Sněží, musíme to odpískat. Jak policisté nasazovali odposlech na Kotta

  20:21aktualizováno  20:21
Poslední prosincový den roku 2011 napadl v Rudné nečekaně sníh. Pro vyšetřovatele kauzy Rath to byl velký problém. Nemohli nainstalovat štěnice do domu Kateřiny Pancové a Petra Kotta. Co následovalo, popisuje kniha novináře Radka Kedroně Operace Rath, která celou kauzu podrobně mapuje.

Náměstek ředitelky Oblastní nemocnice Kladno Petr Kott, bývalý středočeský hejtman David Rath a bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Nejde to,“ hlásil šéf týmu, který z dodávky okukoval okrový dům v Rudné. Akci prý musí odpískat. „Nasněžilo tady.“ „Jak nasněžilo?“ nechápala vyšetřovatelka. „V Rudné je prostě pět čísel.“ „Co to melete? Za oknem je podzim. I tady, na Severu,“ obořila se na něj slovy nehledanými. „Prostě to nejde,“ řekl a zavěsil.

To, co se rozpoutalo poté, připomínalo předčasný půlnoční ohňostroj. Telefony zuřivě zvonily všem zasvěceným. Vyšetřovatelka odmítala uvěřit, že zrovna v Rudné sněží. Možná na horách, ale ne dvacet kilometrů od Václavského náměstí, říkala si střídavě sama pro sebe a střídavě ta slova cedila do sluchátka. Sice to nikdo nevyslovil, ale všechny napadlo to samé: technikům od zvláštních se nechce v poslední hodiny roku makat a vymysleli si výmluvu, aby mohli bouchat šampaňské v klidu u televize.

Nakonec se musel jeden z detektivů obětovat, nasedl do auta a vypravil se na místo činu, respektive na místo sněhové anomálie. Ten nahoře jim to skutečně osladil – ulici V alejích pocukroval. „Sníh. Fakt tady napadl sníh,“ reportoval nevěřící šéfové. Stopy ve sněhu by je vážně prozradily. Zvlášť kdyby si jich Kott s Pancovou všimli a zároveň by se jim z domu nic neztratilo. Takový hazard si dovolit nemohli. Zkrátka policejní zákon schválnosti v praxi.

Fotogalerie

Ukázka z knihy popisuje jen jeden z problémů, se kterým se vyšetřovatelé kauzy potýkali. Tento dokázali vyřešit a odposlechy se ke Kottovi a Pancové podařilo nainstalovat. Ideální to však nebylo. K dispozici měli jen jednu odposlechovou sadu, a tak museli rozhodnout, kam ji dají. Zvolili kuchyni s přilehlým obývacím pokojem. Baterie sady navíc vydržely jen devadesát hodin provozu.

„V praxi to znamenalo, že pokaždé, když chtěli být v obraze, museli sednout do policejní dodávky, přijet před dům spikleneckého páru a štěnici na dálku nakopnout. V notýsku, který si pro ten účel zřídili, pak už jen odpočítávali, jakou životnost ještě jejich miniaturní zvěd má.“

Soud s Rathem

Policie zadržela Davida Ratha s krabicí od vína, kde bylo sedm milionů korun 14. května 2012. Soud začal 7. srpna 2013. Zejména kvůli obstrukcím byly rozsudky vyneseny až v roce 2015. Soud uznal obžalované vinnými z korupce při zakázkách středočeských nemocnic, gymnázia Hostivice a zámku Buštěhrad. Bývalý hejtman dostal 8,5 roku vězení, Manželé Kottovi o rok méně. Verdikt není pravomocný. Obhájkyně Davida Ratha se okamžitě odvolala. (více o verdiktu nad Rathem zde)

Zvolené pasáže jsou jen ukázkou toho, jak Radek Kedroň z Lidových novin popisuje kauzu Davida Ratha. Věnuje se jí prakticky od počátku, od oznámení bývalého elitního detektiva na policii, přes celé vyšetřování až k zadržení a konečně i prvnímu verdiktu. Zároveň představují události, které se, přes mediální sledovanost kauzy, na veřejnost ještě nedostaly.

Kedroň iDNES.cz potvrdil, že při psaní knihy přesně vycházel z odposlechů, dalších policejních materiálů, ale také z rozhovorů a důkazů, které sám jako novinář získal. I díky tomu se se v textu objevují informace, které dosud nezazněly ani v médiích a ani u soudu.

Chronologicky řazený text spolu s těmito informacemi umožňuje čtenáři získat plastický obraz o vyšetřování i hlavních protagonistech trestní kauzy. Zároveň informace zařazuje do dalších souvislostí. Vysvětluje například, proč policisté tolik řešili možný útěk Davida Ratha do zahraničí, a zvažovali jako zemi útěku především Izrael.

Kniha je zajímavá i tím, že popisuje i události týkající se takzvané druhé větve kauzy. Její vyšetřování skončilo počátkem srpna a z korupce policie viní mimo jiné zástupce společnosti Metrostav. (více o ukončení vyšetřování zde)

Odposlechy krátce před policejním zásahem:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Nejvíce si Češi stěžují na zpožděné lety. Počet uznaných reklamací stoupl

Ilustrační snímek

Méně stížností na objednané zájezdy hlásí za letošní rok Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Podíl...

V Rozstřelu vystoupí poradce posledních komunistických premiérů Krejčí

Politolog Oskar Krejčí hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

V rámci seriálu výrazných a významných osobností, které byly u toho, když se v roce 1989 měnil režim, přijal pozvání do...

Resort zemědělství odpověděl na bruselský audit. Čtyři dny před termínem

Ministr zemědělství Miroslav Toman na tiskové konferenci k předběžné auditní...

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz