Ondráček opisoval, potvrdila univerzita. Počkám si na zprávu, reagoval

  10:49aktualizováno  12:37
Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček ve své disertační práci opisoval a neuvedl zdroje. Potvrdila to Univerzita Palackého, na níž získal doktorát. Obhajoba jeho práce z roku 2011 však podle univerzity již nemůže být zneplatněna. „Počkám si na zprávu,“ řekl iDNES.cz Ondráček. „Bobříka mlčení“ drží vesměs i jeho kolegové z KSČM.

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Poslanec Ondráček se zatím k tomu nebude vyjadřovat. Až mu škola pošle své vyjádření, bude reagovat,“ řekla před tím iDNES.cz mluvčí KSČM Helena Grofová. „Až si to přečtu, budu reagovat. Do té doby ne,“ uvedl předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik.

Z výsledku kontroly vyplývá, že většinu teoretické části jeho práce, která tvoří více než polovinu textu, sestavil Ondráček jako kompilát z poznatků, které byly v době jejího vzniku známé. Uvedla to mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková. Kontrola proběhla jak pomocí systému Theses, tak následně „ručně“ odbornými pracovníky studijního oddělení a pedagogické fakulty

Podle dalšího Ondráčkova stranického kolegy, komunistického poslance Jiřího Dolejše, je teď na samotném Ondráčkovi, jak se k celé záležitosti postaví. „Při prokázaném pochybení může mít sebereflexe různou podobu. Nechal bych především na něm, jak nyní zareaguje,“ uvedl Dolejš.

„Opisovat by se nemělo. Otázka je, jestli k tomu skutečně došlo,“ sdělil iDNES.cz komunistický poslanec Jiří Valenta. Hana Aulická Jírovcová novinářům řekla, že pokud by se informace k poslancům KSČM dostala oficiálně, asi ji klub projedná. „Jestli se to bude řešit i na výkonném výboru, to nevím,“ uvedla Aulická Jírovcová.

Snad příště ve Sněmovně nebude nikdo z KSČM, reagoval Fiala

Skeptický k ochotě Ondráčka cokoli z ostudy s opisováním vyvodit je předseda ODS a exministr školství Petr Fiala. „Jak znám pana Ondráčka, výzvy na jeho odstoupení nebudou bohužel k ničemu. Nic od něj neočekávám. Osobně doufám a věřím, že po dalších parlamentních volbách voliči rozhodnou o tom, že v Poslanecké sněmovně nebude žádný člen KSČM, natož pan Ondráček,“ sdělil iDNES.cz Fiala.

Fotogalerie

Ondráček na univerzitě získal doktorát v roce 2011. Na opisování upozornila MF DNES. Jde o práci s názvem Násilí jako sociálně patologický jev v rodině.

„Zdeněk Ondráček ve své disertaci porušil citační zásady, neuvedl citované zdroje nebo je uvedl nepřesně či nesprávně. Většinu teoretické části, která tvoří více než polovinu textu, sestavil jako kompilát z poznatků, které byly v době jejího vzniku známé, aniž by je sám analyzoval nebo kriticky posoudil jejich vztahy a souvislosti. Pouze je ve výčtech uvádí,“ uvedla ve zdůvodnění rozhodnutí mluvčí univerzity.

Odborníci z univerzity tak na základě výsledků kontroly této práce došli k závěru, že Zdeněk Ondráček porušil zásady a zvyklosti tvůrčí vědecké práce, které obsahuje etický kodex zaměstnanců a studentů UP. Porušil zejména zásady pro tvůrčí činnost.

„A to tím, že necitoval některé použité zdroje, některé zdroje nesprávně citoval a teoretická část je kompilací dříve publikovaných poznatků,“ řekla Sýkorová Dvorníková.

Ze strany univerzity však pro Ondráčka z toho neplyne žádný postih. Kvůli tomu, že není v současné době členem akademické obce UP, nemůže být dán podnět k projednání tohoto případu Etickou komisí rektora UP, ani zahájeno disciplinární řízení. „A protože disertační práci obhájil již v roce 2011, nelze zahájit řízení o zneplatnění obhajoby,“ dodala mluvčí univerzity.

Ondráček si v práci pomohl celými odstavci

Ondráček ve své práci hojně cituje odborné publikace a analýzy, přebírané pasáže označuje uvozovkami a zvýrazňuje kurzívou. MF DNES nalezla několik těchto pasáží. Mezi citovanými pasážemi si však vypomáhá celými odstavci doslovně opsanými z jiných studentských prací, případně jen tu a tam lehce pozmění slovosled, vymění či přidá slovo.

Redakce MF DNES nalezla v jeho disertační práci osm shodných pasáží. Některé mají jen jeden odstavec, jiné jsou na celou stranu.

A ty už poslanec nijak neoznačuje, necituje, neuvádí je ani v závěru svého disertačního textu v seznamu použitých zdrojů. Nepřiznává, že je vytvořil někdo jiný, vydává je za své. Nejde přitom o odborné statě, ale o běžné věty studentů.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky
Premium

Čínské tajné služby lanaří naše policisty ke spolupráci, varuje BIS

MF DNES zmapovala policejní cesty, před kterými varuje kontrarozvědka BIS. Za posledních pět let se na služební cestu...

Rekonstruoval jsem toalety, řekl Dalík ke své práci během výkonu trestu

Lobbista Marek Dalík okomentoval v pátek pro web Neovlivní.cz aktuální zájem médií o jeho pracovní zařazení ve věznici....

Soud propustil z vazby stíhaného podnikatele, Švachula za mřížemi zůstává

Trestně stíhaný šéf společnosti Geotest Real Petr Kalášek po osmi měsících opustil vazební celu. Dnes o jeho propuštění...

Na Chrudimsku vzlétl letoun, na němž se za války cvičili i Čechoslováci

Na letišti v Podhořanech na Chrudimsku se v pátek poprvé v Česku vznesl do vzduchu cvičný letoun Miles M14A Magister...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?

Najdete na iDNES.cz