Nejsme slepí, říká ČSSD o auditu k Babišovi. Piráti zvažují hlasování o vládě

  10:43aktualizováno  12:56
Kvůli auditu Evropské komise, podle nějž je premiér a šéf ANO Andrej Babiš stále ve střetu zájmů kvůli vazbám na své bývalé podniky, uvažují Piráti o vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. Lídři pěti opozičních stran v pátek vyzvali ministerstva financí a pro místní rozvoj, aby auditní zprávu Evropské komise zveřejnila. To požaduje i vládní ČSSD.

Jiří Pospíšil (zleva, TOP09), Vít Rakušan (STAN) a Ivan Bartoš (Piráti) na společné tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. (13. listopadu 2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Konec utajování a ututlávání tohoto auditu,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš po schůzce zástupců Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP a  hnutí STAN. „Pokud se ukáže, že jsou informace pravdivé, budeme chtít hlasování o nedůvěře vlády,“ uvedl Bartoš.

31.května 2019 v 10:09, příspěvek archivován: 31.května 2019 v 12:17

Podle Evropské komise je premiér ve střetu zájmů a chce pro Agrofertu zpátky neoprávněně čerpané dotace. Svoláme schůzi opozičních stran. Pokud se ukáže, že jsou informace pravdivé, budeme chtít hlasování o nedůvěře vlády.

Hlasování o nedůvěře Babišově vládě podpořil i předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil. „Nepředbíhejme, všechny varianty jsou ve hře,“ řekl šéf ODS Petr Fiala.

Pro vyslovení nedůvěře vládě je třeba 101 hlasů, tolik jich opoziční strany nemají. Menšinový kabinet ANO a ČSSD, který tolerují komunisté, se ve Sněmovně může opřít o celkem 108 hlasů těchto tří stran.

Zástupci opozice se tak v pátek prozatím shodli, že budou usilovat o zařazení nového bodu schůze Sněmovny, kterým by se poslanci měli zabývat v úterý. Spoléhají na to, že to umožní i ČSSD a KSČM. Dva poslanecké kluby totiž mohou vetovat zařazení nového bodu schůze.

„Byť jsme součástí vládní koalice, nejsme slepí. Žádáme okamžité zveřejnění auditní zprávy, pokud to jde,“ řekl šéf poslaneckého klubu vládní ČSSD Jan Chvojka.

Babiš zprávy o auditu odmítl. EK nechce nic vracet, říká

„Neporušuji ani české ani evropské zákony,“ reagoval premiér Andrej Babiš na to, že podle auditu Evropské komise je ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky. „Jsem šokován tím co tvrdí česká média, že Evropská komise chce vrátit dotace, které obdržela moje bývalá firma. Není to pravda,“ uvedl.

„Toto je pouze předběžný návrh, který bude důkladně analyzován a Česká republika, předpokládám, že nejméně ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj jako příjemci zprávy se k němu vyjádří. Teprve pak nám zašle finální zprávu i Evropská komise. Její stanovisko zásadně odmítám a budu bojovat za změnu na základě dalších informací od národních orgánů. Žádné dotace rozhodně nebude muset Česká republika vracet. Není k tomu důvod, protože neporušuji ani české a ani evropské právní předpisy týkající se střetu zájmů,“ uvedl Babiš pro iDNES.cz.

31.května 2019 v 10:55, příspěvek archivován: 31.května 2019 v 12:53

Toto stanovisko zásadně odmítám a budu bojovat za jeho změnu na základě dalších informací od národních orgánů. Žádné dotace rozhodně nebude muset Česká republika vracet. Není k tomu důvod, protože neporušuji ani české a ani evropské právní předpisy týkající se střetu zájmů.

Ve Sněmovně požádal o vystoupení k evropskému auditu. „Byl jsem informován, že návrh auditní zprávy dorazil do České republiky a že do uzavření je zpráva považována za důvěrnou,“ řekl premiér poslancům. Citoval ze stanoviska, které před tím rozeslal jako svou reakci na předběžný audit Evropské komise.

O slovo ve Sněmovně Babiš požádal po pauze při projednávání vládní novely zákona o elektronické evidenci tržeb. Během přestávky se o společném postupu vůči vládě radily opoziční strany. Po svém projevu se Babiš omluvil z dalšího jednání Sněmovny kvůli jiným pracovním povinnostem.

Budeme tvrdě žádat, aby stát peníze vymáhal, uvedl Kalousek

„Na proplácení sociálních služeb pro ty nejpotřebnější nemáme, ale stamiliony hamižnému oligarchovi a premiérovi v jedné osobě proplácíme. Budeme tvrdě vyžadovat, aby český stát peníze po Agrofertu nekompromisně vymáhal,“ uvedl šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Občanští demokraté žádají vyčíslení částky, kterou Agrofert z Evropské unie získal. „Současně by do vyjasnění situace mělo dojít k zastavení poskytování dotací Agrofertu. Podnikání holdingu mají platit všichni občané, kteří poctivě pracují, ze svých daní? Budeme požadovat, aby Agrofert vše vrátil ze svého,“ uvedl šéf ODS Fiala.

31.května 2019 v 10:22, příspěvek archivován: 31.května 2019 v 12:20

Žádáme zveřejnění rozhodnutí EK a vyčíslení toho, kolik peněz od roku 2018 získal Agrofert z EU a z ČR. Budeme požadovat, aby peníze, které bude muset vrátit ČR, byly vymáhány po Agrofertu. Současně by do vyjasnění situace mělo dojít k zastavení poskytování dotací Agrofertu.

„Ani koruna českých daňových poplatníků pro Agrofert,“ řekl šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Podle předsedy lidovců Marka Výborného se daňový poplatník nesmí ani korunou podílet na řešení osobních firemních problémů premiéra. „Vláda musí zastavit proplácení dotací firmám ze svěřenských fondů Andreje Babiše,“ uvedl Výborný  „Česko by mělo vrátit část dotací pro Agrofert. My říkáme, že by to měl být Agrofert, ne Česko,“ uvedl předseda STAN Vít Rakušan.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Trolejbusy se vracejí do módy, městům se hodí při boji s emisemi

Setkání trolejbusových generací v Opavě.

Dopravní podniky postupně nahrazují klasické autobusy vozy s alternativními zdroji paliva. Redakce iDNES.cz oslovila ty...

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

Resuscitace v rytmu Rolniček. Naučte se zachránit zraněného

Ilustrační snímek

Záchranná služba provedla v minulém roce celkem 7 937 resuscitací, nepřímých srdečních masáží a umělých plicních...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz