Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Ghetto opustili první Romové, další nejspíše čeká násilné vystěhování

  15:54aktualizováno  15:54
První z téměř dvou stovek obyvatel problémového romského ghetta v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze dopoledne naložili své věci do přívěsného vozíku za auto a odjeli. Další už sice podepsali smlouvy s ubytovnami, ale odejít nechtějí. Přestože jim už týden neteče z kohoutků pitná voda a většině navíc skončily platné nájemní smlouvy.

Před domy v Přednádraží v Ostravě-Přívozu se odehrávají bouřlivé diskuze. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Většina lidí totiž stále doufá, že když ještě chvíli vydrží, jejich život se zase vrátí do normálu. Nic jiného nechtějí.

"Nechceme jít na žádné ubytovny. Tam se budeme tlačit v jedné místnosti za šílené peníze. Chceme zůstat tady," svěřují se lidé. "Tady žiju 22 let a tady zůstanu. Nikam nepůjdu," křičí starší žena, která při hovorech o stěhování opakovaně propadá hysterii.

Ochránce Romů: Město se nestará

Hrůza ji znovu přemohla i ve čtvrtek dopoledne, když zjistila, co reálně hrozí. Místo pitné vody a nových nájemních smluv se zřejmě všichni dočkají násilného vystěhování. A pravděpodobně už brzy.

"Mluvil jsem se stavební policií. Řekli, že zvažují prohlášení všech mých domů za nezpůsobilé k užívání. Je možné, že sem už v pátek naběhnou i s městskou a státní policií, vyzvou vás k opuštění všech bytů, a kdo neposlechne, toho prostě vystěhují," sdělil majitel domů Oldřich Roztočil.

Důvod vystěhování? Problém, o kterém se ví od podzimu

"Je to jedna z variant, o kterých se uvažuje," potvrdil přímo v ghettu i vedoucí stavebního úřadu Moravské Ostravy a Přívozu Jiří Švarc.

Podle Roztočila přitom nemá být důvodem k uzavření domů jejich špatný technický stav, ale nefunkční veřejná kanalizace. Tedy právě ten problém, který se podnikatel marně snaží vyřešit už dva roky a na který MF DNES jako první upozornila už loni v listopadu.

Budoucnost obyvatel domů v Přednádraží v Ostravě-Přívozu je velmi nejistá.
Budoucnost obyvatel domů v Přednádraží v Ostravě-Přívozu je velmi nejistá.

Jenže město, kterému kanalizace nebo alespoň její hlavní část jednoznačně patří, dosud závady neodstranilo. O tom, že vinou vadné kanalizace se do sklepa i přízemních bytů tlačí splašky, které ničí majetek a ohrožují zdraví lidí, dobře věděli všichni úředníci, kteří mohli zasáhnout - radní města i obvodu, stavebních i vodoprávních úřadů, hygienici...

Z Přednádraží do ubytovny s přemrštěným nájemným

A nyní chtějí nařídit jejich vystěhování a jako pomoc jim nabízejí ubytovny, kde má tříčlenná rodina zaplatit za jednu místnost 10 tisíc korun měsíčně a devítičlenná 20 500 korun. "Vždyť je to lichva s účastí města i státu," kroutí nad tím hlavou sociální pracovníci z neziskových organizací. Sociální pracovnice města, přesněji městského obvodu, pouze krčí rameny a mlčí.

S takovým řešením ale nesouhlasí obyvatelé ghetta. "Jdeme na radnici a nehneme se odtamtud, dokud nás někdo nevyslechne a nepomůže nám," vyzval své sousedy Jan Bandy. "Když jsem chtěl po policii, aby mi pomohla vystěhovat neplatiče, zjistil jsem, že nezasáhnou a nezabrání páchání trestné činnosti hned, ale budou několik týdnů šetřit. Ale když tak rozhodne stavební úřad, vystěhují najednou všechny rodiny včetně těch, které by tu mohly dál klidně žít," říká Roztočil.

Seitlová: Přestěhování je hlavně v zájmu dětí

Na místo ve čtvrtek ráno přijela i zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová. I ona se zpočátku přikláněla k myšlence, že by bylo nejrozumnější v zájmu dětí, kdyby v téhle situaci lidé ghetto vzhledem k nevyhovujícím hygienickým podmínkám opustili. "Alespoň na čas. Až se situace zlepší, mohli by se někteří lidé znovu nastěhovat," naznačila Seitlová.

Jenže brzy zjistila, že i tato varianta má úskalí. A velké. "Oprávněná námitka je, že by se pak lidé už neměli kam vrátit," připustila.

Ghetto před zánikem?

Toho se obává i majitel domů. "Problém je, že jakmile odsud odejdou všichni, nezůstane tu za chvíli vůbec nic. Romové rozeberou domy na cihly. A protože jsou to cihly pálené, tak nakonec zpeněží i ty," tvrdí Roztočil.

Podle něj přitom stále existuje jiné řešení krizové situace. "Stačí příslib opravy kanalizace a před tím rychlý zásah vodohospodářů, kteří vyčistí jímky. Když budeme mít s nájemníky jistotu, že se domy nezavřou, postarám se o obnovení dodávek vody i nájemních smluv a společně zajistíme úklid i nutné opravy v domech," tvrdí Roztočil.

Z obav o další osud domů a hlavně rodin, které v nich chtějí dál žít, se ve čtvrtek odpoledne vydal na ostravský magistrát i romský aktivista Kumar Vishwanathan.

Dva požadavky: pitnou vodu a opravenou kanalizaci

"Společně s nájemníky domů jsme o celé situaci hovořili s místostarostou Moravské Ostravy a Přívozu Tomášem Kuřecem. Lidé měli dva hlavní požadavky - pitnou vodu a opravu kanalizace. On ale řekl, že další osud lokality teď záleží na státním stavebním dozoru, který vydá svůj verdikt v pátek," uvedl Vishwanathan.

Roztočil se ale obává nejhoršího. "Písemně mi zřejmě oznámí, že domy jsou neobyvatelné a lidé je musí vyklidit. Tak jsem to alespoň pochopil z odpoledního rozhovoru se stavební policií," řekl s tím, že pokud to tak dopadne, je s domy konec.

Kumar Vishwanathan se ale naděje ještě nevzdává. "Stanovisko k tomu jistě vydá i kancelář ombudsmana. Jejich návštěva na místě je naší poslední nadějí, že se podaří najít kompromisní řešení. Nadějí, že každý pochopí svou zodpovědnost," říká Vishwanathan.

Kauza Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo. Prezident Miloš Zeman nevyužije abolici k zastavení trestního stíhání.

V reakci na to spolek Milion chvilek ohlásil další demonstraci, tentokrát v centru Prahy.


  • Nejčtenější

Novotný v ruské televizi. Diváci usoudí, že je „nácek“, tvrdí bývalý diplomat

Ruská státní televize Rossija 1 v pátek pozvala starostu pražské městské části Pavla Novotného, aby vysvětlil svůj...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

Při teroristickém útoku na London Bridge zemřel útočník a další dva lidé

Odpolední útok na London Bridge byl teroristický čin, uvedla na tiskové konferenci policie. Komisař také potvrdil, že...

KOMENTÁŘ: Pyrrhovo vítězství. Novotný udělal radost ruské propagandě

Provokatér, bavič, bulvární novinář a také starosta MČ Praha - Řeporyje Pavel Novotný se v posledních týdnech mimořádně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Státní zástupce Zeman obnovil stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a jeho...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Abolice nebude, bral jsem ji jen jako prevenci, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman potvrdil slova premiéra Andreje Babiše, že v jeho případě neuplatní možnost udělení abolice. Tedy...

Technik změnil tanky na ponorky, jezdily i po dně Máchova jezera

Díky úspěchu přísně tajného vojenského výzkumu v Doksech dokázaly tanky jezdit sedm metrů pod hladinou řeky. Týmu...

Starý zbourali a postavili jiný. Ve Varech otevřeli nový Doubský most

Po více než roce a půl se odpoledne řidiči opět svezli po Doubském mostě v Karlových Varech. Skončila tak složitá...

Únik plynu uzavřel Kounicovu ulici v Brně, doprava jezdí odklonem

Únik plynu odpoledne uzavřel část Kounicovy ulice v Brně, doprava je vedena odklonem. Omezení se dotklo i tří linek...

Najdete na iDNES.cz