MF DNES nebude probabišovské médium, tlaky nejsou, uvedla Slonková

  7:03aktualizováno  10:50
Politik a podnikatel Andrej Babiš neovlivňuje obsah MF DNES. V on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz to uvedla nová šéfredaktorka nejčtenějšího seriozního listu Sabina Slonková. Podle ní v budoucnu některé tištěné deníky zaniknou. "Jsem ale přesvědčena, že MF DNES bude vycházet i nadále," uvedla v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

"Mohu Vás ujistit, že MF DNES nebude probabišovské médium. U ničeho takového bych nebyla. A musím říct, že žádné tlaky v tomto směru nejsou," řekla Slonková na dotaz jednoho tazatele. Babiš vlastní vydavatelství MAFRA, do kterého patří MF DNES, Lidové noviny a Metro či servery iDNES.cz a Lidovky.cz.

Novinářka také uvedla, že před přijetím nabídky vést MF DNES si musela sama pro sebe zodpovědět několik otázek. "Situace, kdy noviny vlastní byznysmen a vrcholový politik v jedné osobě, je tu skutečně nová. Osobně mám v tomto směru čistý stůl: majitel obsah novin neovlivňuje. Navíc ví, že bych to nikdy nepřipustila. MF DNES byla moje srdeční záležitost, před více než dvaceti lety jsem tu začínala, tady jsem se naučila základy řemesla," doplnila Slonková.

Nová šéfredaktorka MF DNES diskutovala se čtenáři

Přečtěte si odpovědi Sabiny Slonkové

Nová šéfredaktorka se vyjádřila i k budoucnosti tištěných deníků. "Je jasné, že ne všechny noviny přežijí. Jsem ale přesvědčena, že mezi těmi, které tu budou vycházet i nadále, bude MF DNES," řekla čtenářům.

Tazatele také zajímalo, zda se někdy v Česku setkala s korupcí. "Ano, bohužel ty nabídky byly vždy tak šikovně položené, že je nešlo zveřejnit... Jediné, co jsem mohla udělat, bylo jejich odmítnutí," prozradila.

Čtyřicetiletá Slonková v čele deníku vystřídala Roberta Čásenského (více čtěte zde). Nový post ředitele obsadil dosavadní zástupce šéfredaktora Jiří Kubík, který se Slonkovou v minulosti v MF DNES tvořil autorskou dvojici.

Slonková působila v MF DNES v letech 1991 až 2003, poté do roku 2005 v Hospodářských novinách. Do konce loňského roku pracovala v serveru Aktuálně.cz. Za svou investigativní práci získala řadu novinářských ocenění včetně Ceny Ferdinanda Peroutky.

Chceme být lídrem zpravodajství, uvedla šéfredaktorka

Po nástupu Slonkové se částečně mění struktura a personální složení redakce. Do MF DNES přichází řada zkušených novinářů z Aktuálně.cz: novým vedoucím zpravodajství se stal Zdeněk John, editorský systém má nově na starosti Simona Holecová, domácí rubriku posílil například bývalý šéfredaktor Respektu Petr Holub, tým reportérů rozšíří i Jan Němec nebo Eliška Bártová.

"Mým cílem je dostat MF DNES do role lídra tuzemského zpravodajství, musí to být MFD, kdo nastoluje nová témata, kdo přináší skutečné informace ze zákulisí politiky a byznysu a zprávy, které jsou lidem užitečné," uvedla Slonková v chatu.

Novinářka se ve svých článcích zaměřovala na politické a ekonomické kauzy, korupci či klientelismus. V roce 2002 policie odhalila plán na zavraždění Slonkové, za kterým stál bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba. Slonková totiž ve svých článcích poukazovala na jeho podezřelé praktiky na ministerstvu.

Soudy Srbu poslaly na 12 let do vězení, propuštěn byl po osmi letech v roce 2010 (více čtěte zde). Jeden ze čtenářů chtěl vědět, jestli se s ním Slonková od té doby někdy sešla. "Co myslíte?" zareagovala protiotázkou šéfredaktorka.

Slonková byla s Kubíkem také v roce 2000 obviněna v kauze Olovo. Redaktoři tehdy odmítli sdělit policii, kdo jim předal dokument diskreditující političku ČSSD Petru Buzkovou. Pamflet vznikl v týmu poradců premiéra Miloše Zemana, stíhání novinářů nakonec žalobce zastavil jako neodůvodněné.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Rakovina ji připravila o nohu, teď se Pechová pokouší přeplavat La Manche

Plavkyně Markéta Pechová se snaží zdolat kanál La Manche (25. srpna 2019)

Plavkyně Markéta Pechová přišla o nohu, když jí bylo dvanáct let. Lékaři jí museli končetinu amputovat ve stehně kvůli...

Jak vzpomíná na rok 1989? Hostem Rozstřelu bude písničkář Jaroslav Hutka

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

Jeho písničky se staly jedním ze symbolů sametové revoluce. Hostem Rozstřelu bude písničkář, ale také prozaik, básník a...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz