„Ano, situace je špatná a školy budou ještě několik týdnů zavřené...,“ reagoval Hamáček na Twitteru na poznámku poslance ODS, člena sněmovního školského výboru a primátora Plzně Martina Baxy.
Ten na Twitteru kritizoval, že vláda informaci o tom, zda a kdy budou děti chodit do škol, odbyla tím, že se snad rozhodne na konci týdne.
„Ať vláda jasně řekne: situace je špatná, školy budou třeba ještě x týdnů zavřené. Lepší říkat i nepříjemnou pravdu, než mlžit,“ uvedl Baxa.
Čísla vývoje nákazy jsou nepříznivá, řekl na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády ministr zdravotnictví Roman Prymula. Ve hře je například varianta, že by se do škol vrátili žáci prvních a druhých tříd.
Finální rozhodnutí chce také ministr školství Robert Plaga. Ten v úterý na Twitteru uvedl, že chce, aby Prymula své epidemiologické rozhodnutí o (ne)návratu žáků 1. stupně oznámí nejpozději v úterý večer. „Není na co čekat, školy, rodiče i děti potřebují vědět, jak to bude,“ uvedl.
Doplnil, že pro něj stále platí, že jakmile to situace dovolí, musí se do škol vrátit první stupně základních škol. „Rozvolňovací scénáře musí myslet i na závěrečné ročníky jak základních škol, které čekají přijímačky, tak na střední školy, které čeká maturita nebo závěrečná zkouška,“ dodal.
Neotálejte s rozhodnutím, apelují učitelé
Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý uvedl, že ho Hamáčkův výrok nepřekvapil, s tím, že zůstanou školy uzavřené počítá. „My bychom ale chtěli, aby to rozhodnutí padlo co nejdříve, ať už bude jakékoliv,“ míní.
Na brzké zveřejnění dalšího postupu apelovala i Učitelská platdorma. „Prosíme za žáky, rodiče i učitele, aby ministr Prymula a ministerstvo zdravotnictví neotáleli s rozhodnutím, zda se školy otevřou,“ uvedlo sdružení. „A připomínáme, aby se zveřejnila kritéria, za kterých se rozhoduje o zavírání či otevírání škol. Je to pomoc nejen školám, ale celé ekonomice,“ dodali učitelé.
Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové na jasnou informaci čekají nejen školy, ale hlavně rodiny. „Nevím, proč mají všichni čekat do pátku, protože do pátku se asi určitě nestane žádný zázrak, aby se to tady zlepšilo,“ řekla. Podle ní budou středoškoláci rádi, když se vrátí do školy v lednu.
Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka se dá očekávat, že se do škol vrátí nanejvýš první a druhé třídy základních škol. „Že by se dalo uvažovat o celém prvním stupni, to si nemyslím. A jestli nám umožní praktické vyučování (ve středních školách), o tom také silně pochybuji,“ uvedl.
„Informace nemáme nikdo, ale když se podíváte na ta čísla (počtu nakažených) a další zpřísnění (opatření), ke kterému došlo, tak myslím, že s nějakým velkým rozvolňováním se nedá počítat,“ řekl. Podle něj vláda s rozhodnutím o dalším fungování škol zbytečně otálí. „Myslím si, že to vytváří zbytečnou nejistotu, protože lidi nevědí, co bude,“ dodal.
Školy nejsou restaurace. Uzavření má dlouhodobé dopady, varují experti |
Podobně to vidí i Starostové a nezávislí, kteří vládu vyzvali, aby ještě v úterý sdělila, jak to se školami bude. „Se školami je to podobné už několik měsíců – rozhodnutí vždy na poslední chvíli,“ uvedl předseda strany Vít Rakušan.
Všechny školy s výjimkou mateřských a speciálních jsou od 14. října zavřené a přešly na povinné distanční vzdělávání. Opatření má trvat zatím do 2. listopadu. Prymula původně slíbil, že první stupeň základních škol se pak bezpodmínečně vrátí do lavic. Později ale připustil, že kvůli nelepšící se situaci nebude možné to dodržet. Návrat do ostatních škol podmínil Prymula už dříve slábnutím epidemie.
V pondělí ministr uvedl, že problematika částečného znovuotevření škol je v současnosti nejcitlivější.
„Situace je opravdu nepříznivá a ukáže se na sklonku tohoto týdne, jestli budeme schopni pustit první stupeň. Zatím čísla opravdu příznivá nejsou. Uvažujeme i o variantě, že by byl třeba jen první, druhý ročník. Rozhodne se na základě dat a ta v tuhle chvíli nepříznivá jsou,“ řekl.
Už na jaře vláda kvůli koronaviru zavřela školy 11. března. Na rozdíl od současnosti nebyla výuka na dálku povinná. Školy se začaly postupně v omezeném režimu otevírat v květnu a červnu, ale část dětí se až do konce školního roku učila z domova.
Do nového školního roku stát vstupoval s tím, že se školy budou zavírat nanejvýš lokálně podle situace v jednotlivých regionech a podílu nakažených v jednotlivých školách.
Měli by se i přes nepříznivou situaci vrátit do škol alespoň žáci nejnižších ročníků?
Pro lockdown není shoda
Vicepremiér Hamáček na Twitteru také reagoval na dotaz, proč vláda kvůli současné situaci nevyhlásí tzv. lockdown jako v Izraeli, tedy celoplošnou uzávěru života v zemi. „Protože pro to není ve vládě shoda,“ uvedl Hamáček.
Ministr a šéf Ústředního krizového štábu už přitom před dvěma týdny lockdown v Izraeli připomněl, když komentoval alarmující růst počtu nakažených v Česku.
„Krizový štáb pracuje na vytváření záložních lůžkových kapacit. Počet nově infikovaných je alarmující a je otázka, zda je současný vývoj zvladatelný již platnými či navrhovanými opatřeními, nebo zda již nastal čas pro radikální řešení po vzoru Izraele,“ reagoval 10. října Hamáček.
Měla by vláda vyhlásit celoplošný lockdown?
Lockdown pohledem rabína. V čem bychom se mohli od Izraelců poučit?
27. října 2020 |