V Jablonci opravili nejstarší dům, za 23 milionů tam bude infocentrum

  18:59aktualizováno  18:59
Nejstaršímu domu v Jablonci nad Nisou, barokní faře, se vrátila dávná krása. Za 23 milionů korun se z významné památky stal Dům Jany a Josefa Scheybalových. Lidé tu najdou turistické a informační centrum, do prvního patra se na jaře nastěhuje Galerie My.

Opravená fara vytváří důstojný protipól kostelu svaté Anny. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

V podkroví vzniká expozice věnovaná právě posledním majitelům domu. Významní národopisci, manželé Jana a Josef Scheybalovi, po sobě totiž zanechali rozsáhlou pozůstalost.

V bývalé faře, kterou koupili v 60. letech minulého století a žili v ní až do své smrti, návštěvníci ale najdou jen část obrovské sbírky. Celá pozůstalost totiž putovala do turnovského muzea. I tam Scheybalovi nějaký čas působili.

"My se chceme zaměřit především na oblast Sudet. Pozůstalost čítá na 80 tisíc položek. Nejsou to jen kresby zachycující proměny krajiny, ale také sbírka knih, katalogů. Ještě není vše zpracované," odhalil Roman Král, ředitel jabloneckého informačního centra.

Dům manželů Scheybalových

Bývalá fara v Kostelní ulici představuje společně s kostelem sv. Anny nejstarší stavební historickou památku Jablonce. Manželé Scheybalovi koupili objekt v polovině 60. let minulého století. Po jejich smrti se stala fara majetkem města. V rekonstruovaném domě za 23 milionů lidé najdou informační centrum, na jaře se sem přemístí Galerie My, v podkroví vzniká expozice věnovaná národopiscům Scheybalovým.

Podle něj není sbírka hodnotná jen z hlediska stáří, ale především proto, že Scheybalovi vytvořili určitý dokument doby. "Scheybal zachytil tradice, práci, lidové umění, architekturu, místa, která dnes již neexistují. To je na sbírce nejcennější," dodal Král.

Přestavba, jež započala v únoru minulého roku, odhalila i několik zajímavostí. Například prostor mezi klenbou v přízemí a podlahou prvního patra. Zde mohlo být umístěno něco jako trezor na uchování cenností.

"Napovídalo o tom například to, že byl prostor zaklenut cihelnými klenbami, které by nedovolily, aby tato místa ohrozil požár. Takováto konstrukce je charakteristická pro první masivní přestavbu fary ve druhé polovině 18. století, tedy v období prusko-rakouských válek, kdy se tu mohly cenné věci uschovávat," vysvětlil autor projektu, architekt Libor Sommer.

Kromě trezoru zaujala archeology také část severní stěny domu. Ta je široká čtyři a půl metru. "Nejdříve jsme si mysleli, že by v tomto místě mohl stát původní středověký kostel, který se v baroku přesunul na protější stranu, to se ale nepotvrdilo. Proč tu ale tato zeď je a není v ní třeba žádná dutina, je pro mě trochu záhadou," doplnil architekt.

Fotogalerie

Za zmínku stojí i oprava střechy bývalé fary. Ta byla do poloviny 20. století pokryta břidličnými šablonami. Jelikož je ale břidličný lom na Jablonecku vytěžený a ani na Moravě se vhodný povrch na střechu nenašel, břidlici stavbaři dovezli ze španělské Galicie.

Kromě samotného domu bylo zrenovováno i jedenáct soch v Getsemanské zahradě. "Kompletní obnovou prošel anděl s kalichem, kterého odborníci sejmuli ještě před zahájením rekonstrukce domu a odvezli do restaurátorské dílny," popsal předseda správní rady Jabloneckého kulturního a informačního centra a náměstek primátora Petr Vobořil.

Kritizována byla barva fasády domu. Jde o takzvanou holubičí šeď, která se může někomu jevit jako příliš modrá. "Jsou různé názory na barevnost fary, ale my máme čisté svědomí. Vše je v souladu s metodikou, kterou hlásá moderní památková péče," uzavřel Sommer.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

Najdete na iDNES.cz