„Dvacet lidí si může zahrát fotbal, i když budou trošku ošizení o brankáře,“ sliboval ještě v pátek odpoledne ministra zdravotnictví Petr Arenberger. Od soboty ale to je jinak. Zakopat si spolu mohu maximálně oba brankáři.
Nejprve otevřeme kadeřnictví. Ostatní musí ještě počkat, říká Havlíček |
Ministr na poslední chvíli koriguje plán pondělního „rozvolnění“, podle něhož se uvnitř mohlo potkat deset a venku dvacet sportovců, což by podle některých výkladů umožnilo například obnovit tréninky mládeže. Nově to budou jen dva sportovci. Sobotní mimořádné opatření, které podmínky pro sport zpřísňuje, potvrdí v neděli vláda.
Pandemická situace v Česku se zlepšuje. O půlnoci proto skončil nouzový stav, a dál bude platit „pouze“ mírnější pandemický zákon. Skončilo omezení pohybu mezi okresy, zavedené od 1. března, pryč jsou policejní kontroly, které na hranicích okresů stály. Neplatí už zákaz nočního vycházení, který trval nepřetržitě od 18. prosince.
Podle pandemického zákona ale jsou nově v platnosti vyšší pokuty. Například za nenošení roušek nebo respirátorů bude lidem hrozí postih až 30 tisíc korun. Vzrostl také postih třeba pro hostinské, které budou mít i přes zákaz otevřeno.
Za porušení pokuta až 3 miliony
Nejzávaznější porušení mohou úřady trestat až třímilionovou pokutou. Nic se nemění na nošení roušek a respirátorů. V platnosti zůstává současná úprava nařizující nošení ochranných prostředků dýchacích cest. Tedy v hromadné dopravě, obchodech a na dalších místech, kde se lidé shromažďují, je nutné mít respirátor nejméně třídy FFP2 nebo obdobné čínské či americké normy, v zastavěném území obce je třeba vždy mít minimálně chirurgickou roušku.
Arenberger chce kontakty jen do dvou lidí. I bez nouzového stavu to prý jde |
Největší změna čeká školy. Podle rozhodnutí vlády se vrací k prezenční výuce žáci 1. stupně ZŠ a do školek předškoláci. Na prvním stupni se budou děti po týdnu střídavě učit doma a ve škole - o rozdělení rozhodli ředitelé, podle potřeb a možností jednotlivých škol a žáků. Předškoláci v MŠ mají být maximálně po 15, ideálně v půlených skupinách.
Žáci se budou dvakrát týdně testovat
Obnovuje se také praktická výuka ve středních školách a prezenční výuka ve speciálních školách, stejně jako výuka ve formě jeden žák na jednoho učitele na základních uměleckých a jazykových školách.
Podmínkou pro účast na prezenční výuce je ochrana úst a nosu a pravidelné testování, a to dvakrát týdně, v pondělí a ve čtvrtek, neinvazivními antigenními testy pro samoodběr. V případě předškoláků či žáků prvních až třetích tříd ZŠ má škola při testování umožnit asistenci rodičů.
Napětí a nervozita a velký oddych po negativním výsledku byly ráno znát v očích nejmenších školáků napříč základními školami. Učitelé se snažili testovací proces dětem co nejvíce zpříjemnit. Zaznívaly přitom básničky i pohádky.
Básničky, pohádky i lego
„Ten průběh jim vyprávím jako pohádku, místo slov jako vezmi pipetu a podobně. Takže u toho kvedláme, vaříme, ždímáme prádlo, aby to ti nejmenší zvládli,“ řekla dnes ČTK učitelka Ivana Weissová. Podotkla, že děti jsou při testování v napětí.
V Základní škole Stupkova se testování odehrávalo ve třídách, i tam nejmenším školáčkům pomáhaly třídní učitelky při testování pomocí básniček. „Jedna dva tři čtyři pět, cos to Janku, cos to sněd,“ pomáhala při procesu v 1.A třídní učitelka.
Místo držáků na zkumavky děti použily obrácené kostičky na lego. Podle ředitele školy Pavla Hofírka totiž antigenní testy Sinclean, které kraj obdržel, provází řada technických potíží. „V jedné sadě máme 20 zkumavek, ale pouze deset držáčků, využíváme proto kostičky lega,“ podotkl ředitel. Poukázal i na to, že nejmenší děti mají problémy s otvíráním lahviček i s dávkováním počtu kapek.
Problémy doprovázely také testování žáků ze Základní školy T. G. Masaryka v Písku. Učitelky dovnitř braly skupinky podle tříd. „Je to chaos. Vadí mi, že se dcera musí nechat testovat. Snažila jsem je jí doma vysvětlit, proč to tak je a jak má nos vytírat, aby se moc nepíchla. Naštěstí to moc neřeší, chodí do třetí třídy a bere jako privilegium, že může do školy,“ komentovala situaci jedna z rodičů, Kateřina Černá.
Například ale ZŠ v Chabařovicích na Ústecku si na testování žáků na koronavirus objednala zdravotníky z Českého červeného kříže. Ředitelka školy Dagmar Brožová ČTK řekla, že chtěla, aby testování prováděl kvalifikovaný personál.
Pokud někomu ze třídy vyjde test pozitivní, bude muset absolvovat PCR test. Až pokud se výsledek antigenního potvrdí, budou muset testy podstoupit jeho spolužáci, kteří se s ním potkali za poslední dva dny. Ve školách budou povinné roušky, které ale nebudou muset nosit děti v mateřských školách.
Otevřou se některé obchody
S otevřením škol souvisí také otevření některých obchodů. K těm dosud otevřeným - třeba potravinám, drogeriím či lékárnám, přibudou ty nabízející dětské oblečení a obuv a papírnictví. Otevírají také knihovny, které měly doposud otevřeny jen výdejová okénka. Nově mají otevřeno také čistírny, prádelny, zámečnictví nebo prodejny náhradních dílů pro auta a stroje. Umožněn bude provoz služeb pro projektovou činnost, psychologické poradenství a diagnostiku.
Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání |
Pondělní změna se týká i některých akcí pod širým nebem. Konat se budou farmářské trhy, prodejci ale nebudou smět nabízet občerstvení k přímé konzumaci.
Mezi stánky budou muset být alespoň dvoumetrové odstupy, na ploše tržiště by měl platit limit 15 metrů čtverečních plochy na jednu osobu. Tento limit, stejně jako požadavek na udržování dvoumetrových rozestupů, platí i v ostatních otevřených obchodech.Obnovit provoz venkovních expozic budou moci zoologické a botanické zahrady, naplnit ale budou smět maximálně 20 procent kapacity.
9. dubna 2021 |