Za otce u porodu 500, za dulu 1 500. Praxi v Brně kritizuje ombudsmanka

  17:23aktualizováno  17:23
Ombudsmanka Anna Šabatová se zastala ženy, která si stěžovala na postup Fakultní nemocnice Brno. Tamější porodnice vybírá poplatek za přítomnost otce u porodu, trojnásobek této částky chce za přítomnost duly.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

„Současné právní předpisy poskytovatelům zdravotních služeb neumožňují stanovení jakékoli úhrady, byť sloužící pouze k pokrytí nákladů, za umožnění přítomnosti duly (ale v zásadě jakékoli blízké či rodičkou určené osoby) u porodu,“ stojí ve stanovisku veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové. Citovaly jej tři neziskové organizace - Nesehnutí, Unie porodních asistentek a Česká asociace dul, které vydaly o celé věci tiskovou zprávu.

„Ochránkyně zformulovala právní závěr šetření, s nímž seznámila stěžovatelku a krajský úřad. Ten by se k němu měl nyní vyjádřit a podniknout kroky k tomu, aby zdravotnické zařízení jednalo v souladu se zákonem,“ uvedla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.

Zpráva ombudsmanky v celém znění

„Zákon o zdravotních službách přiznává pacientovi právo na přítomnost osoby, kterou určí, a zdravotnickému zařízení povinnost to umožnit. Toto právo pacienta není zákonem dál usměrněno, takže není možné ho libovolně zpoplatnit. Právo rodičky mít u porodu osobu, kterou určí, tedy nemůže být vázáno na jakoukoli finanční úhradu. Pokud by zákonodárce počítal s platbou za přítomnost další osoby, upravil by to v zákoně. Například tak, jak to udělal u práva na přístup do zdravotnické dokumentace, které zákon omezuje tím, že zpoplatňuje pořízení výpisu či kopie,“ uvedla Šabatová. Konkrétněji případ zatím komentovat nechce s ohledem na to, že čeká na vyjádření Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Platbou pokrýváme náklady navíc, tvrdí nemocnice

Na ombudsmanku se obrátila Ludmila Benešová. Ta si stěžovala na vysoký poplatek za přítomnost duly u porodu ve Fakultní nemocnice Brno (FN Brno). Za otce u porodu nemocnice vybírá 500 korun, za dulu 1 500 korun.

Kdo je dula

Podle České asociace dul poskytuje dula ženě emocionální podporu a potřebné informace během těhotenství, porodu a šestinedělí. Pokud si to rodička přeje, dula s ní zůstává po celou dobu porodu: psychicky ji podporuje, vytváří pro ni zázemí a může jí též fyzicky pomáhat.

Ombudmanka ve svém závěru ke stížnosti mimo jiné uvádí, že dula není zdravotnický pracovník, nicméně že jde o odbornou pracovnici, která zná provozní prostředí nemocnic i porodní procesy.

Brněnská nemocnice platby hájí. „Přítomnost osoby blízké i jiné určené pacientem FN Brno umožňuje, nicméně je narušen provoz, zejména z pohledu hygienického režimu. Tím naší nemocnici vznikají zvýšené náklady, které jsou spojené s přítomnosti doprovodu ve zdravotnickém provozu. Tyto náklady (jednorázové oblečení nebo praní prádla, hygienické prostředky, občerstvení, edukace osob atd.) jsou zkalkulovány v platném ceníku FN Brno,“ uvedla mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Podle ní je ceník na webu a ženy se s ním mohou seznámit předem. „Platbu nákladů spojených s jinak narušeným provozem pracoviště nepovažujeme za diskriminaci skupiny pacientů, ale za eliminaci rizik, např. rizika nedodržení hygienických standardů,“ dodala Mrázová.

Proč je poplatek za dulu trojnásobný než za otce, nemocnice v oficiálním stanovisku nevysvětlila, její mluvčí ale do telefonu podotkla, že dula za své služby bere peníze, a je tedy podnikatelkou.

Pověst porodnic poplatek nevylepšuje

Ludmila Benešová se loni nejprve obracela na nemocnici, poté na Krajský úřad Jihomoravského kraje. U obou ale neuspěla.

„Od počátku těhotenství jsem věděla, že u porodu budu chtít mít dulu, protože vím, že pocit bezpečí, který mi dula může zajistit, přispívá k hladkému průběhu porodu. Hledala jsem nejbezpečnější cestu pro sebe i miminko,“ uvedla Benešová. Cenu stanovenou nemocnicí považovala za neadekvátní a jdoucí proti zájmům rodiček a jejich dětí.

„Rodička má právo, aby ji u porodu doprovázela osoba, kterou si zvolí, tedy i dula. A nikde ze zákona o zdravotních službách nevyplývá, že by toto právo mohla nemocnice zpoplatnit,“ uvedla Kristýna Rytířová, členka Nesehnutí a právnička, která se zabývá zdravotnickým právem.

Podle ombudsmanky zákon sice přiznává stejné právo všem, ale jeho zpoplatnění může vytvářet nerovnost a znevýhodnění rodiček, které musí více zvažovat i ekonomickou stránku věci. „Ochránkyně v tom ale vidí i další aspekt. Prostředí porodnic je mnoha ženami označováno za neosobní, neschopné poskytnout potřebnou sociální podporu. Kladení překážek pro přítomnost blízké osoby, na kterou má pacient navíc právo, tento dojem určitě nevylepšuje,“ uvedla mluvčí Hrazdílková.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

Uniknout pokutě? V Praze stačí neplatit, úředníci totiž nestíhají

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Pražským řidičům projde daleko více přestupků bez postihu, než je tomu jinde. Alespoň si to myslí ministerstvo dopravy,...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz