„Sněmovna projedná naši žádost, já pevně doufám, že opozice pochopí vážnost situace a tuto žádost schválí,“ prohlásil premiér Andrej Babiš. podle kterého není důvod, aby vláda nevydržela do řádných voleb do Sněmovny v příštím roce.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula k tomu řekl, že se nepodaří splnit plán, aby se 2. listopadu vrátily děti do škol.
„My jsme deklarovali, že 2. listopadu se vrátí děti prvního stupně do škol. V tuto chvíli jsou čísla taková, že se k tomuto pozitivně vyjádřit nemůžeme. Protože nechci čekat do pátku, kdy budeme mít už data, která potvrdí, nebo vyvrátí, že jsme v nějaké sestupné trajektorii. Určité signály se začínají vyskytovat, že jsme na dobré cestě. Přesto tady říkám, že druhého se děti do školy nevrátí, abychom byli korektní a nevyhlásili to až v pátek,“ řekl ministr zdravotnictví.
„Na druhou stranu v pátek na základě dat, která budou k dispozici, řekneme, kdy to bude. Určitě budeme jednat o nejbližším možném termínu,“ dodal.
Plošné testování i komunikační kampaň
Vláda v úterý také schválila zavedení plošného testování na koronavirus v domovech pro seniory či postižené. „Co se týká antigenních testů, záměrem je co možná nejplošněji testovat v České republice. Ne jako na Slovensku, ale jen v některých segmentech. Celý proces bude nastartován příští týden, kdy budeme testovat zaměstnance i obyvatele sociálních domovů. Tyto testy chceme používat u praktických lékařů, kde jsou lidé s příznaky a tam jsou tyto test srovnatelné s metodou PCR,“ řekl Prymula.
Důvěra ve vládu je v troskách, nesvádějte zákazy na lidi, říká opozice |
„Celý proces bude nastartován příští týden, kdy chceme testovat jak zaměstnance, tak klienty. Problematika seniorů je pro nás naprosto prioritní. Kromě zařízení sociální péče budeme testovat i zařízení zdravotnická,“ pokračoval Prymula. Vláda si podle něho od toho slibuje, že se pořadí snížit virovou nálož, která je nyní stále poměrně vysoká.
Antigenní testy by se mohly dělat i ve firmách. Podnik by platil test, odběr zdravotní pojišťovna. Prymula o tom jedná s hospodářskou komorou.
Prymula zároveň vyjádřil politování nad tím, že v současné době je komunikační kampaň, která by lidem vysvětlila boj proti epidemii, nedostatečná. Uvolnit by se na její zlepšení mělo 50 milionů korun. Prymula si prý uvědomuje, že se v zemi šíří spousta různých dezinformací.
„Jsme situaci, kdy 20 procent populace považuje roušky za něco, co je vynuceno. To je základním problémem, který by mě být řešen v rámci kampaně,“ doplnil. Kampaň má na lidi apelovat, aby zůstávali doma a používali eRoušku. Informovat má i o plošném testování, které má zůstat dobrovolné, a ne povinné jako na Slovensku. Má také hledat dobrovolníky, dárce krve a plazmy.
Prodloužení nouzového stavu by neznamenalo, že všechna opatření skončí až s ním, uvedl také Prymula. Opatření se podle něj budou odvíjet od čísel, budou postupně zase rušena. Je potřeba se dostat na reprodukční číslo 0,8, upřesnil.
Prymula se také vyjádřil k totálnímu zavření obchodů v neděli. „Realita je ale taková, že lidé chodí nakupovat úplně zbytečně. Myslím si, že skutečně stačí jít nakoupit dvakrát za týden. Nemusí chodit nakupovat v neděli,“ řekl.
Piráti chtěji nouzový stav delší jen o 14 dnů
„Plnou odpovědnost za nepřipravenost na druhou vlnu nese vláda,“ řekl ve Sněmovně předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Piráti podpoří prodloužení nouzového stavu o čtrnáct dnů. Budeme chtít od vlády slyšet, jak zajistí návrat do normálního života,“ řekl k prodloužení nouzového stavu Bartoš.
„Uvědomujeme si situaci, ve které se nachází Česká republika,“ řekl místopředseda ODS Martin Kupka. Jeho strana ale chce, aby to byla lhůta, o níž se prodlouží nouzový stav, co nejkratší.
„My jsme připraveni o tom jednat. Současná dramatická situace to vyžaduje,“ řekl k prodloužení nouzového stavu Vojtěch Filip, předseda KSČM, která toleruje menšinovou vládu. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky je jeho strana ochotna uvažovat o prodloužení nouzového stavu o tři týdny.
Také předseda STAN Vít Rakušan uvedl, že poslanci za jeho hnutí podpoří prodloužení nouzového stavu. „Co nám zbývá, při těchto opatřeních nelze jít podle zákona o ochraně veřejného zdraví,“ řekl. Požádal premiéra Andreje Babiše, aby rozsah druhé vlny epidemie nesváděl na občany. „Restriktivní opatření jsou nyní namístě, ale je to tím, že se cosi zanedbalo. A opravdu za to nemohou lidé,“ dodal.
Končící ministr zdravotnictví za ANO Roman Prymula v pondělí řekl, že ohledně prodloužení nouzového stavu nejsou mezi ministry rozpory. „Jsme v situaci, kdy potřebujeme nouzový stav, abychom mohli aplikovat opatření. Jeho zrušení by znamenalo zrušení všech těch opatření, nedovedu si představit, že by s tím ve vládě někdo nesouhlasil,“ řekl.
Sněmovna bude projednávat žádost kabinetu pravděpodobně 30. října, uvedl předseda dolní komory parlamentu za ANO Radek Vondráček. Nouzový stav smí vláda vyhlásit nejdéle na 30 dnů, s jeho prodloužením musí napřed souhlasit Sněmovna.
Nouzový stav platil kvůli epidemii koronaviru platil i na jaře, od 12. března do 17. května.