O zástupkyni ombudsmanky se utkají tři ženy - Wagnerová, Samková a Selucká

  18:01aktualizováno  18:01
Senát bude vybírat na pozici zástupkyni veřejného ochránce práv ze tří uchazeček. Mezi nimi je bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová, děkanka Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Markéta Selucká a advokátka Klára Samková. Horní komora mezi nimi může koncem ledna v tajné volbě vybrat jednu nebo dvě kandidátky, které předloží Sněmovně.

Šabatová poprvé usedla za svůj pracovní stůl s úsměvem poprvé 18. 2. 2014 | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Eliška Wagnerovábývalá ústavní soudkyně a senátorka

Elišku Wagnerovou do funkce zástupkyně veřejného ochránce práv navrhl senátor a zároveň rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (STAN). 

Wagnerová podala trestní oznámení proti „tlupě“ narušitelů divadelní hry

„Elišku Wagnerovou jsem navrhl samozřejmě s jejím laskavým souhlasem. Společně se senátním klubem STAN se budeme snažit přesvědčit naše kolegy, že je to dobrá nominace. Dokazuje to nejlépe její minulé působení v roli ústavní soudkyně i senátorky. Pokud uspějeme v Senátu, bude rozhodovat Poslanecká sněmovna, která vybere z návrhů senátních a prezidentových,“ uvedl Bek na svém facebookovém účtu. 

Wagnerovou, která byla v Senátu za Zelené, nahradil loni na podzim Mikuláš Bek. Wagnerová se rozhodla znovu nekandidovat. 

Markéta Seluckáděkanka Právnické fakulty Masarykovy univerzity

Markéta Selucká vedla v posledních čtyřech letech brněnská práva. O funkci se ucházela znovu, ve volbě však neuspěla. 

Selucká se dostala do konfliktu s akademiky kvůli své snaze navázat spolupráci s miliardářem Danielem Křetínským a jeho Energetickým a průmyslovým holdingem. Seluckou nahradí ve vedení fakulty Martin Škop. 

Obejmutí je důkaz, že pedagog neselhal, líčí šéfka brněnských práv

Bývalá asistentka předsedy Ústavního soudu Selucká loni podepsala internetovou petici za odvolání tehdejší ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO).  „Já vím, že tady zkazím na Twitteru některým radost a celodenní zábavu, ale předseda ODS Petr Fiala i předseda senátorského klubu Miloš Vystrčil a další podporují a navrhují na zástupce ombudsmana paní docentku Seluckou,“ napsala na sociálních sítích tisková mluvčí ODS. 

22.ledna 2019 v 12:43, příspěvek archivován: 23.ledna 2019 v 15:13

Já vím, že tady zkazím na twitteru některým radost a celodenní zábavu, ale předseda @ODScz Petr Fiala i předseda senátorského klubu Miloš Vystrčil a další podporují a navrhují na zástupce ombudsmana paní docentku Suleckou. Děkuji za pozornost.

Klára Samkováadvokátka, která proklela tureckého velvyslance

Právničku Kláru Samkovou navrhl na post zástupkyně ombudsmanky Tomáš Jirsa z ODS. Uvedl to Deník N. „I když si osobně o něm nic moc nemyslím, úřad ombudsmana by měl být vyrovnaný. Proto jsem navrhl kandidátku, která vyrovnává situaci v úřadu ombudsmana,“ řekl Deníku N Jirsa.

Islám je jako nacismus, řekla Samková

V projevu, který zazněl 7. června 2016 před tureckou ambasádou, Samková na adresu velvyslance Ahmeta Bigaliho uvedla: „Proklínám vás, proklínám vás, proklínám vás. Umřete dřív, než zplodíte syny, a umřete beze cti.“ 

Advokátní komora jí za výrok nepravomocně udělila pokutu 25 tisíc korun. Samková se proti rozhodnutí odvolala. 

Samková je podle svého názoru na post zástupkyně veřejného ochránce práv kvalifikovaná. „Možná se budete ptát, jakou mám k takové funkci kvalifikaci. Říkám, že maximální,“ napsala na sociálních sítích. 

23.ledna 2019 v 08:20, příspěvek archivován: 23.ledna 2019 v 15:08

Včera vešlo ve známost, že jsem byla nominována na funkci zástupce veřejného ochránce práv. Možná se budete ptát, jakou mám k takové funkci kvalifikaci. Říkám, že maximální. Sama jsem totiž obětí zvůle - zde Českého rozhlasu. Na vlastní kůži vím, co to je být diskriminován, haněn, ostrakizován. A vím, že pro "normálního" člověka bez právního vzdělání a bez jistého finančního zázemí, které mu dovolí se věnovat i své vlastní věci, svému vlastnímu boji se státními a kvazistátním...i úřady, je prostě nemožné se domoci práva a spravedlnosti. Nemá na to finančně i psychicky - prostě jej to semele. Zastávat se takovýchto lidí v takovýchto situacích je úlohou veřejného ochránce práv. Po pětadvaceti letech působení v advokacii, působení tak zvaně kontroverzního, protože vždy důsledně obhajujícího, vím, co všechno taková práce obnáší. jsem přesvědčená, že nejlepší kvalifikací pro takovou práci není akademická kariéra, ale to, že sami "ryjete držkou zemi". A v tom jsou moje životní zkušenosti, troufám si říci s jistou dávkou smutku, zcela nepřekonatelné...

Ombudsman má chránit občany před státní správou

Zástupcem ombudsmanky Anny Šabatové je nyní někdejší poslanec ČSSD Stanislav Křeček, kterého do této funkce navrhli Senát i bývalý prezident Václav Klaus. Šestileté funkční období končí Křečkovi koncem dubna.

Fotogalerie

Před pěti lety byl Křeček protikandidátem Šabatové, nominoval ho prezident Miloš Zeman. Také hlava státu může navrhnout dva kandidáty na zástupce ombudsmanky.

Křeček v souboji o křeslo zástupce veřejného ochránce práv porazil ve Sněmovně experta na správní právo Filipa Dienstbiera, kterého také navrhoval Senát. Ve funkci Křeček nahradil nynější senátorku Jitku Seitlovou (KDU-ČSL), které tehdy skončil mandát.

Posláním ombudsmana, jímž byl koncem roku 2000 na první období zvolen exministr spravedlnosti Otakar Motejl, je chránit občany před nečinností nebo špatným rozhodnutím orgánů státní správy. Pokud ombudsman zjistí, že konkrétní orgán pochybil, je v jeho pravomoci vyzvat jej k nápravě. Může také dávat doporučení na změny právních předpisů. Motejlovou zástupkyní byla Šabatová, jejíž ombudsmanský mandát skončí v únoru příštího roku.

23.ledna 2019 v 14:52, příspěvek archivován: 23.ledna 2019 v 15:06

Volební komise schválila trojici nominantek na pozici zástupkyně ombudsmanky. Dvě z trojice K. A. Samková, M. Selucká a E. Wagnerová příští týden vybere Senát, dva své kandidáty předloží Hrad. Finální výběr pak provede @snemovna https://t.co/0jAHe8o4XD

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Česko bude pomáhat v řešení migrace, řekl Petříček. Kvóty však odmítá

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel...

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD se Česko chce podílet na společném evropském řešení migrace. Uvedl, že...

Ostravský obvod sleduje kouř z huti kamerou, chce dokázat úniky škodlivin

Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal

Komíny ostravské huti ArcelorMittal jsou pod dohledem kamery obvodu Radvanice a Bartovice. Po dobu půl roku pořídí...

Slíbené závory na přejezdech chybí. A Češi po střetech s vlaky dál umírají

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

Přejezd přes železnici v Černožicích u Hradce Králové byl už v srpnu 2016 na seznamu sedmdesáti nejnebezpečnějších...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz