Věřím, že už vše poběží bez problémů, řekl náměstek Toman k registru

  14:36aktualizováno  31. července 10:20
Po počátečních problémech se situace kolem centrálního registru vozidel uklidňuje. "Pevně věřím, že nyní už vše poběží bez problémů," řekl náměstek ministra dopravy Ivo Tomana v on-line rozhovoru iDNES.cz. Dodal, že řada obcí už hlásí, že odbavování žadatelů probíhá bez problémů.

Kolapsem nového registru vozidel se věnuje náměstek ministra dopravy Ivo Toman. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Uvědomujeme si ale, že vše vznikalo v krátkém čase, proto se snažíme úředníkům poskytovat maximální podporu. Jedná se o nový systém, se kterým úředníci neměli zkušenosti a se systémem se teprve sžívají," zastal se Toman úředníků u přepážek.

On-line rozhovor

Odpovědi na otázky najdete zde.

I proto ministerstvo iniciovalo jednání se Svazem měst a obcí, kde podle Tomana všichni dospěli ke vzájemné shodě a pochopení, včetně řešení následných kompenzací. "Něco jiného je, že aplikace funguje, něco jiného je výkon agendy. V tomto směru došlo k výpadku registru vlastně jen na úplném počátku," vysvětlil Toman.

Ministerstvo dopravy spustilo nový registr v pondělí 9. července v sedm hodin ráno po desetidenní odstávce. Zkolaboval přibližně po hodině. Problémy nastaly v celé zemi. Komplikovaly život například lidem, kteří si koupili nové auto, chtěli ho přihlásit a odjet do zahraničí.

Když se podařilo odstranit prvotní chyby s připojením (o prvním výpadku více čtěte zde), objevovaly se další.  

Minulé pondělí například nemohli úředníci do systému ukládat nová data kvůli špatnému propojení s databází hledaných aut a evropským registrem identifikačních čísel. Zodpovědnost za výpadek si přehazují ministerstva dopravy a vnitra (o selhání databáze více čtěte zde).  

Ministerstvo se za problémy omluvilo, zřídilo zelenou informační linku a vyzvalo žadatele, kterým v souvislosti s problémy nového registru vznikla škoda, aby se obrátili buď přímo na ministerstvo dopravy, nebo na registrační místo (o výzvě více čtěte zde). Veřejný ochránce práv připomněl, že lidé mohou žádat i o nemajetkovou újmu, třeba za stres (o výzvě ombudsmana více čtěte zde).

Ministerstvo se rovněž obrátilo na policii a ta slíbila řešení většiny přestupků, ke kterým řidiče donutí nefunkční registr, domluvou. Domluva se ovšem nevztahuje na přestupky, u kterých jako trest hrozí zákaz řízení (o postupu policie více čtěte zde).

Ministerstvo dopravy bude po dodavatelské firmě žádat zaplacení sankcí. Jejich výše se bude odvíjet také od toho, kdy dodavatel zajistí bezproblémový provoz.

Komplikace při přecházení na nový centrální registr stály už místo Karla Pešku, vrchního ředitele úseku silniční a vodní dopravy ministerstva. Další čtyři lidé z Dobešova úřadu přijdou o 100 procent osobního ohodnocení. Z toho dva jsou ministrovi náměstci (o personálních opatřeních na ministerstvo více čtěte zde) .  

Nový systém by měl být podle ministerstva dopravy bezpečnější, umožní lepší údržbu kvality dat v registru. Důležité je, že databáze umožní spojení s podobnými registry států Evropské unie. K takovému propojení se Česká republika zavázala a muselo být funkční nejpozději k 1. lednu 2013.

"Starý registr nezabraňoval duplicitním údajům v systému, se kterými se nyní potýkáme. Ve výsledku ale budeme mít funkční registr bez chyb, po kterém všichni dlouhodobě volají. A který zabrání i legalizaci případné trestné činnosti," dodal náměstek ministra v on-line rozhovoru.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podoba reformy penzí je ve hvězdách, ANO a ČSSD se zatím nedohodly

Ilustrační snímek

Shodu koalice našla na třech úpravách nynější soustavy a debatě o příjmech. Vyplývá to z vyjádření ministryně práce...

Najdete na iDNES.cz