Mynářova obec dostala pokutu, čerpala vodu nad povolený limit

  15:28aktualizováno  15:28
Městys Osvětimany, v jehož zastupitelstvu sedí hradní kancléř Vratislav Mynář, dostal od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu za porušení vodního zákona ve výši 123 tisíc Kč. Podle závěrů inspektorů zde nakládali s podzemními vodami bez povolení k odběru z jímacích zářezů a překročili limit povolené hranice na odběr.

Obecní úřad městyse Osvětimany | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Inspekci prováděl úřad v říjnu loňského roku za období roku 2017 a období od 1. 1. do 26. 10. 2018.

„Povolené celkové množství odběru podzemní vody ze všech zdrojů je 40 000 metrů krychlových za rok. Provedenou kontrolou ČIŽP zjistila, že za rok 2017 odebral městys o 8 231 metrů krychlových vody více,“ uvedla Radka Nastoupilová z ČIŽP v tiskové zprávě. Městys tak odebíral vodu nad limit bez povolení. 

Mynář dostal z EU miliony na zasněžování další sjezdovky. Doteď nefunguje

„Účel odběru je zásobování obyvatelstva pitnou vodou a vodovod pro veřejnou potřebu evidentně nebyl provozován za účelem dosažení zisku,“ řekl Tomáš Augustin, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně, pod které Osvětimany patří.

Právě v Osvětimanech na Uherskohradišťsku se nachází také černá stavba rybníka zastupitele Osvětiman a hradního kancléře Vratislava Mynáře. Nádrž postavil před třinácti lety bez povolení. Z rybníku nechává odčerpávat vodu na zasněžování svahu vlastní sjezdovky. Také bez potřebného svolení.

Osvětimany provozují vodovod pro veřejnou potřebu. Napojených je na něj podle inspekce 770 obyvatel z Osvětiman, Újezdce a Hostějova. Voda pro veřejný vodovod je podle vydaného povolení k odběru podzemních vod odebírána ze studní a z jímacích zářezů (Svozilova Záhumenice, Polánka, Stoklánka, Novotného louka, Gotlibka, pozn. red.). 

Podle legislativy hrozí právnické osobě za takový přestupek pokuta ve výši 70 korun za jeden metr krychlový. Osvětimany dostaly pokutu v celkové výši 123 465 korun. 

„V tomto případě jsme použili sníženou sazbu na spodní hranici 15 korun za 1 krychlový odebrané podzemní vody. Přihlédli jsme k tomu, že odběr nad limit byl způsoben zvýšeným počtem poruch – havárií, které v roce 2017 zvýšily ztráty ve vodovodní síti na zhruba dvojnásobek,“ doplnil Augustin. 

Podle starosty Osvětiman Aleše Pfeffera zaznamenal městys v roce 2017 na vodovodu dvě nebo tři havárie. „Jedna z poruch nešla najít, ztrácela se nám voda z vodojemu. Bylo to prasklé na takovém místě, že voda tekla rovnou do kanálu. Trvalo to asi měsíc a půl, než jsme poruchu našli a odstranili. Mezitím jsme překročili stanovený roční odběr vody,“ uvedl.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Klíšťata jsou po deštích agresivní. Navštívit přírodu bez ochrany je riziko

Ilustrační snímek

Klíšťata budou o víkendu podle předpovědi ČHMÚ velmi agresivní. Lidé by podle doporučení odborníků neměli minimálně do...

KOMENTÁŘ: Soudy nevidí špinavé peníze. Prokazování praní se nedaří

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Česko je v boji proti praní špinavých peněz v Evropě na druhém místě. Jeho prokazování před soudy se však ve velkých...

Češi odvolili, koho poslali do europarlamentu se dozví až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Česku skončil druhý den voleb do Evropského parlamentu. Zájem o volby do Evropského parlamentu však nebyl ani jeden...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz