K sesazení Okamury z čela strany ale nemají vzbouřenci proti němu sílu. Hnutí má totiž jen devět členů a odvolat z funkce předsedy by ho muselo minimálně sedm z nich, protože tak jsou konstruovány stanovy Úsvitu.
Vedení hnutí před vyloučením obou poslanců z klubu vyzvalo Okamuru, ať vyvodí odpovědnost za nehospodárné utrácení peněz Úsvitu a žádá po něm, aby hnutí vrátil přes tři čtvrtě milionu korun, které mu dluží. Okamura to odmítl.
Kontrola hospodaření Úsvitu ukázala, že závazky hnutí dosahují sta procent státního příspěvku, jinými slovy do konce volebního období už nemá volné peníze. „Na bankovním účtu je 12 850 korun,“ řekl poslanec Jiří Štětina, který v úterý výsledek finanční kontroly Úsvitu prezentoval.
Okamura přitom odmítá i to, že je Úsvit, který se na podzim 2013 dostal do Sněmovny, kvůli nasmlouvaným závazkům bez peněz. Tvrdí, že podle něj má Úsvit ještě 20 milionů korun, o které se teď hraje.
Na propagaci Okamury přes najaté firmy Úsvit podle zprávy, kterou představil Štětina, utratil pět milionů korun. „Další plánované výdaje ve výši 20 milionů korun jednoznačně nedoporučujeme,“ uvedl Štětina.
Peníze Úsvitu Okamura nevrátí. Jen mi vraceli moje, tvrdí
Okamura se ohradil i proti tomu, že by měl také vrátit 560 tisíc korun za plán kampaně pro doplňovací volby do Senátu a evropské volby plus úrok ve výši 200 tisíc korun, celkem tedy přes tři čtvrtě milionu. Úrok byl podle něj již dříve zrušen a zbytek jsou prý jeho peníze, kterými naopak dříve hnutí pomohl.
„Bylo potřeba okamžitě zafinancovat všechno možné v senátním obvodu. Proto jsem na žádost předsednictva řekl - já to tedy zaplatím, a pak mi vrátíte, co jsem do toho dal,“ tvrdí Okamura.
Podle Štětiny přitom kontrola hospodaření dospěla k tomu, že si Tomio Okamura nechal zaplatit za něco, co měl připravit normálně jako předseda hnutí - za plán kampaně.
Okamurův Večerníček pohrozil kroky k rozpuštění Úsvitu
Naopak Okamurův spojenec Jaroslav Novák, který si říká Večerníček, hrozil vzbouřencům proti Okamurovi, kteří v minulých týdnech ovládli Úsvit, že podnikne kroky ke zrušení hnutí, nebudou-li proplaceny smlouvy, které hnutí uzavřelo se společností ATM.
„Pohrozil tím minulý týden při jednání předsednictva,“ řekl iDNES.cz tajemník hnutí Jan Zilvar. „Nebyl jsem to já, říkal to pan Novák,“ uvedl Okamura.
Předsednictvo hnutí pověřilo tajemníka Jana Zilvara, aby podal trestní oznámení pro pomluvu na Okamuru a na člena předsednictva Jaroslava Nováka kvůli neodůvodněnému tvrzení, že došlo ke zpronevěře finančních prostředků Úsvitu.
Za pučem je smlouva na 60 milionů, tvrdí teď Okamura
K tomu Okamura řekl, že poukazováním na jeho údajný závazek se odvádí pozornost od toho, že hnutí má smlouvu v rozsahu šedesáti milionů korun, se kterou nesouhlasí, s jistou firmou, v níž je jednatelem jeden z „pučistů“ proti němu. Okamura odmítl říci, o jakou firmu i osobu se jedná.
Mezi firmami se zakázkou u Úsvitu, které přitom Štětina zmínil v souvislosti s auditem hospodaření hnutí, je společnost Celsianus, jejímž jednatelem je člen předsednictva úsvitu Josef Pisák, který se přidal na stranu rebelie proti Tomiu Okamurovi.
„Tomio Okamura s výkonným tajemníkem Janem Zilvarem a se souhlasem předsednictva uzavřel smlouvu se společností Celsianus na analytické, právní, účetní, legislativní, auditní a další servisní služby. A to na dobu určitou, na volební období Poslanecké sněmovny, přičemž smlouvu je možné vypovědět či od smlouvy odstoupit výlučně z důvodu porušení povinností ze strany Celsianus s.r.o.,“ řekl v úterý Štětina.
Vedení hnutí Úsvit také v úterý vyzvalo poslance Radima Fialu, který byl rovněž vyloučen z klubu a který zůstal na Okamurově straně, aby vyvodil osobní odpovědnost za dlouhodobé porušování stanov při výkonu funkce revizora. Svou nečinností podle vedení Úsvitu kryl jednání Okamury. Nepodal za rok a půl jedinou zprávu revizora a neprovedl jediný kontrolní úkon.