Oslavenkyně měla na dortu číslo 108

  15:42aktualizováno  15:42
Moravské Budějovice - Nejstarší obyvatelka České republiky Františka Čermáková z Moravských Budějovic oslavila v pondělí své 108. narozeniny. Paní Františce přišli v pondělí dopoledne popřát zástupci města i kraje.

V domečku přilepenému ke kostelu se po půl jedenácté sešla dvacítka gratulantů. Na stole nechyběl dort, zákusky a skleničky na přípitek.

Drobná stařenka s pečlivě upravenými stříbřitými vlasy seděla v křesle u okna a každému příchozímu stiskla pevně ruku.

"Dnes je nádherný den na oslavu. Přeji vám z celého srdce všechno nejlepší," sklonil se nad paní Františkou moravskobudějovický starosta Jan Nekula, který kromě dárkového koše předal i osobní přání od prezidenta Václava Klause.

"Přání jsme dostali minulý týden v pátek. Nechali jsme ho zarámovat," zmínil se Nekula.

Gratulanti se střídali. Malý pokoj po chvíli zaplnily květiny a dárkové balíčky. U křesla poklekla i radní jihlavského krajského úřadu Martina Matějková. "Jsme na vás moc pyšní," podotkla.

Hejtman poslal po svém zástupci Miloši Vystrčilovi dar i osobní vzkaz: "Jsme rádi, že vás máme na Vysočině," tlumočil Vystrčil.

Mezi gratulanty se se svojí výškou vyjímal moderátor "nováckého milionáře" Vladimír Čech, který se o víkendu účastnil ve městě kulturní akce a zůstal do pondělka, aby mohl Františce Čermáková popřát.

"Viděla paní někdy ten pořad v televizi?" zeptal se Čech snachy paní Čermákové. "Asi ano, televize je puštěná pořád," odvětila Jiřina Čermáková. "Váš věk je úžasný. Doufám, že se tady příští rok znovu sejdeme," poznamenal moderátor.

Moravskobudějovická tajemnice Jana Špačková věnovala oslavenkyni lahvičku becherovky. "Minule jste si s námi připila tímto bylinným likérem, tak tady máte na další přípitek."

Františka Čermáková si se všemi opravdu symbolicky připila. Dokonce svoji skleničku nechtěla pustit z ruky. "To je tady tolik, tolik lidí," kroutila hlavou paní Františka. Vzápětí se omlouvala, že nemůže vstát, proto připijí v sedě.

"Nic se neděje, my si k vám přisedneme," usmál se starosta pro něhož je den narození Františky Čermákové významný dvojnásob. První muž města totiž slaví narozeniny tentýž den. "Mě se ale neptejte na věk," neprozradil starosta, kolik mu vlastně je.

A byl to on, kdo se s paní Františkou za všechny rozloučil: "Před lety to moc pěkně řekl jeden muzikant. Tož stařenko, za rok nás zase pozvite, přijdeme rádi," řekl.

Život ve třech stoletích
Když se Františka Čermáková narodila, psal se rok 1895 a v zemi vládla Rakousko – Uherská monarchie. Paní Františka z Moravských Budějovic je se svými dovršenými 108 lety nejstarší obyvatelkou naší republiky. Žádný jiný člověk v zemi neprožil tři staletí a dvě tisíciletí tak jako ona.

Má vzpomínky na vznik první republiky, dvě světové války, krizi, bídu, reálný socialismus i tržní hospodářství. Se změnami ve společnosti se vyrovnávala po svém.

"Pracovala celý život doma. Dědoušek, tedy její manžel, měl krejčovství. Pomáhala mu, vedla domácnost, starala se o děti. K tomu, že se dožila tak vysokého věku, pomohlo asi nejvíc to, že má ráda pohodu. Nikdy nevyvolávala sváry, milovala lidi kolem sebe," míní její snacha Jiřina Čermáková.

Paní Františka se narodila v Moravských Budějovicích, kde žije dodnes v malém domku pod kostelem. Jelikož se stáří podepsalo na jejím zdraví, není už schopná se o sebe postarat. Právě její snacha Jiřina žije s ní.

"Ona se mi starala o děti, když byly malé. Teď jí to vlastně vracím," říká paní Jiřina, které je 78 let. "Vzala jsem si jejího nejmladšího syna. Už zemřel," dodává snacha s tím, že manžel paní Františky také nežije. "Ten skonal před dvaatřiceti lety," poznamenává žena.

Paní Františka vychovala tři syny. "Druzí dva ještě žijí. Jednomu je 81, druhému 82  let. V rodě bude pravděpodobně dlouhověkost," zmínila se snacha a snažila se spočítat, kolik potomků vlastně říká paní Františce babičko.

"Má šest vnuků, šestnáct pravnuků a tři pravnučky," dívá se snacha na fotografie mladší generace Čermáků.

"Předloni měla mrtvičku. Od té doby se zhoršila. Nejde jí mluvení. Zapomíná, je popletená. Nepoznává ani lidi," přiblížila zdravotní potíže snacha Jiřina. "Nikdy bych ji nedala do nemocnice. Určitě by jí to psychicky poznamenalo. Starám se, uklízím, vařím. Když je potřeba, masírujeme jí nohy, aby se prokrvovaly. Dcera pomáhá babičku koupat," vyjmenovává snacha každodenní úkony.

"Nikdo cizí nám nechodí vypomáhat. Zatím to nepotřebujeme," doplňuje paní Jiřina, podle níž dříve babička hodně hovořila o životních zážitcích.

"Vyučila se ve Vídni. Měla tři bratry. Jeden padl v první světové válce. Život neměla jednoduchý, ale nikdy si nestěžovala," líčí snacha, která se snaží stařenku rozptylovat.

"Pouštím jí televizi a rádio. Snažím se s ní vykládat. Hodně odpočívá. Záleží také na počasí. Teď o víkendu jsme slavili s rodinou její narozeniny. Pobyla s námi až do půl desáté večer," říká snacha.

Paní Františka ráda sedává v křesle u okna v přízemní místnosti domku. Vidí z něho na ulici. "Říkám jí, kdo jde zrovna kolem. Lidi měla ráda vždy. Jejími idoly jsou náš pan starosta, její osobní lékař František Pálenský a bývalý prezident Václav Havel," prozrazuje snacha.

Nejstarší obyvatelka České republiky Františka Čermáková z Moravských Budějovic oslavila v pondělí své 108. narozeniny. Popřát jí přišli zástupci města i kraje. Na stole nechyběl dort, zákusky a skleničky na přípitek. (17. března 2003)

Františka Čermáková si připíjí s gratulanty, kteří jí přišli popřát k jejím 108. narozeninám. (17. března 2003)

Dort, který dostala Františka Čermáková ke svým narozeninám. (17. března 2003)

Nejstarší obyvatelka České republiky Františka Čermáková z Moravských Budějovic oslavila v pondělí své 108. narozeniny. (17. března 2003)

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Babiš požádal Zemana, ať pomůže rychle dořešit otázku ministra kultury

Premiér Andrej Babiš (ANO) se 20. srpna 2019 v Lánech setkal s prezidentem...

Premiér a šéf ANO Andreje Babiš požádal prezidenta Miloše Zemana, aby bylo možné rychle dořešit problém nového ministra...

Pokud Babiš padne, půjdu do politiky, řekl Jiří Ovčáček v Rozstřelu

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v diskusním pořadu Rozstřel.

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana, bude od posledního srpnového týdne moderovat vlastní zábavní pořad na TV...

Babiš zamířil za Zemanem. ČSSD má víc kandidátů na nového ministra kultury

Prezident Miloš Zeman přijal v Lánech premiéra Andreje Babiše.

Premiér Andrej Babiš se vydal za prezidentem Milošem Zemanem. Do pátku chce od ČSSD jméno kandidáta na ministra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz