Ministerstvo se omluvilo exposlancům ODS, dostanou 1,9 milionu

  18:28aktualizováno  18:28
Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř se v sobotu dočkali omluvy od ministerstva spravedlnosti. Její znění bylo součástí březnové mimosoudní dohody. V ní je, že exposlanci, kteří byli ve vazbě kvůli podezření, že se nechali uplácet trafikami, dostanou odškodnění celkem ve výši 1,9 milionu.

Politici Petr Tluchoř (u mikrofonů), Marek Šnajdr (zcela vpravo) a Ivan Fuksa (uprostřed s brýlemi) na archivním snímku z roku 2012. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Česká republika se omlouvá za nezákonný postup a nezákonné trestní stíhání poškozeného Marka Šnajdra (Ivana Fuksy/Petra Tluchoře), které vedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jakož i za jeho nezákonnou vazbu. Tento nezákonný postup vedl k profesní a společenské újmě poškozeného, za což se Česká republika Marku Šnajdrovi (Ivanu Fuksovi/Petru Tluchořovi) omlouvá,“ zní omluvy rozeslané v sobotu ministerstvem vybraným médiím. Jsou tři, v každé z nich se mění jen jméno.

Text byl dohodnutý předem, protože ministerstvo spravedlnosti s trojicí politiků uzavřelo mimosoudní dohodu, o níž informovalo 27. března (více o dohodě čtěte zde).

„Dohoda obsahuje přesné parametry odškodnění i omluvy. Ty spočívají v tom, že ve chvíli, kdy dojde k soudnímu smíru, k jehož usilování se obě strany zavázaly, bude do tří dnů od nabytí právní moci zveřejněna omluva. Obě strany se také dohodly na tom, že nebudou usilovat o opravné prostředky,“ řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

Třídenní lhůta uplynula v sobotu. Byť se týkala jen Marka Šnajdra, ministerstvo zveřejnilo rovnou i omluvu dalším dvěma politikům. „Rozhodli jsme se omluvit všem třem v předstihu, protože vycházíme z toho, že dohoda je oboustranně závazná a v jejím duchu konáme,“ vysvětlila Hrochová, proč rezort nevyčkal uplynutí lhůty i u zbylých dvou exposlanců.

Politici dostanou odškodnění téměř dva miliony korun

V březnu uzavřené dohodě je uvedeno, že  politici se vzdají požadavků na nemajetkovou újmu, tedy odškodnění v celkové výši 9,5 milionu. Ministerstvo se jim ale omluví a vyplatí jim odškodnění za část nákladů obhajoby, náhradu ušlého výdělku a zadostiučinění za omezení osobní svobody během pobytu ve vazbě. Exposlanci proto dostanou od státu celkem 1,9 milionu korun. Podle ministerstva částka odpovídá výpočtu podle judikatury Nejvyššího soudu. „Odškodnění bude vyplaceno v řádu dnů od soudního smíru,“ podotkla Hrochová.

Peníze a omluvu dostanou Šnajdr, Fuksa a Tluchoř kvůli svému pobytu ve vazbě. Soud je do ní poslal 15. června roku 2013, trvala zhruba jeden měsíc (více o propuštění politiků čtěte zde).

Bývalí poslanci v té době čelili obvinění z korupčního jednání, když podle policie výměnou za lukrativní posty v polostátních firmách složili mandáty a fakticky tak umožnili Nečasově kabinetu pokračovat ve vládě. 

Obvinění přišlo po rozsáhlém policejním zátahu na Úřadu vlády a v dalších státních institucích, při kterém byla zadržena i budoucí manželka tehdejšího premiéra Jana Nagyová. Tehdejší šéfka kabinetu premiéra podle policie údajně pomohla posty pro poslance sehnat.

Nejvyšší soud ovšem později dospěl k závěru, že exposlanci jsou kvůli poslanecké indemnitě vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, a že je tedy nelze trestně stíhat (více čtěte zde).

Ministerstvo spravedlnosti trojici nejprve odmítlo odškodnit (více zde), exposlanci se proto obrátili na soud. Spor posléze skončil zmíněnou mimosoudní dohodou.

V případu údajných trafik jsou nadále obviněni expremiér Petr Nečas (ODS), jeho současná manželka Jana Nečasová (dříve Nagyová) a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček.

„Nechci peníze, ale omluvu,“ řekl už v prosinci soudu exposlanec Šnajdr:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

ČSSD podpoří rozpočet, slíbila Maláčová. Dostane o 5,9 miliardy více

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Sociální demokracie podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové podpoří ve vládě státní rozpočet pro příští...

ČSSD zůstane v koalici s ANO, pro odchod z vlády bylo 11 z 42 členů vedení

Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka a Michal Šmarda po...

Pro návrh, aby ČSSD odešla z vlády Andreje Babiše, hlasovalo při jednání širšího vedení strany 11 ze 42 členů...

Plaga obrací v povinné maturitě z matematiky, připravena bude za 10 let

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

Ministr školství chce zrušit povinnou maturitu z matematiky. Podle Plagova vyjádření pro regionální Deník totiž žáci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz