Operátoři dostali od policie loni tisíce žádostí o sledování mobilů

  14:55aktualizováno  14:55
Kriminalisté se loni obrátili na mobilní operátory v téměř sto třiceti tisících případech s žádostí o údaje o telefonních hovorech. Policie po operátorech nežádala odposlechy hovorů, ale takzvané provozní a lokalizační údaje, které policistům pomáhají mimo jiné zjistit, kde se volající právě nachází.
Na mobilní operátory se tedy policisté obracejí, když pátrají například po dětech, po seniorech či lidech, kteří se ztratili v lese při sběru hub. (Ilustrační foto)

Na mobilní operátory se tedy policisté obracejí, když pátrají například po dětech, po seniorech či lidech, kteří se ztratili v lese při sběru hub. (Ilustrační foto)

"Policie má ze zákona o Policii ČR dvě oprávnění, kdy může poskytovatele služeb elektronických komunikací žádat o provozní a lokalizační údaje," uvedla mluvčí policejního prezidia Petra Srnková.

V první řadě o ně může žádat v souvislosti s pátráním po lidech a věcech. "Toto oprávnění je využíváno tehdy, když policie pátrá po pohřešovaných osobách v souvislosti se záchranou jejich života a zdraví," doplnila mluvčí.

Na mobilní operátory se tedy policisté obracejí, když pátrají například po dětech, po seniorech či lidech, kteří se ztratili v lese při sběru hub. Ti mohou být zranění či při delším pobytu v terénu prochlazení či dehydratovaní.

"Díky lokalizaci jejich mobilního telefonu, tedy určení místa hrubé lokality jejich výskytu, mohou být rychleji vypátrány a okamžitá pomoc jim tak může zachránit život. Loni se díky lokalizaci mobilního telefonu povedlo vypátrat více než 1 900 pohřešovaných. Od začátku letošního roku už 340," upřesnila Srnková.

Policie loni žádala o informace:

  1. při pátrání po lidech a věcech: 9 064 x
  2. při odhalování hrozeb v oblasti terorismu: 9 x
  3. v souvislosti s trestním řízením na základě povolení soudu: 118 538 x

Dále o tyto informace může zažádat útvar policie, který má za úkol boj s terorismem. "A to za účelem včasného odhalování konkrétních hrozeb v oblasti terorismu," poznamenala mluvčí.

Detektivové tyto údaje využívají jednak jako důkazy v rámci trestního řízení, při pátrání po pohřešovaných, ale i v souvislosti s úkoly, které plní v rámci mezinárodních dohod o odhalování terorismu.

"Policie tento institut využívá pouze v oprávněných případech, a to v souladu s platnými zákony. Veškeré požadavky na poskytnutí provozních a lokalizačních údajů jsou evidovány, policie svoji činnost v této oblasti dokladuje ve své výroční zprávě nejen parlamentní komisi, ale i vládě," upozornila Srnková.

Archivování takzvaných provozních a lokalizačních údajů o uskutečněné komunikaci už dříve kritizovali poslanci, protože podle nich to narušuje práva lidí. Ústavní soud proto na jaře 2011 zrušil část zákona a vyhlášku, které nařizovaly operátorům a poskytovatelům internetu preventivně uchovávat údaje o komunikaci (více čtěte zde).

Takzvané chytré mobily navíc odesílají operátorovi každých pět minut záznam o poloze přístroje. Policie tak může například zpětně zrekonstruovat pohyb člověka, o kterého se zajímá.

Na začátku roku 2012 pak Ústavní soud zrušil část trestního řádu, který umožňoval vyšetřovatelům získat údaje o provozu a lokalizaci telefonu. Podle soudu byly podmínky pro získání informací příliš benevolentní (více najdete zde).

"Podle novely trestního řádu je možné žádat o tyto údaje v souvislosti s trestním řízením vedeným pro úmyslný trestný čin, za který hrozí trest s horní hranicí sazby nejméně tři roky," vysvětlil Radiožurnálu, který na policejní statistiku upozornil,  mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. 

V roce 2012 policie monitorovala 6 200 linek, což bylo o osm procent víc než v roce předcházejícím. Počet sledovaných lidí dokonce narostl o 17 procent. Mohlo za to podle policejních statistik stále víc zločinů spojených s drogami (více zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Poslanci podpořili vládní návrh, aby mohly penze vzrůst o devět stovek

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (na schůzi Poslanecké sněmovny

Poslanci podpořili v prvním čtení návrh zákona, který má umožnit, aby se penze příští rok zvýšily v průměru o 900...

Silné bouřky a vítr zasáhnou odpoledne Čechy, místy mohou padat kroupy

Na snímcích jsou zachycené unikátní úkazy na obloze. Jev zvaný elf, rudý...

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před silnými bouřkami. Platí pro Prahu, Středočeský, Liberecký,...

Vondráčkův debakl. A před tím spor o to, kdo z koho dělá vola

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO)

Šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO utrpěl v pátek ve Sněmovně drtivou prohru. Poslanci z osmi stran odmítli a vrátili...

Najdete na iDNES.cz