Amnestie je nešťastná a poškodila vládu práva, míní Fischerová

  17:48aktualizováno  4. ledna 10:59
Prezidentská kandidátka Táňa Fischerová považuje provedení i rozsah amnestie za velmi nešťastné a poškozující vládu práva. "Václav Klaus amnestii udělil na konci svého politického mandátu, tedy se vyhýbá politické odpovědnosti," řekla v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Herečka a prezidentská kandidátka Táňa Fischerová | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Naopak amnestie Václava Havla podle ní spadala do doby změny systému a "bylo logické, že chtěl omilostnit odsouzené minulého režimu".

Fischerová také naznačila, že ona sama by ve funkci prezidentky vzhledem k rozsáhlosti současné amnestie vězně na svobodu nepouštěla.

Chat s prezidentskou kandidátkou

Táňa Fischerová diskutovala se čtenáři iDNES.cz

Jiného tazatele zajímalo, jaké poradce by na Hradě chtěla mít. "Pokud jde o právo, obracela bych se na odborníky, jako je Jan Kudrna, Eliška Wagnerová, Jiří Přibáň nebo Hana Marvanová. Pokud jde o bankovní sféru, Markéta Šichtařová, ale také bych se obrátila na lidi, kteří se věnují tématu regionálních a družstevních bank, jako je Jaromír Hošek," uvedla Fischerová.

Zároveň čtenáře iDNES.cz ubezpečila, že je dostatečně asertivní a odolná vůči nejrůznějším tlakům. "Prošla jsem Sněmovnou, ve které jsem byla čtyři roky a také jsem to nevzdala. Ne jsem již řekla mnohokrát, a proto jsem byla vidět na mnoha demonstracích a různých akcích proti moci," uvedla Fischerová, která byla poslankyní za Unii svobody v letech 2002 až 2006.

Podle ní je dobře, že se Ústavní soud zabývá prováděcím zákonem k přímé volbě prezidenta, byť má výhrady k podavateli stížnosti Tomiu Okamurovi (více o rozhodnutí Ústavního soudu neodložit termín voleb čtěte zde).

Kromě prezidentských voleb se čtenáři dotazovali i na další témata. Například, zda padne vláda Petra Nečase. "Pravděpodobně ne. Zatím se vždycky dokázali domluvit, protože vlastní moc je pro mnohé tmelem," myslí si Fischerová.

Na Hradě chce zohledňovat zájmy celé společnosti

Herečka původně do prezidentské volby kandidovat nechtěla, její okolí však sehnalo víc než 72 tisíc podpisů a Fischerová kandidaturu přijala. "Jsem přesvědčena, že tuto funkci má zastávat člověk, který bude za všech okolností obhajovat nadstranickost a vždy zohledňovat zájmy celé společnosti, nikoli jen jedné její části," uvádí na svém webu.

Bezprostředně po nasbírání podpisů se nechala slyšet, že v případě zvolení by ve funkci postupovala uvážlivě a pečlivě by dodržovala ústavu. Důležitá je pro ni široká diskuse. "Musí skončit praxe, že se v úzkém kroužku něco upeče a pak to ovlivňuje život všech," míní Fischerová.

Kvůli kandidatuře přišla po 21 letech o moderování adventních koncertů. "Bylo předem domluvené, že pokud se registruje jako kandidátka, letos nebude moderovat," uvedla v listopadu mluvčí České televize Michaela Fričová (více o kroku ČT čtěte zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí i...

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

Najdete na iDNES.cz