Operátoři dostali od policie loni tisíce žádostí o sledování mobilů

  14:55aktualizováno  14:55
Kriminalisté se loni obrátili na mobilní operátory v téměř sto třiceti tisících případech s žádostí o údaje o telefonních hovorech. Policie po operátorech nežádala odposlechy hovorů, ale takzvané provozní a lokalizační údaje, které policistům pomáhají mimo jiné zjistit, kde se volající právě nachází.
Na mobilní operátory se tedy policisté obracejí, když pátrají například po dětech, po seniorech či lidech, kteří se ztratili v lese při sběru hub. (Ilustrační foto)

Na mobilní operátory se tedy policisté obracejí, když pátrají například po dětech, po seniorech či lidech, kteří se ztratili v lese při sběru hub. (Ilustrační foto)

"Policie má ze zákona o Policii ČR dvě oprávnění, kdy může poskytovatele služeb elektronických komunikací žádat o provozní a lokalizační údaje," uvedla mluvčí policejního prezidia Petra Srnková.

V první řadě o ně může žádat v souvislosti s pátráním po lidech a věcech. "Toto oprávnění je využíváno tehdy, když policie pátrá po pohřešovaných osobách v souvislosti se záchranou jejich života a zdraví," doplnila mluvčí.

Na mobilní operátory se tedy policisté obracejí, když pátrají například po dětech, po seniorech či lidech, kteří se ztratili v lese při sběru hub. Ti mohou být zranění či při delším pobytu v terénu prochlazení či dehydratovaní.

"Díky lokalizaci jejich mobilního telefonu, tedy určení místa hrubé lokality jejich výskytu, mohou být rychleji vypátrány a okamžitá pomoc jim tak může zachránit život. Loni se díky lokalizaci mobilního telefonu povedlo vypátrat více než 1 900 pohřešovaných. Od začátku letošního roku už 340," upřesnila Srnková.

Policie loni žádala o informace:

  1. při pátrání po lidech a věcech: 9 064 x
  2. při odhalování hrozeb v oblasti terorismu: 9 x
  3. v souvislosti s trestním řízením na základě povolení soudu: 118 538 x

Dále o tyto informace může zažádat útvar policie, který má za úkol boj s terorismem. "A to za účelem včasného odhalování konkrétních hrozeb v oblasti terorismu," poznamenala mluvčí.

Detektivové tyto údaje využívají jednak jako důkazy v rámci trestního řízení, při pátrání po pohřešovaných, ale i v souvislosti s úkoly, které plní v rámci mezinárodních dohod o odhalování terorismu.

"Policie tento institut využívá pouze v oprávněných případech, a to v souladu s platnými zákony. Veškeré požadavky na poskytnutí provozních a lokalizačních údajů jsou evidovány, policie svoji činnost v této oblasti dokladuje ve své výroční zprávě nejen parlamentní komisi, ale i vládě," upozornila Srnková.

Archivování takzvaných provozních a lokalizačních údajů o uskutečněné komunikaci už dříve kritizovali poslanci, protože podle nich to narušuje práva lidí. Ústavní soud proto na jaře 2011 zrušil část zákona a vyhlášku, které nařizovaly operátorům a poskytovatelům internetu preventivně uchovávat údaje o komunikaci (více čtěte zde).

Takzvané chytré mobily navíc odesílají operátorovi každých pět minut záznam o poloze přístroje. Policie tak může například zpětně zrekonstruovat pohyb člověka, o kterého se zajímá.

Na začátku roku 2012 pak Ústavní soud zrušil část trestního řádu, který umožňoval vyšetřovatelům získat údaje o provozu a lokalizaci telefonu. Podle soudu byly podmínky pro získání informací příliš benevolentní (více najdete zde).

"Podle novely trestního řádu je možné žádat o tyto údaje v souvislosti s trestním řízením vedeným pro úmyslný trestný čin, za který hrozí trest s horní hranicí sazby nejméně tři roky," vysvětlil Radiožurnálu, který na policejní statistiku upozornil,  mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. 

V roce 2012 policie monitorovala 6 200 linek, což bylo o osm procent víc než v roce předcházejícím. Počet sledovaných lidí dokonce narostl o 17 procent. Mohlo za to podle policejních statistik stále víc zločinů spojených s drogami (více zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz