Blamáž při vyšetřování OKD. Sobotka se omluvil, Bakala nepřevzal pozvánku

  • 275
Snaha poslanců vnést jasno do toho, jak stát ztrácel kontrolu nad černouhelnou společností OKD, narazila hned na začátku. Z výpovědi při jednání parlamentní vyšetřovací komise se omluvili expremiér Bohuslav Sobotka či bývalý ministr průmyslu Milan Urban z ČSSD, pozvánku se vůbec nepodařilo doručit bývalému majiteli OKD Zdeňku Bakalovi.

V pondělí nakonec nepřišlo šest pozvaných svědků z osmi, řekl člen komise Josef Hájek z hnutí ANO. „Asi bych to organizoval o něco dříve, než uprostřed léta,“ řekl iDNES.cz k termínu, na nějž byla komise jejím předsedou, Pirátem Lukášem Černohorským, svolána.

Na začátku jednání byli přítomni jen čtyři členové parlamentné komise z devíti, kteří rozhodli, že se vyšetřování privatizace OKD nemá odehrávat před zraky veřejnosti a médií a jednomyslně jednání uzavřeli.

Kromě Černohorského pro uzavření jednání hlasovali ještě Lubomír Zaorálek z ČSSD, Václav Klaus mladší z ODS a Leo Luzar z KSČM. Chyběli zástupci dalších pěti stran. O něco později dorazil i Hájek. Omluvili se Dominik Feri z TOP 09 a Lubomír Volný z SPD, oba ze zdravotních důvodů.

„Cílem komise je vyšetřit celou historii kauzy OKD, od ztrátu majority ve společnosti po prodej minoritního podílu, až prověřit finální fázi, jak došlo k pádu OKD,“ uvedl Černohorský. Na konci vyšetřování podle něj obdrží zjištění poslanců orgány činné v trestním řízení.

Pecina: Z dnešního pohledu to samozřejmě vypadá hrůzostrašně

Jako první svědek přišel v pondělí ráno bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina. Řekl komisi, že jako náměstek na průmyslu odpovídal za energetiku, nikoli za přípravu privatizace OKD.

Před parlamentní vyšetřovací komisí k privatizaci OKD vypovídal Martin Pecina, který před komisi přišel jako bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu. Řekl, že za privatizaci OKD nijak neodpovídal.

„Já jsem to neprivatizoval. Já jsem byl zodpovědný za hornictví a nikoli za privatizaci. Za privatizace byl zodpovědný jiný náměstek, který asi bude vyslýchaný jindy. A dělalo to samozřejmě ministerstvo financí. Já jsem byl odborně zodpovědný za hornictví, to je pravda, ale privatizační smlouvu jsem nepřipravoval, neviděl, nekontroloval,“ řekl Pecina při odchodu ze Sněmovny. A jak hodnotí privatizaci OKD? „Z dnešního pohledu to samozřejmě vypadá hrůzostrašně,“ prohlásil Pecina.

Dalším v pondělí pozvaným svědkem byl Kamil Rudolecký, bývalý místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který se podílel na vypracování stanoviska pro vládu, zda šlo při prodeji státního podílu v OKD o nepovolenou veřejnou kontrolu, nebo nikoli.

Komise řeší, zda Telička odmítl vypovídat. Jeden svědek zemřel

„V rámci celého týdne budou prováděny výslechy pozvaných svědků. Jednání bude uzavřené, aby s informacemi, které nám byly sděleny, nemohli operovat pozvaní svědci,“ řekl Černohorský. Ale nic takového nejspíš nehrozí. I na další dny je řada omluvenek.

„Omluvil se bývalý předseda vlády pan Sobotka, bude mu sdělen náhradní termín. Řešíme, jestli se pan Telička omluvil, nebo odmítl podat svědeckou výpověď. Pokud odmítl svědeckou výpověď, bude to mít pro něj jisté právní následky. Pan Bakala nemám informace, že by převzal předvolání,“ uvedl šéf vyšetřovací komise. Doručenku nepřevzal také exministr průmyslu Milan Urban z ČSSD, který měl také v pondělí vypovídat. Jeden z pozvaných svědků, bývalý státní úředník, podle Černohorského mezitím zemřel.

Nynější místopředseda Evropského parlamentu, europoslanec Pavel Telička, který se rozešel s hnutím ANO, za které byl zvolen, v minulosti působil v Bakalových firmách NWR a RPG byty. Z dopisu, který Telička poslal, není podle šéfa parlamentní komise Černohorského zřejmé, zda vypovídat odmítl nebo se omluvil. Kdyby odmítl vypovídat, museli by čeští poslanci oslovit Evropský parlament a nechat ho zbavit imunity, kterou jako europoslanec má. 

Bývalému majiteli OKD Zdeňku Bakalovi, který žije již řadu let ve Švýcarsku, byla pozvánka poslána na místo trvalého bydliště v České republice podle registru obyvatel. Není divu, že ji nepřevzal. Komise teď bude řešit, zda ho při převzetí pozvánky může zastoupit společnost Bison & Rose, která ho zastupuje mediálně.

„Podle odborných odhadů z OKD bylo dohromady vytunelováno 100 miliard korun. Zdeněk Bakala inkasoval posledních 16 miliard korun na dividendách a přitom jen tak mimochodem stačil okrást i nájemníky OKD o jejich byty. Dokud tento problém nebude vyřešen, pak nemůžeme tvrdit, že je velká ekonomická kriminalita v České republice minulostí,“ řekl při letošní inauguraci prezident Miloš Zeman.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video