Petr Karchňák, Josef Bosman, jeho syn a Nikola Bosmanová žijí v ubytovně v

Petr Karchňák, Josef Bosman, jeho syn a Nikola Bosmanová žijí v ubytovně v ostrovské Hornické ulici v 1+1 za 8,5 tisíce korun. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vedení Ostrova vadí ubytovny, podnikatel je nabízí ke koupi

  • 13
Ostrov u Karlových Varů je po Teplé, Rotavě a Oloví dalším městem v regionu, které řeší problémy se sociálně slabými občany na ubytovnách. Radnice má podezření, že tam někteří nepřizpůsobiví lidé prodávají drogy a některé obyvatelky se živí prostitucí. Nabízí se proto řešení: ubytovny koupit a zrušit.

Z podlahy útulného bytu 1+1 v Hornické ulici, kde s malým Pepíčkem bydlí Nikola Hosmanová a její druh Petr Karchňák, by se se dalo jíst.

"Platím pravidelně nájem 8,5 tisíce korun plus elektřinu. Žádné prostitutky a feťáci tady nebydlí, jen rodiny s malými dětmi. Kdyby neexistovala sociální podpora, tak nevím, kde by Romové našli pomoc," říká nezaměstnaný Petr Karchňák.

Jeho rodina žije v jedné ze dvou ubytoven, které nepatří městu. Druhá stojí v ulici Dukelských hrdinů.

Podle starosty Ostrova Pavla Čekana město na zřízení ubytovny spíše doplácí, protože sem musí směřovat hlídky strážníků. Častěji do těchto míst chodí kvůli lidem, kteří posedávají do noci před večerkou, i státní policisté. Co nevidět chce radnice poblíž ubytoven instalovat dvě kamery městského kamerového systému. Už jen proto, že někdo letos třikrát vykradl nedaleké gymnázium.

Starosta tuší drogy a prostituci

"Podnikatelé obsadili objekty nezaměstnanými a pro svoje podnikání využívají státem stanoveného systému vyplácení sociálních dávek, konkrétně dávky na bydlení. Neporušují zákony, nicméně dle mého názoru parazitují na sociálních dávkách, na které přispívají všichni občané ze svých daní. Jejich počínání beru jako amorální," prohlásil starosta Pavel Čekan.

Má podezření, že se na ubytovnách fetuje, prodávají se tam drogy a některé nepřizpůsobivé ženy provozují prostituci.

Budovu s 23 byty v Hornické ulici koupil před dvěma lety podnikatel Milan Žemlička, který je spoluvlastníkem ubytovny v ulici Dukelských hrdinů. Upozorňuje, že jeho nemovitost v Hornické ulici není podle katastru ubytovna, ale obytný dům.

"Neporušujeme normálním podnikáním žádné zákony. Když si to někdo myslí, ať to napadne," reagoval Žemlička na tvrzení starosty.

V Hornické ulici si v pátek dopoledne družně povídal hlouček romských důchodkyň. Polovina z nic bydlela v okolních domech, zbytek na ubytovně. Jak ženy říkaly, byly na drbu.

Kvůli opilým bílým se nevyspíme, stěžují si obyvatelky

"Kvůli tomu, že bydlíme u hospody, se do rána nevyspíme. Ne cikáni, kteří do hospody vůbec nesmí, ale bílí chlastají jako dobytkové. Na to by se měl někdo zaměřit. Místo toho někomu vadí, že na ulici křičí romské děti, které si musejí někde hrát," řekla reportérovi MF DNES jedna z žen.

Její kamarádky tvrdily, že hosté hospody kouří marihuanu, takže si nikdo nemůže v bytě ani otevřít okno. Místo ubytovny by prý radnice měla zrušit hospodu.

Mladá žena z ubytovny, která se představila jako Anežka, se majitele objektu zastala. Nájem 8,5 tisíce korun za 1+1 je podle ní "tak akorát".

"Pocházím z Karlových Varů, v podnájmu jsem tam rovněž za 1+1 platila 13 tisíc korun. Jsem ráda, že můžu na ubytovně bydlet, protože nás nikde nechtějí."

Podnikatel Milan Žemlička připomenul, že ubytovnu, na jejíchž výnosech není závislý, koupil za 8,5 milionu korun. Další půlmilion do ní investoval. Svůj majetek nyní městu nabízí za 8,9 milionu korun. Vypadá to, že si s ním Ostrov plácne.

Vedení radnice totiž potvrdilo, že o prodeji jedná. Konečné řešení závisí na zastupitelích města. Ti by rádi v budově například viděli městské byty, přidělované podle pořadníku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video