DUEL o Senát: Hampla a Schwarze dělí Rekonstrukce státu, Mašíny obdivují

  7:00aktualizováno  7:00
Stane se novým senátorem za Prahu 1 Václav Hampl, nebo svůj post obhájí současný zákonodárce Zdeněk Schwarz? V on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz oba finalisté druhého kola voleb řešili vztah k bratrům Mašínům, k exekutorům nebo třeba k Rekonstrukci státu. Přečtěte si jejich odpovědi.

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl (vlevo), nebo šéf pražské záchranky a dosavadní senátor Zdeněk Schwarz? Praha 1 vybere nového senátora. | foto: Koláž iDNES.cz, foto archiv V. Hampla a Z. Schwarze

Oba kandidáti se střetli například nad otázkou, zda podporují návrhy iniciativy Rekonstrukce státu (aktivistů, kteří mají vizi reforem státní správy, více o nich zde). Zatímco Hampl bezvýhradně odpověděl „ano, všechny“, Schwarz reagoval záporně. „Nikoliv. Zastávám platné demokratické principy České republiky,“ odpověděl.

V některých bodech se Václav Hampl a Zdeněk Schwarz naopak shodli. Například na tvrdším postupu proti exekutorům, v obdivu k bratrům Mašínům, ale také u filozofické otázky, zda je větší hodnotou život, nebo svoboda. Hampl odpověď definoval jako „život ve svobodě“, Schwarz podotkl, že bez života nemůže být svoboda.

On-line duel

Odpovědi kandidátů najdete zde (klikněte na nadpis rámečku)

Jedna z otázek směřovala na Schwarzovo postavení nestraníka kandidujícího za ODS. Čtenář argumentoval, že volby ukázaly, že ODS nemá budoucnost.

Schwarz uvedl, že ODS financuje pouze jeho kampaň, přičemž nyní mu „vlastně vrací prostředky, které za uplynulých šest let utržila“ (strany nyní dostávají příspěvek 855 tisíc korun za senátora ročně, pozn. red.). „Zakládám si na tom, že jsem nebyl nikdy na nikom závislý názorem a při hlasování v Senátu. (...) V senátních volbách volí voliči člověka a nikoliv stranu, tedy ne ODS, ale Schwarze,“ napsal stávající senátor.

Václava Hampla se zase jedna ze čtenářek zeptala, proč během svého působení na univerzitě nezveřejňoval výši svého platu a rovněž smlouvy, které předkládal akademickému senátu. Hampl odvětil, že svůj plat zveřejnil, u platů zaměstnanců podle něj nastal právní spor o interpretaci ochrany osobních údajů a práva na informace. Debata v akademickém senátu se podle něj týkala internetové přístupnosti během vyjednávání smluv, což označil za poškozující v konkurenčním prostředí.

Ze tří věcí, které by chtěli v Senátu prosadit, což byla také jedna z otázek, Hampl uvedl především zasazení se o důvěryhodnost České republiky pro spojence, podporu kvalitního vzdělání a zlepšování podmínek pro starší, včetně odstraňování diskriminace na trhu práce. Schwarz uvedl, že prioritou lidí je zdraví, bezpečnost a vzdělání, přičemž on sám se věnuje především zdravotnictví.

Dvaapadesátiletý Václav Hampl, nyní profesor 2. lékařské fakulty UK, v prvním kole zvítězil se 27,2 % hlasů. Jeho soupeř, o rok mladší ředitel pražské záchranky a současný senátor Zdeněk Schwarz, získal 20,3 %. Politický comeback se v prvním kole voleb nezdařil exministrovi životního prostředí Martinu Bursíkovi (skončil třetí s 15,8 %), neuspěla ani Laura Janáčková s „odhalenou“ kampaní ve stylu seriálu Sex ve městě (13,3 %).

Václav Hampl je nestraník nominovaný KDU-ČSL a zelenými. Vystudoval biologii, pět let působil na Minnesotské univerzitě v USA. V roce 2006 se na osm let stal rektorem Univerzity Karlovy, kratší čas stál v čele České konference rektorů. Ve svém programu (viz web) akcentuje vzdělání, vědu, podporu rodin a osobní odpovědnosti v politice. V roce 2013 se odmítl zúčastnit oslav státního svátku 28. října na Pražském hradě kvůli tomu, že prezident Miloš Zeman odmítl v rozporu s tradicí pozvat některé rektory univerzit, s nimiž měl předtím spory (více zde).

Zdeněk Schwarz, nestraník za občanské demokraty, je dlouholetým ředitelem pražské záchranky, v jejím čele stojí od roku 1998. Předtím vystřídal řadu různých profesí včetně manuálních, jako lékař jezdil se sanitkou a sloužil i u letecké záchranky. Před šesti lety i nyní svou kandidaturu pojal jako nestranickou, ale je členem senátního klubu ODS. V Senátu se věnuje především otázkám zdravotnictví (jeho web je zde). Před volbami se dostal do sporu se šéfy některých pražských nemocnic, když kritizoval údajně váznoucí komunikaci mezi záchrankami a nemocnicemi (více zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Rath znovu řeční u soudu. A opět chce mluvit dlouhé hodiny

U Krajského soudu v Praze začal proces v další větvi případu Davida Ratha,...

U Krajského soudu v Praze začalo v úterý dopoledne jednání v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského...

Kubera si u Zemana dal 16 cigaret. Vondráček si připadal jako moravské uzené

Prezident Miloš Zeman přivítal na Pražském hradě u příležitosti novoročního...

Na oběd s prezidentem Milošem Zemanem a šéfem Senátu Jaroslavem Kuberou z ODS předseda Sněmovny Radek Vondráček z ANO...

Ve Sněmovně čeká několik zákonů, které mají ambici zlepšit české školství

Školní jídelna (ilustrační foto)

Už přes týden zaměstnává koalici hledání odpovědi na otázku, zda mají ve školách jíst zadarmo všechny děti, nebo jen...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz