Opravované Klementinum vydává poklady, staré fresky i kanalizaci

  9:23aktualizováno  9:23
Pod křížovou klenbou chodeb v Klementinu rezonují vrtačky a rozbrušovačky. Největší barokní komplex v Praze, které před více než 450 lety vybudovali stoupenci Tovaryšstva Ježíšova, prochází první fází oprav. Ta by měla vyjít asi na 200 milionů korun a skončit na konci roku.

Klementinum prochází první fází rekonstrukce. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Dělníci už opravili Zrcadlovou kapli, Barokní sál a v současné době upravují prostory Národní technické knihovny a nárožní objekt u Mariánského náměstí. Díky tomu se dostaly na světlo poklady, o jakých neměli ani památkáři potuchy.

Je deset hodin dopoledne a na nádvoří Klementina je rušno. Z Mariánského náměstí sem přijíždějí nákladní auta a po střeše budovy sousedící s náměstím šplhají dělníci. Společně s investičním ředitelem Národní knihovny Martinem Váchou míříme ke stavebnímu výtahu, který nás za okamžik zaveze až na střechu historické budovy.

"Tady jsme potřebovali vyhloubit díru. Když jsme však začali kopat, objevili jsme celkem sedm vrstev původní dlažby," říká Vácha a ukazuje k oplocenému místu vedle silnice, které unikát skrývalo. V přízemí budovy, na jejíž půdu se za chvíli vyvezeme, je uloženo asi pět rovnoměrně vydlabaných kamenů.

Knihy přijedou za čtenářem samy

"To je pozůstatek cenné původní kanalizace, kterou tu archeologové objevili," popisuje Vácha. Kromě toho našli archeologové pod podlahou Zrcadlové kaple i základy středověkých domů, jež dříve stály na místě Klementina.

O pár minut později nás už výtah veze k jednomu z arkýřů na střeše. Na půdě jsou dělníci, kteří pod zateplenou střechou montují sádrokartony a repasují původní dveře.

"Poslední velká rekonstrukce se tu dělala v letech 1925 až 1950. Tehdy zmizely všechny dřevěné krovy a nahradil je beton," říká Vácha. Pod nedostatečně zateplenou střechou byly dlouhá léta uskladněné starobylé knihy, které v nevyhovujícím prostředí trpěly. To se teď změní.

"Budou tu velké depozitáře, v nichž vybudujeme dopravní systém, který bude sám knihy vybírat a rozvážet je po celé knihovně," vysvětluje Vácha, zatímco scházíme o patro níž.

Zde je křížová chodba, jež byla v minulosti příčkami rozdělena na několik malých místností. Příčky dnes zmizely a chodba bude opět sloužit svému původnímu účelu. Zdobit ji bude i další poklad, který tu pod malbou dělníci objevili - původní nástěnné fresky z dob jezuitů.

V dalších patrech pak budou kanceláře vedení knihovny a studovny. Velkých změn by se měl areál Klementina dočkat i v následujících letech. Kromě nových studoven a badatelských místností by tu mělo vzniknout i lepší zázemí pro studenty Univerzity Karlovy. K přednáškám a seminářům jim bude vyhrazen víceúčelový sál, který kdysi jezuité vybudovali jako divadelní.

Na závěr oprav pak dostane knihovna také nový, reprezentativnější vstup.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Nejsou lidi. Třem čtvrtinám kojeneckých ústavů chybí lékaři a fyzioterapeuti

Téměř tři čtvrtiny dětských domovů a center pro děti do tří let nemají potřebný personál tak, jak jim ukládají...

Podvodníci měli vylákat od stovek lidí 280 milionů, stíhá je policie

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) začali stíhat dvojici údajných podvodníků, kteří podle...

Třetina učitelů tápe v sexuální výchově. Jako pomůcky volí okurky a banány

Děti přemítají o významu antikoncepce, používání kondomu, menstruačním cyklu žen nebo prevenci proti pohlavním...

Lidé si myslí, že mám na noze nádor, říká muž s elektronickým náramkem

Elektronickým monitoringem prošlo do konce letošního září 304 lidí. Takzvané náramky hlídaly ve většině případů domácí...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz