Zaorálek musí poslat Rittigovi omluvný dopis, rozhodl soud

  14:04aktualizováno  14:57
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek musí zaslat Ivo Rittigovi omluvný dopis. Podle soudu politik uvedl nepravdivě, že se u Rittiga našlo při domovních prohlídkách zlato. Rozhodnutí je nepravomocné.

Slova o "lupiči" Rittigovi pronesl nynější ministr zahraničí Lubomír Zaorálek u řečnického pultu v Poslanecké sněmovně 14. února 2013 (ilustrační foto) | foto: ČTK

Jak poznamenala sama soudkyně Veronika Křesťanová, soud vyhověl žalobci Rittigovi z jedné čtvrtiny, Zaorálkovi ze tří čtvrtin. Přesto mají obě strany pocit, že vyhrály. Zaorálek například nemusí uveřejňovat omluvu v tisku, ani Rittigovi zaplatit jím požadovanou stotisícovou částku jako odškodnění. Rittig naopak musí uhradit náklady řízení ve výši 18 tisíc korun, protože jeho žaloba byla z většiny neúspěšná.

Soudkyně poukázala na to, že Zaorálek uvedl, že se u známého lobbisty při domovních prohlídkách našlo také zlato. Tato informace se nepotvrdila. Soud ji proto má za lživou. "Informace o zlatě u Rittiga byla pouhou indicií. Pouze ve zpravodajství Novy se objevilo, že u něj zasahovali psi vycvičení na hledání zlata," konstatovala samosoudkyně Křesťanová.

Za slova o lupiči se podle soudu politik omlouvat nemusí. "Žalovaný realizoval svobodu projevu," vysvětlila soudkyně a citovala některé Rittigovy živé kauzy jako etický kodex Lesů ČR nebo jízdenky pro dopravní podnik.

Nemajetný Rittig

Domy na pražských Vinohradech, které využívá podnikatel a lobbista Ivo Rittig.

Lobbista svůj majetek převedl na právníky či firmy. Policisté nyní mají plán, jak se k jeho majetku dostat.

Rittig Zaorálka žaloval za to, že jej loni 14. června na půdě Poslanecké sněmovny nazval "lupičem". Uvedl také, že u něj a u Romana Janouška policie při domovních prohlídkách zabavila deset kilogramů zlata a 150 milionů korun.

Výrok nebyl proti Rittigovi, ale proti Nečasovi

Zaorálkova slova zazněla od řečnického pultu v reakci na projev tehdejšího premiéra Nečase. Toho vyzýval, aby odstoupil kvůli kauze Nagyová, jinak že špiní dobré jméno všech poslanců.

Advokát Petr Topinka hájil svého klienta Lubomíra Zaorálka, že vůbec nepronesl, že by se u Rittiga našlo zlato nebo velká hotovost (jak to o něm tvrdí žaloba). "Pronesl to v otázce a polemicky," vysvětlil advokát ve své velmi obsáhlé závěrečné řeči.

Se Zaorálkovým výrokem o Rittigovi jako "lupiči“ pak Topinka uvedl, že věta neměla nijak poškodit právě Rittiga, ale jejím cílem byl tehdejší premiér Petr Nečas. "Šlo o to, že se premiér stýká s lidmi nevalné pověsti. Zaorálek vyčítal vládě, že nedodržuje zákony,“ vysvětlil Topinka.

Dodal, že Zaorálek mluvil ve veřejném zájmu. "Byl to dokonce jeden z nejzávažnějších projevů pronesených ve veřejném zájmu v loňském roce," zdůraznil právník.

Zaorálkovi právník doporučí odvolání

Právníkům obou stran výrok soudu tak trochu zamotal hlavu. Oba měli pocit, že spíš uspěli a že se poradí s klientem, zda se odvolat. "My jsme sice vyhráli, ale bylo to takové Pyrrhovo vítězství. V rozsudku zůstal ten dopis. Klientovi spíš doporučím odvolání," konstatoval Zaorálkův právník Topinka.

"Je na soudu, jakou formu omluvy zvolí. Že nám nepřiznali peníze, není zas až tak podstatné," komentoval verdikt právník Rittiga Vladislav Jirka.

Rittiga policisté obvinili z praní špinavých peněz, později si vyslechl také obvinění v souvislosti s únikem informací z Bezpečnostní informační služby. K těm se mohl dostat právě přes Janu Nagyovou, dnes Nečasovou.

Nejní to zdaleka poslední soud podobného druhu. Jirka potvrdil, že Rittiga zastupuje asi v šesti takových sporech. Pokud se ministr neodvolá, má na omluvu lhůtu třicet dní.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Čtvrtstoletí české ekologie: Stovky miliard šly hlavně na vodu a ovzduší

Ilustrační snímek

Do péče o životní prostředí se za čtvrt století investovalo 655 miliard korun. Většinu z toho zaplatily podniky, které...

Hraboši likvidují pole, v některých regionech poškodili 80 procent porostů

Hraboš polní

Tak velký výskyt polních hlodavců a tolik zničené úrody zemědělci nepamatují. Nejhůř na tom jsou jižní Morava a Haná....

Moravský Krumlov chce znovu získat Epopej, začíná opravovat zámek

Na zámku v Moravském Krumlově začnou opravy. Pak chtějí získat zpět Slovanskou...

Nejhlasitější výtky proti návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova padají. Startují totiž opravy zámku za 130...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz