Výpadek systému pro sčítání lidu, domů a bytů 2021 | foto: ČSÚ

Online sčítání mělo výpadek skoro deset hodin, pak web čelil náporu lidí

  • 3027
Český statistický úřad spustil v sobotu ráno elektronické sčítání lidu. Krátce nato ale musel systémy odstavit. Kvůli technické závadě nefungoval formulář na internetových stránkách. Sčítání začalo oficiálně o půlnoci v noci na dnešek, obnoveno bylo po 17. hodině večer. Následně web čelil náporu lidí a nefungoval úplně spolehlivě.

Český statistický úřad (ČSÚ) od šesti hodin ráno zaznamenal problémy, které kolem osmé vedly k odstavení serveru a zastavení sčítání. Sčítání se podařilo oficiálně obnovit po 17. hodině odpoledne, systém se musel po odstranění závady opět otestovat.

Podle agentury ČTK jsou problémy v systému i po šesté hodině večerní. Systém například při odesílání vyplněného dotazníku oznámil, že služba je dočasně nedostupná. Poté nebylo možné se přihlásit ani přes datovou schránku.

ČSÚ na Twitteru v sedm hodin večer uvedl, že systém je velmi vytížen. Přihlášeno v něm je prý bylo 170 tisíc lidí najednou. Proto úřad doporučil vyplnit formuláře později. V deset hodin večer ČSÚ uvedl, že systém je plně funkční, nadále ovšem vytížením na hranici kapacitních možností infrastruktury.

Úřad zjistil důvod sobotního výpadku elektronického sčítáni lidu. „Vyloučili jsme útok na svoje servery zvenčí, prověřil to i NUKIB,“ uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček v sobotu po poledni. Příčinou výpadku online sčítání podle něj je závada modulu pro vyplnění adres, která zapříčinila zahlcení databázových serverů. 

Zjednodušeně řečeno, špatně fungující nápověda - našeptávač adres - příliš zahltil servery, a to vedlo k jejich výpadku. Chyba se podle něj neukázala v žádném z testů, které spuštění sčítání předcházely.

Podle mluvčí sčítání Jolany Voldánové jsou data několika tisíc lidí, kteří se už stačili sečíst, v bezpečí a nebudou se muset sčítat znovu. Rojíček už dříve serveru iRozhlas.cz řekl, že formulář se během vyplňování nezálohuje, uložen je až po odeslání. Lidé, kteří informace zadávali a nestihli formulář odeslat, tak budou muset údaje zadávat znovu. „Pouze pokud si občané v průběhu vyplňování formulář uložili pod heslem, tak by se potom k němu mohli vrátit,“ vysvětlil webu Rojíček.

Sčítání se pozastavilo po osmé hodině ráno

Samotný Český statistický úřad dříve uvedl, že je formulář nedostupný kvůli enormnímu zatížení systému. „Elektronický sčítací formulář je dočasně nedostupný kvůli enormnímu zatížení systému od dnešních 8:15 hodin. Příčiny analyzujeme a na zprovoznění intenzivně pracujeme,“ uvedl úřad na Twitteru.

„Kvůli předchozí nedostupnosti je od dnešních 8:15 hodin pozastaven,“ dodal ČSÚ. 

Hlavní stránka navíc chvílemi ukazovala, že online sčítání již bylo ukončeno. Trvat má ale až do 9. dubna. Statistici nevyloučili, že kvůli sobotnímu výpadku prodlouží čas na vyplnění online.

Nefunkční elektronické sčítání lidu je odpovědností ředitele Českého statistického úřadu Marka Rojíčka, řekl České televizi premiér Andrej Babiš. Na pondělní vládě od něj chce slyšet vysvětlení a vidět smlouvu s dodavatelem, kterým je společnost OKsystem.

„Je to neuvěřitelné, já tomu nerozumím. Vyzval jsem pana ředitele, aby okamžitě informoval občany, co se děje. Aby šel do médií. A v pondělí na vládu ať nám předloží, jak vybral firmu a ať nám předloží kopii smlouvy, kterou podepsal,“ řekl premiér.

Do služby nebylo možné se přihlásit ani jedním z možných způsobů. Do elektronického formuláře by se lidé měli přihlásit číslem občanského průkazu či pasu, přes bankovní nebo elektronickou identitu či přes datovou schránku.

„Děkuji veřejnosti za pochopení, které projevovala během řešení problému. Vážíme si vaší trpělivosti. Důsledky vůči společnosti OKsystem samozřejmě vyvodíme v souladu se smlouvou. Rád bych také ujistil, že data z již odeslaných elektronických formulářů jsou v naprostém bezpečí,“ uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Formulář má být možné vyplnit na webu, nebo v mobilní aplikaci Sčítání21. Ti, kteří se nesečtou on-line, budou od 17. dubna do 11. května vypisovat papírové tiskopisy. Dostanou je na většině pošt nebo od sčítacích komisařů.

Sčítání je povinné

Sčítání se koná každých deset let. V ČR je povinné pro všechny obyvatele. Týká se i cizinců. Údaje musí odeslat také Češi, kteří žijí v zahraničí, ale mají v Česku trvalý pobyt.

Lidé by při vyplňování dotazníků měli moci zapsat údaje i za další členy domácnosti a jiné blízké. Údaje o bytu se zapisují za celou domácnost. Dotazy se týkají výměry, počtu místností či patra. Statistici zjišťují, zda má bydlení plynovou přípojku či kuchyň, nebo kuchyňský kout.

Voldánová: Ve sčítání pište biologické pohlaví. Hlaste se klidně i k Jediům

V části o osobách se zadává obvyklé bydliště i bydliště po narození, zaměstnání, škola či dojíždění. Právě práci a vzdělávání ovlivnila nařízená omezení kvůli epidemii. Podle ČSÚ by se do kolonek měl zapsat obvyklý stav, ne dočasné změny kvůli nynější uzávěře země. Formulář obsahuje také dotaz na víru a národnost, odpověď není povinná.

Elektronický dotazník je vedle češtiny i v angličtině, němčině, polštině, ruštině, romštině, ukrajinštině a vietnamštině. Papírové tiskopisy jsou jen v češtině, je k nim ale možné dostat překlad. Dotazy v češtině, angličtině a ruštině zodpoví pracovníci na linkách 840 30 40 50 a 253 253 683. K dispozici je i chatbot či chat s operátorem.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video