Opravy na Jižní spojce končí, z lanového mostu mizí bariéry

  9:58aktualizováno  9:58
Po půl roce oprav mizí z pražského lanového mostu bariéry. "V tuto chvíli je tam provoz nadále veden ve dvou jízdních pruzích v obou směrech. Provoz bez jakéhokoli omezení bude možný nejpozději 31. března," slíbil mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek.

Z pražského lanového mostu po půl roce mizí bariéry. (Ilustrační foto) | foto: Michal Šula, MF DNES

Vážnou závadu v konstrukci mostu odhalili silničáři v létě při rutinní opravě vozovky. Část se totiž propadla a dálnice na něm musela být dokonce na několik dnů úplně uzavřena. A to přesto, že po ní denně projede 86 tisíc aut, která pak zahltila ulice okolních čtvrtí.
 

Most na Jižní spojce

Čtyři sta metrů dlouhý most přes železniční trať a dvě silnice byl zprovozněn v roce 1997 jako součást Jižní spojky. V srpnu 2008 zjistili silničáři propad posledního příčného nosníku mostovky o pět centimetrů. Byla zde proto snížena rychlost pro auta i pro vlaky na železnici pod ním. Betonové bariéry "odřízly" dva pruhy. Oprava mostu měla původně trvat asi měsíc, nakonec se protáhla na půl roku.

Od této doby tu mohli jet řidiči jen šedesátkou a betonové zátarasy jim navíc "ukradly" dva jízdní pruhy, aby byli v bezpečí dělníci, kteří most opravovali. Nyní, po půl roce, bariéry zmizí.

Za pokračujícími omezeními stojí právě betonové zátarasy oddělující vozovku od staveniště, jež nyní musí silničáři postupně odvážet.

"Teď je tam téměř kilometr zábran a není technicky možné je odvézt najednou. Odvážíme je postupně vždy v noci mezi dvaadvacátou a pátou hodinou ranní," vysvětlil Tomáš Mrázek z Technické správy komunikací.
 
Kdyby správa silnic začala betonovou zídku rozebírat za provozu, způsobila by na Jižní spojce dopravní kolaps.

Nepropadne se znovu?

Dělníci zde za půl roku vyměnili staticky poškozené římsy mostu, svodidla i protihlukové stěny, nově je zde vyřešeno odvodnění silnice. Předtím dešťová voda zatékala do konstrukce.
 
Otázkou zůstává, zda se most nemůže propadnout znovu. Byl totiž postaven teprve před dvanácti lety a tak radikální opravu nikdo nečekal. "Podobná závada nehrozí, protože jsme zvolili nový systém ukotvení říms," uklidňují silničáři.

Nyní statici ČVUT dopočítávají, jestli bude most ještě nutné v budoucnu více zajistit.

Správa silnic si také nechala vypracovat dva nezávislé posudky, které ukáží, zda má město požadovat náhradu za opravy mostu po stavební firmě, která jej před dvanácti lety stavěla, nebo po projektantech, kteří v polovině devadesátých let navrhli jeho konstrukci.
 
Oprava stála zhruba 120 milionů korun a zaplatil ji Státní fond dopravní infrastruktury.

Dočká se i Libeňský most

Lanový most není v metropoli jediný, na který se letos Technická správa komunikací zaměřila. Na konci léta by mohli dělníci nastoupit na Libeňský most, který je od roku 2002 vážně poškozen. Tehdy se na něm vyřádila povodeň.

"Od hlavního města máme příslib, že když se nám letos podaří získat stavební povolení, tak nám dá peníze na opravu mostu. Pokud nenastanou nějaké problémy, tak očekáváme zahájení prací na konci třetího čtvrtletí," plánuje Mrázek.

Nedaleký Hlávkův most - další z vážně poškozených - se tím pádem rekonstrukce v nejbližších letech nedočká. "Není možné opravovat najednou Libeňský i Hlávkův most," odmítají silničáři.

Rekonstrukce přemostění Vltavy mezi Florencí a Bubny přijde tedy na řadu až po tom libeňském. To nebude dříve než za dva roky.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Najdete na iDNES.cz