Sobotka v Olomouci nepochodil, hejtman Rozbořil odmítl rezignovat

  20:16aktualizováno  22:03
Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD) obviněný z korupce odmítl rezignovat na svou funkci. Po několikahodinovém jednání to oznámil šéf strany Bohuslav Sobotka. Rozbořil poté uvedl, že dá svou funkci k dispozici na nejbližším zasedání krajského zastupitelstva.

Rozbořil je obviněn v kauze klientelistických vazeb mezi policií, podnikateli a politiky. V pátek o jeho osudu jednal v Olomouci několik hodin krajský výkonný výbor ČSSD spolu s krajskými zastupiteli strany. Výsledek? Z 29 aktérů schůzky mu v tajném hlasování vyjádřilo podporu 21.

„Vážím si této podpory,“ řekl Rozbořil novinářům. „Tím to ale nekončí. Na nejbližším jednání zastupitelstva požádám o důvěru,“ dodal hejtman. A to buď na mimořádném nebo nejpozději na dalším krajském zastupitelstvu, které se uskuteční 18. prosince. Rozbořil dodal, že pokud důvěru nedostane, na funkci rezignuje.

Sobotka: Rozbořil by měl rezignovat a věnovat se své obhajobě

Šéf strany a premiér Bohuslav Sobotka, který se jednání v Olomouci osobně účastnil, považuje Rozbořilovo páteční rozhodnutí za nešťastné. „Považuji toto rozhodnutí za špatné,“ řekl Sobotka. „Další postup nyní musí zvolit kolegové z Olomouckého kraje. Je to jejich odpovědnost, kterou dnes převzali,“ dodal premiér.

„Není v pořádku, že je hejtmanem člověk, který byl obviněn z trestného činu. Hejtman je vysoká veřejná funkce, proto by měl (Rozbořil) rezignovat a věnovat se své obhajobě,“ řekl Sobotka.

Do Olomouce přijely špičky sociální demokracie. Proti setrvání ve funkci hejtmana byl také předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. „Je to rozhodnutí krajského výkonného výboru, které respektuji, jakkoliv jsem přesvědčen, že to rozhodnutí mělo být jiné, že pan hejtman měl z toho celého vyvodit osobní odpovědnost,“ uvedl Hamáček.

Korupční kauza VIDKUN

K olomoucké kauze se v pátek vyjádřil i prezident Miloš Zeman. S hodnocením údajné korupce a zapojení hejtmana Rozbořila by podle svých slov zatím počkal. Na tiskové konferenci ve Zlínském kraji upozornil na případ současné eurokomisařky Věry Jourové, která v minulosti čelila obvinění, ale byla nevinná.

Prezident připomněl, že vyšetřování je zatím v počátku. Zdůraznil, že by se měla dát volná ruka policistům, a naopak by se neměla nechat volná ruka politikům, kteří by chtěli obviněné bránit nebo naopak vymáhali jejich stíhání.

Zátah v Olomouci

Policisté Rozbořila zadrželi v úterý a posléze obvinili jako jednoho ze čtyř lidí v kauze VIDKUN. Spolu s ním jsou trestně stíhaní i podnikatel Ivan Kyselý, náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec a šéf hospodářské kriminálky v Olomouci Radek Petrůj. Kromě hejtmana jsou všichni ve vazbě.

Rozbořil obvinění popírá. Podle policie měl nabízet úplatek Kadlecovi za to, aby zametl pod koberec podezření na dotační podvod při výstavbě jezdeckého areálu a penzionu Lazce (více najdete zde). Rozbořilův advokát Petr Konečný podal proti trestnímu stíhání jeho klienta stížnost. Obvinění je podle něj založeno na jedné sporné větě, kterou měl Rozbořil pronést ke Kadlecovi (více zde).

Rozbořil není jediným mužem v čele Olomouckého kraje, který musel skončit kvůli podezření z překročení zákona. Před měsícem rezignoval jeho náměstek Alois Mačák (ČSSD) kvůli přebírání darů od firem (více zde). Rozbořil tehdy podotkl, že kdyby neodstoupil sám, musel by stejně skončit.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Bojovníci za práva zvířat prošli Prahou. Happening pokračoval na Václaváku

Několik stovek lidí 17. srpna 2019 krátce po poledni vyrazilo z pražského...

Stovky lidí krátce po poledni vyrazily z pražského Klárova na pochod, jímž chtěli upozornit na násilí, jehož se lidé...

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz