Pro bojovníky IS není těžké dostat se do Evropy, říkají české novinářky

  7:18aktualizováno  13:18
Pomoc lidem postiženým válečným konfliktem, a to nejen v Sýrii, je naší morální povinností. V on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz to řekly novinářky Lenka Klicperová a Jarmila Štuková, které se v uplynulých týdnech pohybovaly ve válečných zónách, kde operuje Islámský stát. Popsaly zkušenosti i názor na situaci v oblasti.

Reportérky Lenka Klicperová a Jarmila Štuková s pešmergským generálem Wahidem v kurdské oblasti Badinan v Iráku (10. května 2015). | foto: Lenka Klicperová, Jarmila Štuková

České novinářky Lenka Klicperová a Jarmila Štuková se po několika týdnech vrátily z Iráku a Sýrie, kde se dostaly do blízkosti bojů s Islámským státem. Čtenáře zajímalo, jak válka pokračuje a proč se IS stále nedaří zastavit.

„Největší problém je, že válka probíhá v oblasti, kde má zájmy mnoho mocností, nejen regionálních. V zájmu mnoha z nich je válku nikoli ukončit, ale prodlužovat. IS má k dispozici obrovské množství těžkých zbraní a munice z vybrakovaných skladů irácké armády v Mosulu,“ reagovaly novinářky.

Odpovědi novinářek najdete zde

Klicperová se Štukovou odpovídaly i na dotaz, zda se konflikt může přes Turecko, Řecko a Balkánský poloostrov přesunout až k Česku. „To si přesně myslíme, není to tak, že se nás tato válka netýká. Hranice schengenského prostoru jsou velmi křehké a pro bojovníky IS není těžké dostat se do Evropy. Spousta z nich má navíc evropské pasy,“ varovaly.

Kromě situace v Iráku a Sýrii čtenáře zajímaly i osobní zkušenosti novinářek a zda byly někdy v ohrožení života. „Radikálové z Islámského státu nás na cestě do Sindžáru ostřelovali. Raketa dopadla jen kousek od nás. Na městské bojové linii nás zase ohrožovali snipeři. IS od nás byl jen padesát metrů,“ odpověděly novinářky.

Fotogalerie

Pokud by nás zajal IS, máme smůlu

Zbytečně prý ale neriskují. „Máme vytvořenou velmi dobrou síť prověřených kontaktů, které nám na místě pomáhají. Snažíme se minimalizovat riziko a dělat dobře svou práci. Pokud by nás nedejbože zajal IS, tak máme prostě smůlu. Přesto si myslíme, že v takové situaci budeme čeští občané v nouzi a jako takovým by nám měl stát pomoci jako kterémukoli jinému českému občanovi, který se dostane v zahraničí do obtíží, byť vlastní vinou. A upřímně, metr dálnice u nás stojí víc než jeden zachráněný unesený,“ řekly.

Do konfliktní oblasti se Klicperová a Štuková vydaly 23. dubna a zůstaly tam dva týdny. Jejich texty, fotografie a osobní postřehy ukázaly, jak to vypadá v oblasti, kterou od roku 2012 zmítá občanská válka.

Ani jedna z nich přitom podobnou cestu nepodnikla poprvé. Klicperová už pracovala v Angole, Namibii, Nigérii, Tanzánii, Keni, Etiopii, v Mali, Burkině Faso, Čadu, Nigeru či několikrát v Demokratické republice Kongo a Iráku. Zaměřovala se na postavení žen ve třetím světě. Zároveň působí jako šéfredaktorka časopisu Lidé a Země.

Jarmila Štuková je fotoreportérka a dokumentaristka. Podílela se na vzniku dokumentů pro Českou televizi a tři roky působila jako reportérka v Lidových novinách. Dva roky fotila pro agenturu Isifa/Getty Images a nyní je fotografkou a reportérkou na volné noze. V posledních sedmi letech podnikla řadu cest do rozvojových zemí, kde dokumentovala sociální problematiku.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Zemanovi vadí politické zneužívání justice, Polčáka označil za hyenu

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou zahájili nový školní rok na Základní...

Prezident Miloš Zeman považuje spekulace o obnoveném stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapího hnízda za...

VIDEA TÝDNE: Chyby při třídění, zákeřná zlodějka a vtipkující Schwarzenegger

Obecně platí, že znečištěné výrobky do tříděného odpadu nepatří. Proto tam...

Třídění odpadu je sice záslužná činnost, ale ne všichni to děláme správně. Reportér Matěj Smlsal vysvětluje, jakých...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz