Šlechtová naštvala opozici řečí o zimě a vulgaritě. Nelituji toho, říká

  15:15aktualizováno  15:15
Ještě neutichl rozruch kolem ministra Martina Stropnického kvůli jeho roli v seriálu Kriminálka Anděl a opozice už má další vládní cíl: ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou a její stížnost na zimu, vulgarismy a nedostatek respektu ve Sněmovně. Ministryně Šlechtová si za svými slovy stojí.

Ministryně Karla Šlechtová promítla do svého vystoupení i svou dosavadní krátkou zkušenost z toho, jak to ve Sněmovně chodí. A opozice se zlobila. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zákonodárce opozičních stran TOP 09 a ODS podnítilo k ostrým reakcím vystoupení, které ve středu ve Sněmovně Karla Šlechtová pronesla jako první sněmovní projev v ministerské funkci. Promítla do něj i svou dosavadní krátkou zkušenost z toho, jak to ve Sněmovně chodí.

V úvodu vystoupení k novele zákona o podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu poznamenala, že je jí ve Sněmovně zima, že se domnívala, že zákonodárci pracují se vzájemným respektem a bez vulgarit a litovala, že při předešlém projednávání zákona o státním rozpočtu „nepromluvila žádná žena“. Pak se obsáhle věnovala „své“ novele (její projev najdete zde).

Její úvodní odbočka nebyla v kontextu sněmovních projevů ničím výjimečným, poslanci ostatně svého času řešili například okousaného gumového medvídka na řečništi. Přesto úvod, který Šlechtová přednesla, zaujal opoziční poslance nejvíc. Do tvrdé kritiky se pustil šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Doslova prohlásil, že jí vůbec neporozuměl a že to pro něj byla neuvěřitelná slova (přepis zde).

Za svými slovy si stojím,

řekla ministryně pro iDNES.cz

Ministryně Karla Šlechtová na čtvrteční dotaz iDNES.cz uvedla, že svých slov nelituje a vyjádřila by se naprosto stejně. Dodala, že se stále domnívá, že by pro Sněmovnu mohlo být užitečné vyslechnout krátký názor „nováčka“.

„Mé vyjádření nesměřovalo pouze ke státnímu rozpočtu, ale celkově ke komunikaci mezi poslanci navzájem. Očekávala bych prostě věcnější diskuzi. Mrzí mě, že někteří poslanci nejspíše vnímali mé vyjádření jako útok. Potěšilo mě ale, že v kuloárech mě oslovili poslanci ze všech stran a vyjádřili mi podporu,“ uvedla Šlechtová pro iDNES.cz s dovětkem, že jí kvůli tomu i stoupenci píšou e-maily.

Na Stanjurovu poznámku, že v diskusi o rozpočtu dvě ženy vystoupily, pro iDNES.cz opáčila, že „výstupy některých poslanců, které se týkaly tématu pohlaví, byly opravdu zbytečné, o tom můj vstup skutečně nebyl“.

„To je tady poprvé, kdo tu rozděluje poslance podle pohlaví,“ řekl také Stanjura s tím, že není pravda, že by v rozpravě k rozpočtu nevystoupily žádné ženy. (Dle stenozáznamu k rozpočtu hovořily poslankyně Jitka Chalánková a Olga Havlová, pozn. red.)

Přidal se k němu sociální demokrat Václav Votava, který Šlechtové vzkázal, že názory oponentů se mu nemusí líbit, ale mají na ně právo, Martin Novotný z ODS, který dal ministryni sám sebe za příklad s tím, že on ve Sněmovně „nezačal 150x denně vystupovat jako mistr světa“ a František Laudát z TOP 09 ji vyzval, ať „sedne na zem a začne se chovat normálně“.

Bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová pak dodala, že Šlechtová v rozpravě o rozpočtu mohla a měla vystoupit.

Šlechtová si pak ještě vzala slovo a uvedla, že ji naopak „překvapuje, že jste neuvítali, že někdo, kdo je tady opravdu nový, se dokáže vyjádřit nahlas bez nějaké bolesti a s odvahou“. Dodala, že svůj úvodní postoj sdělila jako občan, a pokud to Sněmovna není schopna respektovat a akceptovat, že ji to trochu mrzí. „Nicméně jsem se poučila. Odteď se budu chovat jako všichni poslanci, budu se chovat jako ministr a tímto způsobem budeme nadále komunikovat. Považuji svoje jednání a svůj úvod celkem za korektní vůči vám všem a chápu i vaše připomínky,“ řekla ministryně.

Vadí vám vyjádření ministryně Šlechtové ve Sněmovně?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 26. října 2014. Anketa je uzavřena.

NE 7620
ANO 1528

Tím ale Stanjuru znovu přiměla k reakci. „Vy se jako omluvíte, ale současně nás pozurážíte znovu. Já takovou omluvu nepřijímám,“ prohlásil.

Nakonec zaúřadoval šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Poslankyně a poslanci TOP 09 se cítí do té míry uraženi bezprecedentním vystoupením paní ministryně, že si vezmeme přestávku v délce jedné hodiny a budeme diskutovat, jak se k jejímu vystoupení postavíme,“ prohlásil. Což vzhledem k pokročilé době ukončilo jednací den, aniž by se plénum Sněmovny dozvědělo závěry TOP 09.

Druhý tvrdý útok v jednom týdnu

„Přestřelka“ mezi ministryní Šlechtovou a poslanci zejména z řad ODS nebyla tento týden prvním viditelným sporem mezi členem vlády za hnutí ANO a zástupci opozice. Poslankyně ODS Jana Černochová totiž počátkem týdne vyčetla ministrovi obrany Martinu Stropnickému, že znevážil pověst českých vojáků v Afghánistánu.

Prohřešku se podle Černochové Stropnický dopustil tím, že v roli policisty Tomečka v seriálu televize Nova Kriminálka Anděl řekl, že je mu „mezinárodní pověst nebo rotace mise v Afghánistánu naprosto ukradená.“ (více zde) Námětem dílu byly ilegální aktivity vojáků podílejících se na obchodu s opiem.

Poslanci ODS a TOP 09 se ve Sněmovně pokusili prosadit, aby se ministr obrany vojákům omluvil, pro což nezískali dostatek hlasů. Stropnický poté vojákům vzkázal, že je mu líto, pokud se vyznění dílu seriálu někoho z nich dotklo. Zdůraznil, že seriál je fikcí, že ve skutečnosti jejich práci mnohokrát veřejně ocenil a že se pro ni snaží zajistit dobré podmínky.

Mimochodem, i v případě ministra Stropnického, tak jako o dva dny později u ministryně Šlechtové, nechyběl mezi kritiky zástupce sociální demokracie, tedy vládního partnera ANO. Stropnického totiž za vyjádření v rámci role zkritizoval předseda Sněmovny Jan Hamáček.

V anketě iDNES.cz výrazná většina čtenářů (poměr šest a půl hlasu ku jednomu) uvedla, že jim nevadí, že ministr v seriálu hraje. Televize Nova před časem uvedla, že ministr natáčí jen o nedělích, aby to neomezilo jeho práci ve vládě.

.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz