Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 22. května 2022 Emil

Online reportáž

22:00

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vzhledem k tomu, že se situace po větrné bouři zmírnila, online reportáž končí. Pokud znovu dojde k mimořádným událostem, reportáž obnovíme. Aktuální situaci budeme sledovat v běžném zpravodajství. Děkujeme za pozornost.

19:10

Distribuční společnost ČEZ eviduje k 19. hodině 4 800 odběratelů bez dodávek elektřiny, z toho 3 300 je ve Středočeském kraji a 800 v Pardubickém, v dalších krajích se jedná o desítky odběratelů.

„Je předpoklad, že dodávky obnovíme ještě během večera,“ řekla iDNES.cz mluvčí společnosti Soňa Holingerová.

19:07

V Česku k 19. hodině je zhruba 7,5 tisíce odběratelů bez dodávek elektřiny

18:53

E.ON na jižní Moravě eviduje několik desítek domácností bez dodávek elektřiny, předpoklad je, že dnes do večera bude vše opraveno.

Na Vysočině je aktuálně jedna porucha na vysokém napětí, omezena je pouze jedna domácnost - chata.

Na Zlínsku vznikla nová porucha na Kroměřížsku, manipulací se převádí napájení z jiného okruhu, bude bez omezení domácností.

Na jihu Čech je kalamitní stav vyhlášen pouze v okrese Český Krumlov. Aktuálně je 2700 domácností bez elektřiny, ale předpoklad je, že bude většina poruch na Strakonicku a Prachaticku opravena. Zůstane pouze porucha v oblasti Pohorská Ves, Malonty, Bělá což je cca 500 odběrných míst.

18:50

K 18. hodině zůstává kalamitní stav pouze v okrese Český Krumlov v Jihočeském kraji.

17:52

V Brně se kvůli větru utrhla část kovové konstrukce. Zranila ženu, jež stála na zastávce. Je v nemocnici, záchranáři mají podezření na těžké zranění.

16:37

Následky pondělní vichřice v Česku.

  • Následky pondělní vichřice v Týnu nad Vltavou. (11. února 2020)
  • Následky pondělní vichřice ve Znojmě. (11. února 2020)
  • Následky pondělní vichřice v Hodoníně. (11. února 2020)
  • Následky pondělní vichřice. (11. února 2020)
16:10

Na železniční trati u Hazlova na Chebsku narazil osobní vlak do stromu, který spadl na koleje. „Ve vlaku bylo v době nehody padesát cestujících. Nehoda je bez zranění, všichni cestující opustili vlak a došli do zastávky Hazlov. Na místě zasahují hasiči z jednotky Správa železnic Cheb,“ napsali hasiči z Karlovarského kraje na své facebookové stránce.

15:48

V lesích, které v Libereckém kraji spravují Lesy ČR, poškodila pondělní větrná bouře Sabine podle prvního odhadu asi 10 tisíc metrů krychlových dřeva. Je to běžný objem za zimu. ČTK to v úterý řekl krajský ředitel státní firmy v Liberci Ludvík Řičář.

V jednotkách tisíců metrů jsou škody i v Ralsku na území, které patří Vojenským lesům a statkům (VLS). Jeden metr krychlový dřeva bývá někdy pro zjednodušení počítán jako jeden strom.

15:46

Škody způsobené vichřicí, která zasáhla Česko v pondělí, dosáhly stovek milionů korun, vyplývá z úterní ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. 

Pojišťovny první náhrady už vyplatily. Případy se podle nich týkají hlavně poničených střech. Škody budou zřejmě nižší, než jaké před časem způsobily vichřice Eberhard či orkány Herwart a Kyrill.

15:44

Hasiči v úterý v areálu liberecké zoo pokáceli borovici douglasku, která hrozila pádem po pondělní bouři Sabine. Strom ohrožoval výběh, v němž jsou lamy alpaky a poníci mini appaloosa. Zvířatům se nic nestalo, dočasně byla schovaná v ministáji, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.

15:41

Větrné elektrárny v Česku v pondělí pokryly zhruba čtyři procenta průměrné denní spotřeby země. Běžně mají podíl pod jedno procento. ČTK to v úterý řekl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie (KOZE) Štěpán Chalupa. Důvodem podle něj byla větrná bouře Sabine, která se prohnala Evropou včetně Česka.

15:34

ČEZ k 15. hodině odvolal kalamitní stav v části pěti krajů, kde ještě platil. Nadále tak zůstává jen kalamitní stav vyhlášený firmou E.ON na jihu Čech.

Podle mluvčí firmy E.ON Boženy Herodesové snížili v Jihočeském kraji počet domácností bez proudu z 9 500 na 4 400. „Do sedmé hodiny večer chceme odstranit i zbylé potíže, pokud by se to nepodařilo, budeme pokračovat zítra,“ sdělila mluvčí.

Na jižní Moravě je stále na 1 400 odběrných míst bez elektřiny. Na Vysočině je to 380 míst bez elektřiny, konkrétně na Jihlavsku – Heroltice, Třebíčsko – Luková a Bohdalov na Žďársku. Na Zlínsku evidují přes 500 domácností bez elektřiny, a to v oblasti Uherského Hradiště.

15:07

Pojišťovně Kooperativa klienti k úterní 12té hodině nahlásili celkem 1 100 škod za cca 30 milionů. Nejvíce škod evidují ve Středočeském kraji a Praze, 320 škod za cca 8 milionů korun, a Jihočeském kraji, kde se jedná o 190 škod za 7 milionů korun. Většinou se jedná o poškozené střechy a přístřešky, pergoly nebo zahradní domky, a to od vichřice nebo od padajících stromů.

„Začali jsme také už s výplatou prvních škod, prozatím se jedná o necelou desítku klientů, celkem jsme vyplatili cca 100 tisíc korun,“ sdělil tiskový mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

14:25

Kvůli pondělnímu větru zůstává v ČR bez elektřiny zhruba 24 500 odběrných míst. Kalamitní stav vyhlášený firmami ČEZ a E.ON trvá v části šesti krajů.

14:19
14:10

Na jihu Čech trvá nadále kalamitní stav. „I když se nám podařilo snížit počet domácností bez elektřiny z 9 500 na 4 400, stále zbývá hodně poruch k odstranění,“ sdělila mluvčí E.ON Božena Herodesová. V několika případech se jedná o těžce přístupný terén

14:07

Na jižní Moravě je v síti E.ON aktuálně na 1 400 odběrných míst bez elektřiny, které se nacházejí na Blanensku a v oblasti Brno - venkov. (Bulhary, Moutnice, Kuničky, Bačov). Na Vysočině je to 380 míst bez elektřiny, konkrétně na Jihlavsku – Heroltice, Třebičsko – Luková a Bohdalov na Žďársku. Na Zlínsku evidujeme na 600 domácností bez elektřiny, a to v části Uherského Hradiště (nová porucha) a v Kostelanech.

14:03

Energetické společnosti E.ON se podařilo snížit počet domácností bez elektřiny na téměř 7 000 na celém distribučním území.

13:21

Po ranních poryvech silného větru v Karlovarském kraji činí počet míst bez elektrické energie 613. Energetikům se daří postupně likvidovat jednotlivé poruchy. „Vlaky v kraji jezdí bez omezení, stejná situace je i na silnicích, kde není hlášena žádná dlouhodobější uzavírka,“ informovala mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.