Organizovaný zločin prorůstá do policie přes agenty

  1:00aktualizováno  1:00
Podnikatel Luboš Sotona přivezl v roce 1996 z Německa pět luxusních vozů BMW a chtěl je v Česku prodat. Byl by to klasický obchod. Jenže auta byla kradená. Sotona však vymyslel způsob, jak na tom beztrestně vydělat. Byl totiž zároveň tajným policejním agentem.
policie - ilustrační foto

policie - ilustrační foto | foto: Radek Miča

A tak se spojil se svým řídícím důstojníkem u policie. Policistovi dal tip, že se na trhu objevily kradené vozy z Německa. Sotona přitom tři bavoráky už stačil přes nastrčené prostředníky prodat jiným podnikatelům.

Policie udělala na kupující podnikatele zátah a začala je vyšetřovat. Na Sotonu se však nikdo nikdy nedostal. Policisty si uměl zavázat. Prodal jim dva zbývající bavoráky.

Tak to občas v Česku vypadá, když policista selže a přejde na stranu organizovaného zločinu. Proč se policisté se zločinci spojují?

Nejčastěji se tak chovají, když neuhlídají svůj vztah s agentem. Ten začne policistu uplácet a má ho v šachu. Role se obrátí: agent řídí policistu.

Z jejich vztahu pak vznikají podivné a nepřehledné kauzy, kdy není možné rozpoznat, kde je "dobro" a "zlo", kdo je skutečný lump a kdo je jen obětí jejich spiklenecké akce. Organizovaný zločin tak prorůstá do státní správy.

Snad největší takový případ selhání policistů v práci s agenty je právě kauza Berdychova gangu. Tady už policisté přistoupili dokonce na to, že sami vymýšleli násilné akce, během kterých se loupilo.

Je to hra s ohněm. Dříve nebo později se něco pokazí a byznys policistů s podsvětím "praskne". Agenti pak většinou končí tak, že se stanou obětí nájemného vraha, zmizí v cizině nebo jdou do vězení. Jen málokdy se důsledně došetří, jak to bylo s jejich řídícími důstojníky.

Jeden z nepsaných "králů" policejního prostředí, miliardář František Mrázek, který udržoval styky s desítkou policistů a důstojníků BIS, byl zastřelen minulou středu.

Rudolfa Javornického, který s policií spolupracoval celá 90. léta a podílel se na nelegálních obchodech se zbraněmi, rozstřílel před čtyřmi lety najatý vrah.

Podnikatel Jakub Konečný, bývalý obchodní partner uprchlého Radovana Krejčíře, je už téměř rok nezvěstný. Byl přitom agentem protikorupční policie a Krejčíř o něm říká, že spravoval policistům nelegálně získané peníze. Řada dalších je ve vězení. A jak skončil Sotona? Je nezvěstný. 

Policejní špičky říkají: "Jsou to případy osobního selhání jednotlivců." Není to však spíše chyba celého systému a nedostatečné kontroly uvnitř policie?


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Najdete na iDNES.cz