Komise podá kvůli privatizaci OKD trestní oznámení na Sobotku či Bakalu

  9:30aktualizováno  16:46
Sněmovní vyšetřovací komise podá v souvislosti s privatizací OKD trestní oznámení mj. na bývalé ministry Bohuslava Sobotku, Milana Urbana, Vladimíra Dlouhého a Jiřího Skalického. Trestnímu oznámení budu čelit také podnikatelé Zdeněk Bakala a Viktor Koláček.

V trestním oznámení v souvislosti s privatizací OKD figurují jména Vladimíra Dlouhého, Bohuslava Sobotky, Milana Urbana nebo Zdeňka Bakaly. | foto: koláž iDNES.cz

„Podle názoru komise došlo k pochybení ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého, kdy samotná realizace vkládání bytového fondu do společnosti OKD neměla tehdy oporu v tehdy platných zákonech,“ vysvětlil na tiskové konferenci Lukáš Černohorský (Piráti), předseda vyšetřovací parlamentní komise. Takový nález může mít dalekosáhlé důsledky. Podle názoru komise by to totiž znamenalo, že byty jsou stále majetkem českého státu.

Trestní oznámení v kauze OKD označil Zaorálek za plácnutí do vody

Vyšetřovací komise rozdělila kauzu kolem privatizace OKD do několika samostatných větví za několik různých přečinů. V té první se měli nezákonného jednání dopustit dva tehdejší ministři. Konkrétně ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý a ministr pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiří Skalický. 

Podle komise se dopustili porušování povinností při správě cizího majetku. Spolu s ministry jsou obviněni také Pavel Šanda, šéf sekce majetkových účastí ve Fondu národního majetku, Roman Češka, předseda fondu národního majetku a Jaroslav Jurečka, náměstek ministra pro správu národního majetku.

„Jsem přesvědčen, že jsem se žádného údajného protizákonného jednání nedopustil a rovněž věřím, že ke stejnému závěru dospějí příslušné orgány, bude-li trestní oznámení vskutku podáno,“ vyjádřil se prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Dodal, že stejně závažně vnímá i morálně-etické a politické obvinění. „Jsem připraven se obhájit a současně se nemohu ubránit pochybnostem ohledně politické motivace konání vyšetřovací komise,“ uvedl Dlouhý.

„Těžko mohu věcně reagovat, když nevím, co je mi kladeno za vinu. Mohu se jen domnívat, že zařazení mého jména na seznam lidí, které navrhuje komise stíhat, je omyl vyplývající z toho, že členové vyšetřovací komise neví zhola nic o tom, jak probíhala privatizace, respektive že jejich závěry nejsou věcné, ale politické,“ uvedl v reakci bývalý šéf Fondu národního majetku Roman Češka.

V druhé části komise viní z pochybení tehdejšího ministra průmyslu Milana Urbana a ministra financí Bohuslava Sobotku.

„Exkluzivně jednali se společností Karbon Invest na základě pověření vlády, a dle zjištění komise to byli oni dva, kteří vyjednali výslednou cenu, která byla předkládána na vládu,“ popsal Černohorský. Sobotka s Urbanem měli za úkol vyjednat co nejvýhodnější podmínky prodeje, to se ale podle komise nestalo a na oba politiky tak podává trestní oznámení za zneužití pravomocí veřejného činitele.

„Vždy jsem jednal v souladu se zákony České republiky a hájil veřejný zájem. Prodej akcií OKD proběhl za tržních podmínek, což nezávisle a oficiálně potvrdila i Evropská komise,“ uvedl Sobotka. Doplnil, že má čisté svědomí, a že trestní oznámení považuje za politicky motivované a nepodložené.

Stát netušil že společnost prodává „finančnímu žralokovi“

Komise prošetřovala také činnost protistrany. „Došli jsme k tomu, že Viktor Koláček a Petr Votava prodali společnost Karbon Invest již v době, kdy ještě společně vyjednávali s českým státem o prodeji minoritního podílu,“ uvedl Černohorský.

Doplnil, že nakupujícím byl podnikatel Zdeněk Bakala a komise se rozhodla podat trestní oznámení na tyto tři muže pro podvodné jednání. „Stát a vláda žili totiž v domnění, že majetek prodávají osobám, které jsou spojené s regionem, nikoliv finančnímu žralokovi,“ vysvětlil Černohorský.

„Politicky ustavená komise ve své zprávě nedospěla k žádným novým informacím. Jen opakuje tvrzení, se kterými někteří politici přichází už více než deset let. Kdykoliv ale byla tato tvrzení konfrontována s fakty či prověřována nezávislými institucemi, neobstála,“ uvedla mluvčí Zdeňka Bakaly Šárka Samková. Bakala prý vždy jednal při působení ve firmě v souladu s právem a je připraven to všemi právními prostředky prokázat.

Komise se také zabývala pádem společnosti OKD a sledovala finanční toky ze společnosti OKD do společnosti NWR. V této souvislosti podává sérii trestních oznámení na členy orgánu NWR a OKD. Mimo jiné za porušování povinnosti při správě cizího majetku a zkreslování údajů o stavu hospodaření.

Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené finančníkem Zdeňkem Bakalou. Bakalu komise nevyslechla, pozvánku na slyšení odmítl.

Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun. Později se majitelem OKD stala firma vlastněná třemi britskými investičními fondy. V roce 2016 se OKD dostala do insolvence, akcie nástupnické společnosti v dubnu převzala státem vlastněná společnost Prisko.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

ODS vyzývá Schillerovou k rezignaci kvůli zeti, ta to považuje za absurdní

Představitelé opoziční ODS vyzvali k rezignaci ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). Skupina propojená s...

Česko respektuje politiku jedné Číny, napsal Zeman Si Ťin-pchingovi

Nemám žádné pochopení pro konání pražských komunálních politiků. Česká republika plně respektuje politiku jedné Číny,...

Chceme odstoupení rektora Zimy, žádají po smlouvě s Home Creditem akademici

Po podpisu smlouvy o partnerství s firmou Home Credit vyzývají k odstoupení rektora akademici a tři členové vědecké...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz