Pondělí 17. února 2020, svátek má Miloslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. února 2020 Miloslava

Organizátor pochodu: Protesty židů jsou skandální

  10:42aktualizováno  10:42
Erik Sedláček svolal na 10. listopadu demonstraci Mladých národních demokratů. Tvrdí, že pochod pražskou židovskou čtvrtí nijak nesouvisí s výročím tzv. Křišťálové noci. Židé prý jen vyvolávají hysterii. Sedláček v rozhovoru pro iDNES.cz také odmítl spojení s neonacistickým Národním odporem.

Erik Sedláček odmítá spojení s Národním odporem. Nikdy jsem na žádné jeho demonstraci nebyl, tvrdí v rozhovoru iDNES.cz. | foto: Koláž iDNES.cz, David Votruba

Má vaše demonstrace souvislost s výročím Křišťálové noci?
K této otázce vám odcituji stanovisko tiskového mluvčího Mladých národních demokratů (dále MND), nacházející se na webu: "Tento průvod byl poprvé ohlášen již 27. 11. 2006 a měl se konat v prosinci 2006. Tehdy byl nahlášen fyzickou osobou. Pražský magistrát pod zástupnými důvody konání tohoto průvodu nezákonně zrušil. Nezákonnost zákazu potvrdil v březnu 2007 soud. Zde si povšimněme, že nebýt nezákonného zákazu magistrátu, průvod by proběhl v prosinci 2006 a nemohl by být fiktivně spojován s výročím tzv. ´křišťálové noci´. Pokud tento stav nyní nastal, plnou vinu na něm svým nezákonným rozhodnutím nese magistrát."

Jak vnímáte protesty veřejnosti, především židovských organizací?
Já jsem žádné protesty veřejnosti nezaznamenal. Pokud jde o protesty židovských organizací, pokládám za skandální, že si tyto organizace dovolují veřejně vyzývat k porušování shromažďovacího zákona a svolávání jakýchsi bitkařů do centra Prahy. Jde o naprosté pohrdání rozhodnutím soudu a zákony ČR.

popisekŽidé svolávají sportovce a vojáky
vyzývají k obraně proti neonacistům

Jaký je váš názor na události z 10. listopadu 1938 v Německu - tedy na Křišťálovou noc?
Bezpochyby je to tragická historická událost, ale nemůžeme akceptovat, aby byla po takřka sedmdesáti letech zneužívána jako zástupný důvod k zákazům a perzekucím. S touto logikou můžeme k jakémukoliv datu přiřadit libovolnou historickou událost a tvrdit, že zde existuje nějaká souvislost. Znova opakuji, nebýt nezákonného rozhodnutí magistrátu, tento pochod by se konal loni v prosinci a žádný problém by nebyl.

Nemyslíte, že má pravdu prezident Klaus, který říká, že touto aktivitou Židy urážíte?
Nemyslím si, že bychom někoho uráželi. To je jen uměle vyvolaná mediální hysterie. Chceme poukázat na to, co se děje v Iráku a na jisté souvislosti. Pana Klause uznávám jako nejlepšího prezidenta, kterého jsme v historii měli, ale pokud se před blížícími se prezidentskými volbami snaží takto lacině a populisticky těžit z akce MND, je to smutné.

Jakou má podle vás pražský Josefov souvislost s českou účastí v Iráku?
Symbolická souvislost nepochybně existuje. Je to v podstatě otázka toho, kdo ve skutečnosti za touto válkou stojí. Doporučuji Vám k přečtení studii Izraelská lobby a americká zahraniční politika od profesorů Johna J. Mearsheimera a Stephena M. Walta. Je k nalezení na internetu v češtině a na tuto otázku odpovídá zcela vyčerpávajícím způsobem. Ostatně, mohli bychom se například ptát, jaká je souvislost mezi Václavským náměstím a plánovanou americkou radarovou základnou v ČR. Na první pohled žádná, přesto zde demonstrace proběhla. Dlužno dodat, že také byla nejprve nezákonně zakázána magistrátem.

Zaregistroval jste zprávu, že Česko z Iráku stáhne většinu vojáků?
Ano, sledujeme to. Ale je chybou naši účast na okupaci Iráku chápat čistě ve smyslu vojenské podpory - jde i o podporu morální, politickou, finanční apod.

Magistrát vám navrhoval pro uspořádání demonstrace lokaci v blízkosti ministerstva obrany. Proč jste to odmítli?
Za prvé jsme to neodmítli, za druhé jsme žádnou takovou nabídku oficiálně nedostali. Sami jsme navrhovali změnu data průvodu, což magistrát odmítl. Myslím, že ústupků a dobré vůle z naší strany bylo dost. Magistrát však volil cestu konfrontace, což respektujeme. Nyní však magistrát musí respektovat, že se pro něj tato cesta ukázala jako neúspěšná.

KOLIK NÁS JE? NEŘEKNU...

Představte nám prosím Mladé národni demokraty...

Vše zásadní je na webu www.protest.250x.com.

Kolik mají členů?
To je interní záležitost MND. V tuto chvíli o tom ani nemám dostatečný přehled, jelikož se zabývám jinými věcmi než MND. Pravděpodobně by vám to zodpověděl tiskový mluvčí.

Co iniciovalo založení tohoto občanského sdružení?
To úzce souvisí s výše uvedenou otázkou ohledně představení MND, opět vás odkážu na web.

Proč jste se zaregistrovali jako občanské sdružení, a ne jako politická strana?
Proběhla nějaká debata a vyvinulo se to tímto směrem. Osobně nemám žádné politické ambice a většina členů to zřejmě cítila stejně. Forma občanského sdružení se nám zdála z mnoha důvodů jako vhodnější než politická strana. Mám za to, že se nad politickou stranou ani příliš neuvažovalo.

JÁ A NÁRODNÍ ODPOR? ABSURDNÍ

Podle úřadů jste spjatý s neregistrovanou organizací Národni odpor. Je to pravda?
To je absurdní. Žádné takové spojení neexistuje. Je to jen nálepka, která má zdiskreditovat mě a celé občanské sdružení. Pokud to někdo tvrdí, tak ať předloží jasné důkazy. Já jsem dodnes žádné neviděl a ani neuvidím, protože to je nesmysl.

Byl jste v květnu letošního roku zatčen na demonstraci Národního odporu v Brně? - více zde
Žádné demonstrace ani jiné akce nahlášené pod Národním odporem jsem se nikdy neúčastnil, tudíž jsem ani na žádné akci Národního odporu nemohl být zatčen.

Na webu německých neonacistů se objevila výzva k účasti "na pochodu pražskou židovskou čtvrtí". Jak si to vysvětlujete, jste s nimi v kontaktu? (výzvu najdete zde)
Nevím, na jakém webu se taková výzva měla objevit. S žádnými podobnými skupinami v kontaktu nejsme. Jediné relevantní informace a pozvánky jsou a budou na webu www.protest.250x.com. Pokud se něco objeví kdekoliv jinde a na webu MND není výslovně uvedeno, že s tím souhlasíme, nemáme s takovou aktivitou nic společného a dá se to považovat za provokaci.

Čím se živíte?
Prací.

Používáte na internetu přezdívku Sedlis-Diehard?
Nepoužívám. Je to nesmysl pocházející od bezpečnostních složek, snažících se na politickou objednávku za každou cenu zabránit naší akci. Samozřejmě je těch důvodů z jejich strany víc a je to dlouhodobá záležitost. Ale opět - pokud to někdo tvrdí, ať předloží důkazy.

Mohl byste mi prosím poslat vaši aktuální fotografii?
Fotografování nepatří mezi mé koníčky, takže bohužel žádnou aktuální fotografii v elektronické podobě nemám. Nicméně se v této věci můžete pokusit obrátit na extremistickou organizaci Antifa. Vzhledem k vašim úzkým vazbám na tuto strukturu by vám neměli s poskytnutím aktuálních fotografií dělat problém. Případně se obraťte na Ondřeje Cakla nebo policejní útvar ÚOOZ, kteří jim o mně veškeré aktuální informace včetně fotografií pravidelně poskytují.

Co se ví o MND

Občanské sdružení Mladí národní demokraté vzniklo 13. září 2007. Jeho jednatelem je pravděpodobně Erik Sedláček, úřady spojovaný s neonacistickým sdružením Národní odpor.

O registraci hnutí pod tímto názvem se podle Antifa.cz snažili už v roce 1998 snažila skupina neonacistů z hnutí Blood & Honour, které rozprášila policie.

V prohlášení o poslání sdružení je uvedeno: sdružovat osoby fyzické i právnické, zajímající se o ochranu demokratických hodnot a lidských práv. MND se hodlají zaměřovat na monitoring porušování mezinárodního práva a humanity a následně na to upozorňovat.

Podle mluvčího MND Jana Peterky v současnosti mají přibližně dvacet členů.

Politologové a soudní znalci v oboru extremismus upozorňují, že jde o ´legální odnož´ Národního odporu, který se navenek stáhne do ústraní. Podle nich se čeští neonacisté inspirovali v Německu, kde organizace Junge Nationaldemokraten už působí od roku 1969.

Sousloví Národní odpor budou neonacisté používat už jen jako svou značku, míní politologové.

Mladí národní demokraté mají v záhlaví svých internetových stránek koláž, která má na náhodného návštěvníka působit protiizraelsky.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.


  • Nejčtenější

Vichřice prošla Českem. Ochromila dopravu, bez proudu je sto tisíc míst

Vichřice spojená s tlakovou níží Sabine v Česku v pondělí odřízla téměř 300 tisíc odběratelů od elektřiny, večer se...

Výstražná mapa zčervenala. Kvůli Sabine je vyhlášeno extrémní nebezpečí

Kvůli orkánu Sabine meteorologové zvýšili stupeň nebezpečí, které bude na dvou třetinách území extrémní. Nejvyšší...

VIDEO: Vlk zakousl na kolejích srnče blízko zastávky, strojvedoucí nezastavil

Slovenská organizace Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAPu) zveřejnila na Facebooku video z útoku vlka na...

Hlavní hygienička bude možná muset kvůli vzdělání skončit ve funkci

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová možná bude muset do roka opustit svou funkci. Důvodem je to, že nemá vzdělání, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čína ohlásila nejvyšší nárůst obětí koronaviru, změnila způsob vyšetření

Centrální čínská provincie Chu-pej, která je považována za epicentrum nákazy novým koronavirem, za středu zaznamenala...

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

  • Další z rubriky

Stehlík by byl dobrý ředitel, řekl Zaorálek k výběru šéfa Památníku Lidice

Ministr kultury Lubomír Zaorálek naznačil, že vojenský historik Eduard Stehlík má solidní šanci stát se novým ředitelem...

Čechy, kteří byli kvůli koronaviru evakuováni z Číny, propustili z izolace

Pět Čechů, kteří před dvěma týdny přicestovali z Číny a byli testování na koronavirus, ráno opustilo izolaci v pražské...

Za krádeže vody zaplatili Češi loni miliony. Zásoby v podzemí se tenčí

V loňském roce přibylo pokut za nezákonné čerpání podzemní vody. Vyplývá to z dat České inspekce životního prostředí....

Vláda schválila vyslání letounu s pomocí kvůli koronaviru do Číny

Vyslání armádního speciálu s humanitární pomocí do Číny schválila vláda. iDNES.cz to sdělil ministr zdravotnictví Adam...

První slečna Kateřina Zemanová přiznala po letech účast na pornovečírku

Kateřina Zemanová (26) přiznala v rozhovoru pro časopis Téma svou účast na pornovečírku. Ten se konal před sedmi lety,...

Rád Lucince barvím vlásky a starám se o ni jako o své miminko, říká Matuš

Vztah Bohuše Matuše (46) a jeho partnerky, o třicet let mladší studentky Lucie (16) vzbuzuje v posledních dvou letech...

Napřed dezinfekce, pak manželka, šokoval Tomáš z Výměny svými prioritami

Jestli se televizním divákům zdál Tomáš z Výměny manželek jako docela starostlivý otec, při závěrečném setkání obou...

RECENZE: Pád až na nula procent. Snímek Chlap na střídačku je nestydatost

Třebaže kritikovu odolnost už zocelily Špindl 2, Ženská na vrcholu, Šťastný nový rok či Příliš osobní známost,...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....