„V současnosti 23 procent patnáctiletých dětí se pravidelně opíjí,“ řekl na semináři Michal Kalman z Univerzity Palackého v Olomouci, který je zároveň řešitelem celosvětové studie HBSC.
Na dotaz iDNES.cz upřesnil, že pravidelným opíjením se rozumí to, že se dítě opilo opakovaně. Ve věku patnáct let tak má tuto zkušenost více než pětina.
Zjištění, které prezentoval ve Sněmovně, vychází z výzkumu na vzorku 14 588 dětí z 246 náhodně vybraných škol v České republice, kdy děti odpovídaly zcela anonymně.
V Česku se musí omezit dostupnost alkoholu, vyzvaly organizace politiky![]() |
Konzumace energetických nápojů úzce souvisí s konzumací alkoholu. „Čím více děti pijí energetické nápoje, tím větší mají šanci, že se budou opakovaně opíjet, a to se přenáší i do dospělosti,“ řekl Kalman.
„Ročně v souvislosti s konzumací alkoholu zemře přibližně 7 tisíc osob, převážně muži,“ řekla vysokoškolská pedagožka Dagmar Dzúrová. Kdyby se tito lidé nadměrné konzumace alkoholu vyvarovali, naděje dožití by se prodloužila o jeden a půl roku.
Seminář pod záštitou poslankyně ODS Renaty Zajíčkové se konal na podporu výzvy k ochraně veřejného zdraví a omezení dostupnosti alkoholu, jejímiž signatáři jsou desítky organizací, mezi nimi Česká lékařská komora, Národní sportovní agentura, Fond ohrožených dětí, Linka bezpečí či Česká obec sokolská.
Výzva požaduje od politiků regulaci reklamy na alkohol – omezit ji v televizi a rozhlase (jen od 22 hodin) a na sportovních a kulturních akcích.
Dalšími požadavky výzvy jsou změna konstrukce spotřební daně na alkoholické nápoje, její automatická valorizace, zrušení výjimky pro tichá vína a cidery, zvýšení zdanění alkoholu v pivu a změna výpočtu spotřební daně na pivo dle skutečné koncentrace alkoholu. „Zároveň je vhodné zahájit debatu o minimální jednotkové ceně alkoholu jako doplňkovém opatření ke snížení dostupnosti levného alkoholu,“ uvádí se ve výzvě.
Až 900 tisíc Čechů pije denně příliš mnoho alkoholu. Dívky se vyrovnají chlapcům![]() |
Omezena má být i dostupnost alkoholu. Signatáři požadují regulaci prodeje alkoholu, zejména jeho dostupnosti na určitých místech (např. benzínové pumpy, samoobslužné prodejny, veřejné instituce, okolí škol) a v pozdních nočních hodinách.
Na semináři také zaznělo, že ekonomické náklady spojené s léčbou, hospitalizacemi, invaliditou a poklesem produktivity práce přesahují v Česku 40 miliard korun ročně. Stát přitom na spotřební dani z alkoholu vybere jen zhruba 15 miliard.
„Tato vláda už neudělá nic. Možná jsme měli vyzvat politickou reprezentaci,“ uvedl předseda správní rady think tanku Racionální politiky závislostí a bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.