Olomoucký kraj zasáhla silná bouřka, hasiči měli přes sto výjezdů

  21:43aktualizováno  11. července 15:37
Prostějovsko a Olomoucko v pondělí večer zasáhly silné bouřky s přívaly vody, kvůli kterým hasiči evidují přes 100 výjezdů k zatopeným sklepům či spadlým stromům. V terénu byly desítky hasičů, kteří se snažili pomoct postiženým obyvatelům. Přes noc se situace postupně stabilizovala. Na několik dalších míst však hasiči museli vyrazit i v úterý.

Hasiči odčerpávali po bouřce v Prostějově vodu ze sklepů (10. července 2017) | foto: HZS Olomouckého kraje

Za pět hodin (od 18:30 do 23:30 hodin) řešili hasiči 117 událostí, v terénu byly nasazeny dvě profesionální jednotky a 18 jednotek sborů dobrovolných hasičů z Prostějovska a Olomoucka. „Tento počet událostí řeší hasiči v Olomouckém kraji běžně za týden,“ sdělila k tomu v úterý ráno mluvčí krajského hasičského sboru Vladimíra Hacsiková.

Fotogalerie

Od jedenácté hodiny večer do úterního rána se situace na Prostějovsku postupně stabilizovala. Voda ze sklepů začala opadat nebo ji hasiči odčerpali. „Do půlnoci se podařilo vyřešit veškeré události, které nám byly v průběhu podvečera oznámeny, uvedla mluvčí.

Ve Smržicích hasiči nechali preventivně asi 100 pytlů s pískem, kdyby voda stoupala. Pytle by se použily jako hráze u rodinných domů. „Voda však postupně odtékala přirozenou cestou, kanály a příkopy u silnice, “ řekla Hacsiková s tím, že na místě zůstaly ještě čtyři jednotky hasičů, které podle potřeby občanů prováděly čerpání sklepů a kotelen.

Také v okolí Kralického rybníka se situace stabilizovala, voda začala odtékat korytem potoka a rybniční výpustí.

Během úterý pak hasiči na Prostějovsku do rozsáhlého výčtu zásahů přidali dalších pět položek. Opět šlo o čerpání vody ze sklepů a dalších zatopených objektů.

„Šlo také o čerpání vody ze základů nově budované mateřské školky ve Smržicích, která bude stát v těsné blízkosti základní školy. Obava, aby nedošlo k sesunutí a zřícení budovy školy, přivedla na místo hasiče,“ vysvětluje Hacsiková.

V úterý hasiče na Prostějovsku čeká ještě kácení stromu, který se kvůli bouřkám opřel o rodinný dům v Prostějově v ulici Krátká. „Hrozí pádem. Touto událostí by měla být likvidace následků řádění pondělní bouřky na Prostějovsku uzavřena,“ uvedla mluvčí.

S bouřkami se v menší míře potýkali také v Jihomoravském kraji. Hasiči tam do pondělní 21. hodiny museli v souvislosti s bouřkami vyjet k jednatřiceti událostem. Na Blanensku se jednalo především o odstraňování stromů z komunikací. V Brně hasiči čerpali zatopené komunikace a sklepy.

Padaly stromy, v Prostějově se valila voda

Do Krasic a Smržic na Prostějovsku hasiči v pondělí večer přivezli pytle s pískem, s jejichž pomocí se snažili ochránit domy před vodou. V Krasicích po bouřce hrozilo rozlití vody z místního rybníka a ulicemi Smržic se valila voda, která přitekla zřejmě z okolních polí.

Ve Smržicích voda večer začala opadat, na jiných místech se podle Hacsikové stále držela na vysoké hladině. „V některých objektech, jako jsou sklepy, kotelny a níže položené místnosti, bylo deset až 20 centimetrů vody, jinde hladina dosáhla výšky až jednoho metru. Na mnoha místech si situaci vyřešili sami majitelé, kteří si vodu ze sklepů odčerpali, jinde kanalizací plynule odtekla pryč,“ řekla kolem 22. hodiny Hacsiková.

K prvním událostem, které měla na svědomí bouřka, hasiči vyjížděli na Prostějovsku zhruba v 18:30. V Prostějově přívaly vody zasáhly několik ulic, kde hasiči čerpali vodu ze sklepů. V kempu v nedalekých Mostkovicích při bouřce spadl strom mezi stany. „Nikdo nebyl naštěstí zraněn,“ podotkla mluvčí. V Mostkovicích kroupy rozbily střechu domu ve výšce sedmi metrů, kterou hasiči s pomocí výškové techniky na dvou místech provizorně opravili.

Hasiči na Prostějovsku zasahovali také například v Čechovicích a Vrbátkách, kde voda zatopila sklepy. „Na dalších místech na Prostějovsku hasiči odstraňovali popadané stromy a větve na komunikacích,“ řekla Hacsiková.

Bouřka se z Prostějovska přesunula na Olomoucko. „Hasiči odstraňovali spadlé stromy a větve v Příkazích a v Doloplazech ve směru na Kocourovec. Nemuseli řešit žádné čerpání vody,“ dodala Hacsiková. Na Šumpersku, Jesenicku a Přerovsku hasiči neměli kvůli bouřce žádné výjezdy.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Vláda odmítne návrh, který by Pavla Zemana udržel ve funkci ještě sedm let

Před komisí hovořil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (29. srpna 2017).

Před prázdninami plnily náměstí protesty kvůli obavám, aby se ministryně spravedlnosti Marie Benešová nesnažila vyměnit...

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Najdete na iDNES.cz