavřena. „Tato věc byla odevzdána ke kázeňskému projednání, nyní se jí bude zabývat příslušný orgán Vojenské policie,“ sdělil redakci Aktualne.cz Aleš Cimbala, mluvčí úřadu pražského městského žalobce, jenž vyšetřování dozoroval.
Foltýn požádal o uvolnění ze služby ministryni obrany Janu Černochovou k 28. únoru tohoto roku. O důvodech rezignace se spekulovalo. Měl za ním stát postup Foltýna ve věci stíhání šéfa inspekce sboru Tomáše Voráče. Ten měl ještě za předchozího vedení Vojenské policie nakoupit techniku proti odposlechům ze zvláštních finančních fondů.
Vojenská policie má nového náčelníka. Ročka schválil sněmovní výbor |
Kuloární informace ale dávala přímou souvislost mezi koncem Foltýna a tím, že si k Vojenské policii přivedl schopnou důstojnici s letitou zkušeností z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. To se nemělo líbit některým kolegům, ale hlavně vedení resortu obrany.
„Faktem je, že přijetí plukovnice Kwaśniakové mi bylo vyčítáno. Stojím si ale za tím, že to byla má kompetence a především nezbytný krok pro zefektivnění kriminální služby Vojenské policie,“ uvedl Foltýn na přímý dotaz redakce iDNES.cz poté, co byla celá kauza o nelegálním nákupu techniky smetena ze stolu žalobci od státní zástupkyně Lenky Bradáčové.
Foltýn se v době, kdy velel Vojenské policii, navíc rozhodl nepostavit mimo službu podřízeného podplukovníka Tomáše Voráče, který řídil vnitřní inspekci útvaru. Generální inspekce bezpečnostních sborů vinila Voráče z porušení povinnosti při správě cizího majetku. V rozporu se zákonem nakoupil techniku proti odposlechům za stovky tisíc korun.
Vojenská policieHlavní velitelství Vojenské policie je nadřízeným útvarem pro jednotlivá územní velitelství. Je orgánem pro zpracování koncepce a řízení policejní ochrany ozbrojených sil, vojenských objektů, vojenského materiálu a ostatního majetku státu, s nímž přísluší hospodařit Ministerstvo obrany, v rozsahu vymezeném zákonem o Vojenské policii a o změně některých zákonů (zákon o Vojenské policii). V čele Hlavního velitelství Vojenské policie a současně celé Vojenské policie stojí náčelník Vojenské policie plukovník Jiří Roček, který je přímo podřízený ministryni obrany České republiky. |
Nákup techniky považoval za banalitu
„Nechtěla jsem, aby na inspekci seděl obviněný člověk, protože to hází špatné světlo na celý sbor a ti lidé si to nezaslouží,“ řekla tehdy k obvinění a postupům Černochová. Foltýn se hájil tím, že případ nákupu techniky považoval za banalitu. Proto o obvinění šéfa inspekce ministryni neinformoval.
„Ministryně mi ale velmi explicitně sdělila, že to považuje za nesplnění rozkazu. A jediné, co jsem jako voják mohl udělat, bylo rezignovat,“ řekl Foltýn.
Velení Vojenské policie nicméně v době šetření kauzy ani po odchodu Foltýna Voráče zcela neodstavilo, jak by se dalo předpokládat s ohledem na vyjádření ministryně. Ten byl jen z Prahy přesunut na jiné místo velitelství do Olomouce. I tím se objevila dodnes nezodpovězená řada spekulací, jestli skutečně za odvoláním stojí odposlechy, či důstojnice, která byla trnem v oku vedení obrany.
Vojenská policie přichází po osmi měsících o šéfa. Foltýn odchází ke konci února |
Maximálně srážka ze mzdy
Foltýn je nyní na pozici druhého zástupce ve Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Vede analytické oddělení. Po ukončení šetření, které ho stálo post, si stojí za svým. „Platí stále to, co jsem tehdy řekl ve Sněmovně, a já si stojím za každým slovem a krokem, který jsem jako náčelník udělal. Bez výjimky,“ řekl redakci iDNES.cz Foltýn.
V praxi odložení případu znamená, že žalobce celou tuto kauzu neshledává jako trestný čin, pokus o vlastní obohacení Voráče. Maximálně šlo o pochybení za které mu v nejhorším od současného šéfa Vojenské policie Jiřího Ročka hrozila drobná srážka ze mzdy.
Foltýn se dříve bránil a uvedl, že k odvolání Voráče nebyl žádný důvod, neohrožoval nijak chod Vojenské policie a její zájmy. „Dvakrát jsem nadřízený orgán požádal, aby mi sdělil, který důležitý zájem je ohrožen. Nic takového mi neřekl, proto jsem nemohl dělat nic jiného, než ponechat Voráče ve funkci,“ řekl.
„Msta nepatří na vrcholná místa státní správy. Tam rozhoduje morální integrita a odbornost,“ dodal nyní na závěr Foltýn.