Mezi obviněnými je podnikatel a bývalý člen regionální rady ODS Robert Knobloch, někdejší náměstek hejtmana Michal Zácha (dříve ODS) či v pondělí odvolaný ředitel krajské správy silnic David Štěpánek.
Hejtmanství se k žalobě podle Suchánka připojilo v úterý. „Potřebujeme tam ještě dodat jeden parametr, a to je přesné vyčíslení škody, která nám vznikla,“ uvedl Suchánek. Trojici hlavních aktérů vedle Knoblocha a Záchy podle Deníku N doplňuje Roman Láčík, tehdejší manažer stavebního koncernu Porr, který údajně z ovlivňování zakázek v uplynulých dvou letech profitoval, a to díky organizovanému způsobu výběru a získávání stavebních zakázek, jejichž zadavatelem byl Olomoucký kraj.
Škoda, kterou obvinění údajně způsobili, je velkého rozsahu a odvíjí se od objemu silničních zakázek. Žalobci ji dosud oficiálně nezveřejnili.
Kvůli dopravní kauze končí šéf silnic, další obviněný půjde z vazby na kauci |
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu minulý týden v pondělí zasahovali nejen na olomouckém krajském úřadě a přerovské radnici, kde měl Zácha kancelář jako uvolněný radní, ale i ve stavebních firmách, na Správě silnic Olomouckého kraje a doma u obviněných.
Policisté obvinili 13 lidí. Obviněni jsou z trestných činů, jako je zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, za pletichy v souvislosti se zadáním veřejné zakázky, za přijetí úplatku, podplacení, podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle žalobců se trestné činnosti zúčastnili jako členové organizované zločinecké skupiny nebo v její prospěch.
Obviněný Zácha po postu náměstka hejtmana rezignoval i jako radní v Přerově |
Obviněným hrozí mnohaleté vězení, například za zneužití pravomoci úřední osoby či za přijetí úplatku soud může uložit až dvanáctiletý trest. Stejně vysoký trest hrozí také představitelům organizované zločinecké skupiny.