Les u Olešné umírá i rok od ničivého požáru, připomíná ho jen pár stromů

  7:51aktualizováno  7:51
Před rokem se mezi obcemi Olešná a Chrášťany rozhořel rozsáhlý požár lesa a polí. Hrozila ztráta až 60 hektarů porostů, oheň nakonec zničil jen šestinu plochy. „Stromy usychají ještě nyní rok od požáru,“ říká jednatel Městských lesů Rakovník Jiří Lengyel. Bývalé požářiště přesto zarůstá a postupně se opět zalesňuje.

Mezi obcemi Olešná a Chrášťany, kde před rokem shořel od pole zapáleného traktorem les v majetku Městských lesů Rakovník, a sjeli se zde desítky hasičských aut. | foto:  František Vlček, MAFRA

„Za hodinu jsme tu měli prakticky zničeno třicet let práce. Shořely porosty staré osm až třicet let. Zároveň to zničilo mýtné porosty ve věku 130 let. Některé stromy se postupem času s požárem vypořádaly po svém, další usychají ještě nyní rok od požáru,“ říká Lengyel u stromů s ohořelou kůrou.

Fotogalerie

Podle něj bylo nakonec zničeno 9,73 hektaru porostů. Nebýt velkého zásahu až 200 hasičů, kterým pomáhal i vrtulník, mohla být škoda mnohem větší.

Společně s lesníkem se procházíme územím, které je kompletně vymýcené. Volné plochy postupně zarůstají náletovými rostlinami, jako je třtina nebo ostružiny. Bývalý les připomíná akorát jeden ostrůvek stromů a osamělá borovice uprostřed zelené louky.

Odstraňování škod bylo složité a nákladné. „Muselo se téměř vše ručně vyřezat a pařezy rozdrtit,“ vzpomíná Lengyel. Kvůli pařezům - asi devíti tisícům kusů na jednom hektaru - sem musela přijet těžká technika s drtiči. Zbytky dřeva se zaoraly do spálené půdy.

„Klest se musel vyvézt anebo spálit. Některé dříví je tady dodnes, protože je problém ho prodat. Ani jako štěpku ani na celulózu to odběratelé nechtějí, pokud je to jen trochu ohořelé,“ vysvětluje správce lesů.

Několik hromad nasekaného dříví je navršeno u příjezdových cest. Z velké části ho použijí lesníci na výrobu oplocenkových dílů k ochraně nově zasazených kultur a část se prodá jako palivo zájemcům z místních obcí.

Na sazenice praží Sahara. Nový les bude růst celou generaci

Obnova lesa do stavu před požárem zabere dlouhá léta. Vrchní část půdy byla vlivem žáru zbavena živin a spodní vrstvy jsou jílovité. Nové porosty kvůli tomu rostou velice pomalu a ujímavost sazenic lesních dřevin je nižší než v normálních podmínkách. Negativně působí také fakt, že na otevřenou plochu téměř celý den praží slunce.

„Je to taková malá Sahara o výměře 97 000 metrů čtverečních,“ podotýká s nadsázkou lesník. „Do dvaceti let tady budou stromy do výše dvou metrů. Než to opravdu vyroste, tak to potrvá celou jednu generaci,“ říká Lengyel poté, co jsme prošli kolem tří školek. Ve dvou z nich už rostou malé duby zimní, ve třetí jsou borovice.

Doposud se podařilo zalesnit 3,5 hektaru, což je asi třetina spálené plochy. Zbytek bude osazen novými stromky na jaře 2017.

Splátky škod jsou nízké. Peníze za likvidaci ještě nepřišly

Ani rok po ničivém požáru se společnosti Městské lesy Rakovník navíc ani nevrátily všechny náklady. „Nechali jsme si vypracovat znalecký posudek na škody podle vyhlášky 55 ministerstva zemědělství z roku 1999, která taxuje škody a újmy na lesních porostech. Bohužel jsou tam mnohem nižší sazby na náhradu škody, než je realita roku 2015 a 2016. Dostali jsme zatím 2 215 000 Kč v prvním plnění od pojišťovny, cena mýtného porostu v našich podmínkách je přitom dvakrát větší,“ říká jednatel.

Rakovnické lesy by měly dostat ještě peníze za provedenou likvidaci zničených stromů - tedy za odstranění požářiště. „I na tyto mimořádné náklady byl vypracován znalecký posudek a výši mimořádných nákladů jsme rovněž uplatňovali u pojišťovny viníka požáru. Bohužel dodnes, kdy uběhl rok od požáru, nedošlo k plnění ze strany pojišťovny,“ uvádí Lengyel.

„Někdo nám z legrace říkal, že jsme si zapálili les, abychom vydělali. Pokud ale chce někdo vydělat, tak to nedoporučuju, protože po požáru se dostane do minusu jako prase,“ doplnil s úsměvem na tváři.

Loňské horké léto požárům mimořádně přálo

Ke vzniku velkých požárů jako byl ten u Olešné přál celý loňský extrémně teplý a suchý rok, zejména pak léto. U Chrášťan a Olešné oheň ohrožoval až 60 hektarů lesa. Hasiči kvůli němu vyhlásili zvláštní stupeň poplachu a na místo vyrazilo dohromady 200 profesionálů i dobrovolníků z širokého okolí v četně Prahy a Plzně (více o samotném požáru u Olešné jsme psali zde).

Oheň vznikl kvůli technické závadě na kombajnu, který chvílí pracoval na sklizni na poli. Vlivem sucha a větru se rychle dostal do blízkého lesa a tam se šířil vrchem přes koruny stromů i spodem přes kořenový systém. Hašení samotného požáru trvalo dva dny. Další tři týdny na místě hlídkovali hasiči, protože hrozilo nové rozhoření ze žhavých ohnisek pod zemí.

Podívejte se na boj hasičů s požárem u Olešné:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

O víkendu se vrátí tropy. Bude ale dusno, čekejme i přeháňky a bouřky

Kvůli vlně veder bylo pražské koupaliště Petynka plné. (25. června 2019)

Období maximálních teplot do 25 stupňů končí. V závěru týdne se dočkáme třicítek. K vyšším teplotám se ale přidá vlhký...

Rybníky i remízky. Česko dá přes miliardu na zadržení vody v krajině

Zleva ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr životního prostředí Richard...

Česko dá možná až 1,5 miliardy korun na projekty na zadržení vody v krajině. Většina peněz půjde z Operačního programu...

Slíbené závory na přejezdech chybí. A Češi po střetech s vlaky dál umírají

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

Přejezd přes železnici v Černožicích u Hradce Králové byl už v srpnu 2016 na seznamu sedmdesáti nejnebezpečnějších...

Najdete na iDNES.cz