Ve Vazební věznici Liberec, jejíž vedení výjimečně souhlasilo s on-line reportáží, pracuje bezmála 250 zaměstnanců, přičemž 72 procent tvoří příslušníci vězeňské služby a 28 procent občanští zaměstnanci. Celkem měla Vězeňská služba v celém Česku podle ročenky za rok 2015 6 896 příslušníků a 4 013 zaměstnanců.
On-line s dozorcem najdete ZDE |
Dozorčí služba ve věznicích není často vnímána příliš pozitivně. Její příslušníci se často setkávají s tím, že je lidé stále mají za bachaře z 50. let. „Práce ve vězeňské službě není zřejmě vnímána jako prestižní,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.
Seriál iDNES.czPokud právní stát funguje, jak má, je tato posloupnost zcela samozřejmá: po zločinu následuje trest. Seriál iDNES.cz o vězeňství, bezpečnosti a kriminalitě, který využil právě název slavného románu F. M. Dostojevského, mapuje názory veřejnosti na tyto oblasti. Vypráví také příběhy kriminálníků, přibližuje život za mřížemi, zároveň však tlumočí i zkušenosti a pocity „druhé strany“ - obětí trestných činů. |
V současnosti jsou na dozorce kladeny poměrně vysoké nároky. Pravidlem je nejméně středoškolské vzdělání a zejména úspěšné absolvování náročných psychotestů. Je třeba, aby především psychicky náročnou práci trvale zvládali.
Věznice má své vlastní zákonitosti, které pro člověka zvenku nemusí být vždy pochopitelné. Dozorci a zejména vězni také používají speciální výrazy - vězeňský argot (více o vězeňském slangu čtěte zde). Pokud se v on-line reportáži něco takového objeví, napište do diskuse. Pokusíme se ve spolupráci s dozorcem takové věci vysvětlit. Ptát se můžete i přímo na práci dozorců.
Tak jako v každé věznici, i v té liberecké platí přísná bezpečnostní opatření. Ta se dotknou i on-line reportáže. Nebude možné popsat nic, co by mohlo jakkoli ohrozit dozorce i vlastní bezpečnostní opatření věznice.
Věznicím má pomoci nový projekt „Otevřená věznice“: